Prijava
  1.    

    Besplatni udžbenici

    Izum Ministarstva prosvete, koji bi trebalo da bude primenjen počev od sledeće školske godine. Predviđeno je da đaci prvog razreda osnovnih škola dobiju besplatan komplet udžbenika. Fora je u tome što im, u skladu sa opštom politikom stezanja kaiša, udžbenici neće biti poklonjeni, već samo pozajmljeni na korišćenje u toku školske godine - očekuje se da ih učenici po završetku prvog razreda vrate neoštećene, kako bi ih koristila naredna generacija đaka prvaka.
    Zanimljiva zamisao, ali u praksi teško primenljiva. Mnogi od udžbenika za današnje prvake su pisani tako da liče na slikovnice, sa puno zadataka koji zahtevaju dopisivanje, docrtavanje, bojenje i slično. Postavlja se pitanje koji će im onda besplatni udžbenici, ako će već učenicima biti zabranjeno da ih koriste na za to predviđen način? Ako se deca koja su tek pošla u školu i za koju je diskutabilno koliko su uopšte u stanju da razumeju ovu zavrzlamu ministarstva, ogluše o ovu zabranu i svojim olovčicama ipak nešto nažvrljaju u knjigama, njihovi roditelji moraće da plate nove udžbenike. U vremenu kada se usvaja novi zakon o zabrani zlostavljanja dece, to će biti novi podsticaj roditeljima da svojoj deci prete batinama. Uz to, sve i da se dečica nauče da zadatke iz udžbenika treba da rešavaju tako što će ih prepisivati/precrtavati u svesku ili na papir sa strane, sama činjenica da će nositi knjige u školu svakog radnog dana, dovoljna je najava da one ipak neće moći da ostanu neoštećene. Nešto će se pocepati, pohabati, isprljati sigurno. I onda će roditelji naredne generacije da protestuju što su deca iz prethodne dobila glanc nove udžbenike, a njihova dobijaju pohabane - jer nije dovoljno što je besplatno, treba da bude i novo.

    Na kraju ćemo se sa setom prisećati devedesetih, kada je čitanka za srednju školu koštala manje nego jedna čokoladica Kinder Bueno, pa se i nije nametala potreba uvođenja "besplatnih" udžbenika.