Prijava
  1.    

    čajo

    Lik koji ide sa budućim mladoženjom, eventualno i mladom zajedno, da objavi venčanje i uruči pozivnice. Nosilac je rakije u ovom prelepom činu.

    A: Doš'o sam da ti uručim pozivnicu, ženim se.
    B: Kad dođeš s čajom razgovaraćemo.

  2.    

    čajo

    Popularni naziv za pojačalo izašlo iz vrednih ruku socijalističkog čoveka iz fabrike Rudi Čajavec u Banjaluci. Ako ste nekada probali Nektar pivo; e čajo vam je nektar pivo sa DIN ulazima.
    Da li zbog činjenice što su inžinjeri koji su stvarali u fabrici bili školovani na vojnom fakultetu u Zagrebu ili zbog dovostruke prirode fabrike, koja je proizvodila i jurišnu vojnu tehniku, čaja, a i drugi proizvodi iz iste fabrike izledaju kao i svaki ručni bacač granata svoje-ručne izrade. Jasno napisani natpisi na međunarodnom srpskom jeziku, jako podsećaju na natpis "Pažnja neprijatelj prisluškuje". Da ofarbate čaju u maslinasto zeleno i natpise ispišete na Ruskom, savršeno bi lego u radarsko vozilo. Bogatstvo dizajnerske pronicljivosti se ugleda u tome da je svako dugme poprilično udaljeno, pa vam se ne može desiti recimo da rukujući pojačalom ubacite granatu u cev, dok podešavate nišan.
    Pošto domaćinski rasoloženi Banjalučani nisu štedeli materijal na oklopu (nije bio plastičan, ko je reko plastika), koji sa svojim jednostavnim oblicima izleda kao da ga je neko sekao ručnom testerom u stegi i popravljao rez turpijom (masiv sine), ze krivio i završavao za 20 minuta (što nije daleko od istine, jer se postupak može ponoviti, ako se izgubi neki deo oklopa, koji se tokom upotrebe dosta često skida, radi popravke i selidbe glodara i zglavkara) ova pojačala postižu zavidnu težinu. To je odgovor na pitalje kako, su neki od asova domaćeg roka uspeli da povrede lunbalne pršljenove baveći se muzikom, jer u to vreme nije bilo tehničara koji utovaraju opremu.
    Do sada mora da ste pomislili da su ove sprave bile jeftina Kineska roba koja se baci posle jedne upotrebe. E pa taj grubi izled imao je i svoje prednosti u vidu dugovečnosti. Potenciometri i prekidači osim što se nisu uklapali u poimanje muzičke sprave, mogli su se identični naći na raznim kotlovima, teškim industriskim mašinama i dotrajaloj vojnoj opremi. Na štampanoj ploči koja je bila dovoljno debela, da može da služi kao pontonski most i zamenjuje dve vreće peska složene ispred podrumskog prozora, svi elementi su bili dovoljno udaljeni da je mogao limar sa let lampom da ih skida i menja (a i menjao ih je). To je značilo da sitnije kvarove, možete da otklonite sami pored puta, a za krupnije možete da svratite do bilo koje karaule, da to dežurni vezista generalno pregleda, dok se muzičari okrepe uz vojnički pasulj, vojničko kupus i hleb star 4 dana. I ako vam recimo filips ispiše na štampanoj ploči podatke o elementu koji je zavaren, to ne pomaže popravci. To je zato što otpornik koji je tu zalemljen ima takvu toleranciju, da za rezervni moraš čekati da padne nasin satelit, da uzmeš rezervni. Dok otpornici na čaji sem što nisu nosili oznaku za toleranciju, mogli su biti zamenjeni žicom od grejača iz fena. Jasno je da zvuk gitare iz ovakvog pojačala drugačije zvuči, pri različitoj glasnoći, ali to možete da primetite, isključivo ako imate sluha, a to i nije bilo presudno za muzičare tog vremena, jer za položaj visokog oficire JNA nije bio uslov da ti dete ima sluha.
    U ta vremena bio je čest slučaj da brat ubije brata ili otac sina, samo zato što je spustio pivo pored miksete, iza čaje se dalo sakriti, kada obično zađanje flašama u zadruzi zameni kuća letećih stolica, pritajene pepenjare i skrivene potkovice. Za razliku od video rekordera ili DVD plejera, zaista možete kupiti čaju koji je pao sa kamiona bukvalno i koji i dalje radi.
    Posle povlačenja Ante Markovića iz politike, čajo je ostao bio jedan od retkih uređaja koje je, danas već izumrli TV mehaničar mogao da ti opravi i vrati za jedan dan. U to vreme je postojala legenda da je jedan TV mehaničar otvori jednog čaju i pronašao paklicu Sarajevske drine, koju je neko krio od roditelja (u to vreme nije bilo cigara, švercovan duvan se kupovao za devize, a pušio se i vek). Kaže: rasušio se jako duvan, ali ne da je plahno pluća. Posle toga se za svaki slučaj otvarao svaki čajo koji ti dođe na lager i opet je dosta tih pojačalo preživelo, da mogu da se nađu u novinama.

    Rudi Čajavec uživo je bio ustaški pilot zaluđen revolucijom i željan promene u životu. Da li zbog toga što je bio zaljubljen u Franju Kluza ili što je bio ženjan partizanskog marširanja u čarapama i palente od bukove kore, Rudi je odlučio da neće da postane pilotski as WII tukući gologuzu, Rusku sirotinju sa bezbedne visine po Staljingradu i da ga ne zanimaju 24 (slovom dvedeset i četiri) latino device u Argentini i Paragvaju te je odlučio da pod okrivljem noći (bestijalne sile, pomračenog uma) digne ustašama jedan savremeni dvokrilac kojeg je čuvali zli, ustaški paukovi (aludiram na paučinu na zastarelom avionu) i pokloni ga Titu. Sa sobom je poveo mršavog tehničara u slučaju da se Franjo Kluz predomisli. Poveo bi on i više mršavih tehničara, ali je avion bio samo dvosed. I ako je osnovao partizansku avijaciju, Rudi nije dočekao svoju boračku pemziju. Ubrzo mu je skinut sa plavog Srpskog nema, a on sam našavši u prilici da lično isproba veštu obradu mesa kojom su vladali seljaci tog vremena, nije hteo da čeka Banjalučke četnike (da malo pomenem i svoju rodbinu), nego je sam progutao metak. Prilikom posleratne dodele naziva fabrika bolje je prošao od Franje Kluza čije je ime postalo sinonim za oblačenje ( citat, haiku B.Đ. "Odevajte se kod Kluza da vam ne nazebe gooza.").

  3.    

    Čajo

    Srpski THOR,Beli mag/dobra vila na svadbi

    Mašala mašala kićeni svatovi,domaćin zove da se peče krme,uštipci i janje.

    Mašala mašala živio mladoženja prvo veče u zdravlju i sreći da je podereš k'o svinja masan džak.