Prijava

Šta je po vama kulturno, a šta nije? I zašto?
Pitajte i odgovarajte. Pronađite odgovore na pitanja koja su vas oduvek kopkala, ali vas je bio blam da pitate.

Nekulturno je kada sam u kafiću/restoranu i kada konobar/ica prvo pita muškarca ili muški deo ekipe šta će da piju, to me izluđuje.
Isto tako me iritira kada muškarac vara suprugu sa gorom ribom od nje. Ovo baš i nije nekultura, ali me nervira.

Ja mislim da je nekulturno kad neko nekome psuje majku, jer majka je svetinja majku mu jebem!

@mensur: zato mi iz CG više volimo da psujemo oca, manje vređa.

--

Mene zanima koliko je kulturno nabadati viljuškom nešto na ovalu punom nekih raznih slanina, pršuta, čajnih, sireva i tako toga. i to isto jesti posle viljuškom i nožem onako, potpuno smešno deluje. Koliko je nekulturno uopšte jesti te stvari rukama (prstima).

Mene niko ne može da natera da prestanem da se koristim prstima kada ovo jedem, pa me zanima koliko se zapravo blamiram :)

pomozite!

nekultura je:
1)Kad ti rodjena majka kaze,da se nosis u pizdu materinu.
2)Kad ti babac nabije praziluk u nos,da bi joj ustupio mesto u autobusu.
3)Kad pitas klinca kol`ko je sati,a on ti kaze:"Prdni,pa uvati!"
4)Kad ti baba sera na eskurziji ne da u WC,zato sto nemas 50 centi!
5)Kad ti kustos u muzeju kaze da je zabranjeno doticati skelete praistorijskih zivotinja!(Volela bih da vidim tu budalu,koja ce da vata bilo sta staro milion godina!):)

U kakvom se to drustvu kreces? Ko jos sece meze?

ne znam ja, ali to je, složićeš se, nekuturno :))

Predstavlja direktnu kritiku Miskovicu da su mu iseceni komadi suhomesnatih proizvodi preveliki. A ja se ne bi zezao sa Miskovicem. :)

koliko je kulturno ismevati većinu današnje omladine, "kvazi fensere i fenserke" i "metalce i metalke" (da ne ulazimo sad u pravo značenje reči, svi znamo na šta većina misli kada koristi ove izraze)

da li je kulturno hraniti svoj poljuljani ego ismevanjem ovih, po vama, naizgled promašenih ljudi, sa druge strane vaše definicije dobrog ukusa?

zanima me mesto na kome se nalazi pljuvač ovih društvenih slojeva, koji je najčešće relativno obrazovan i ima neku, barem blagu predstavu dobrog ukusa. Koliko se on/ona uopšte pozitivno/negativno razlikuje od gorepomenutih?

Testiranje hleba u prodavnici, mislim da je to jedna od najnekulturnijih stvari koju dosta ljudi radi. Jednom sam posmatrala, cekala sam prijatelja ispred prodavnice i gledala, skoro svako ko je pipnuo hleb pipnuo je bar deset komada. To ne bi bilo toliko strasno da svako od njih nije pre toga liznuo prste. Oni koji su uzeli nasumicno hleb su uzeli prvo papir i prvi hleb koji im je dosao pod ruku.

Tinejdzerke koje prevrcu solju u kaficima.
Semenke u autobusu..
Policajci koji u punom autobusu sede bez obzira na stariju populaciju, malu decu. Ovo je mozda subjektivno jer mi se desila kretenska situacija '99. godine kada sam ustupila mesto starijoj osobi a na to mesto se uvalio pandur. Ja sam mu rekla da nisam njemu ustala vec jednoj starici okrenuo je pogled kroz prozor. Posle dve, tri stanice je krenuo da izadje. Kad je autobus stao on mi je opalio samar i izasao.

@ crying: Što je bre prevrtanje šolje nekultura?!

Cini mi se da u kafani nije bas mesto za to. Kuci se i meni desi. Nekako mi je bezveze kad sede devojcice pa zakrmace sve ispred sebe. Meni je licno uvek bilo bezveze da nekoga opterecijem jos pranjem tacni. Pogotovo sto uz prevrtanje solje ide cesto i neko oslikavanje otisaka na spoljasnjim zidovima solja. Ne tvrdim da je to vandalizam, nekako mi je samo bezveze to raditi u kafani. Mada nije ako je u pitanju espreso ili nes.:)

Prevrtanje solja je iritantno, sad da l' je nekulturno, to vec ne znam.
Nekulturno je kad neko tera centrom grada 90 km/h, odvrne muziku i pritom otvori samo 2 prozora. Trebalo bi da otvori sva 4, da svi cuju.

Najverovatnije ste u pravu. Mene nervira ali ja nisam neki reper za bonton. Ispravljam se prevrtanje solja u kafanama nije nekulturno!

@ crying: Za kafanu ne znam.... To nikada nisam radila tamo.... Zavisi od situacije, ako si u nekom elitnom restoranu ili kafiću, jednostavno je bezveze raditi tako nešto(mada opet, na takvim mestima vrlo retko i služe tursku kafu...)Znam da se u mojoj kući to sigurno ne smatra nekulturom, jer je postalo deo rituala posle svake popijene kafe....

Nekulturno je ne voditi racuna o licnoj higijeni

Primetio sam da može da se kaže pred nekima i klutura...prolazi...

I prenaglašeni maniri su jedan od znakova nepoznavanja bontona. Teatralni manirizam šatro džentlmena je npr. kada ženi na otvorenom prostoru (ulici) muškarac poljubi ruku. Najpre, rukoljub je zastareli gest, a ako se izuzetno ukazuje kao znak izrazite časti, uvek se čini u zatvorenoj prostoriji.

Meni je više puta zasmetalo kada mi muškarac prvi pruža ruku. Valjda bi trebalo da znaju da je ženin izbor da li će i kome pružiti ruku radi pozdravljanja, osim u poslovnim susretima, kada hijerarhijski viši prvi pruža ruku nižem po hijerarhiji, bez obzira na pol i uzrast.

Ne znam da li ste primetili :)))da naši političari imaju problem sa bontonom (ne računam Palmu Velju i sl.), što je naročito vidljivo kada su u pitanju susreti sa stranim delegacijama. Nekada je Služba protokola (SFRJ, pa i kasnije dok taj stari kadar nije otišao u penziju) bila veoma profesionalna. Potom su političkom scenom zavladali nonšalancija i marketinški pristup, usmeren prvenstveno na obraćanje biračima, što zahteva dozu nonšalantnosti i odsustva forme tzv. “Give me five” fazon. E onda se pri susretu sa stranim zvaničnicima nađu u nebranom grožđu (mada toga nisu svesni)… tako je fotografijom zabeležen skori susret g. Jeremića i g. Lavrova- Jeremić sa osmehom gde se vide svi zubi, jezik i resica ( možda prihvatljivo u predizbornim kampanjama) a Lavrov sa blagim osmehom i zubima koji se jedva (i dovoljno) vide. Još jedan slučaj šatro džentlmena ovaj put na najvišem nivou… nikada neću zaboraviti snimak posete Svetozara Marovića (tada predsednika Državne zajednice Srbije i Crne Gore) i njegove supruge kraljici Elizabeti II. Nakon što je Marović je protresao kraljičinu ruku sa obe šake, Elizabeta II je bukvalno istrgla ruku i sa jedva primetnim izrazom gađenja se okrenula u stranu. Imala sam utisak da ga do kraja prijema nije više nijednom pogledala u oči. Rukovanje sa obe ruke rezervisano je samo za osobe sa kojima se izuzetno dobro poznajete i naravno, isključeno je u zvaničnim posetama.
@Arte
Nemoj se ljutiti na konobare, možda nisu dobro procenili situaciju npr. ako je bilo više ljudi ne znaju ko sedi sa kim u društvu. Po pravilu, sa konobarom razgovara samo muškarac (pretpostavlja se da se žena sa muškarcem prethodno dogovorila oko porudžbine, bilo da je reč o hrani ili piću). Naravno ovo ne znači i da je muškarac taj koji obavezno plaća račun. Kod plaćanja računa važi jednostavno pravilo- ko je inicirao izlazak taj i plaća, mada druga strana može ponuditi da podele trošak.

Nekulturni Bačje, Ollanik, Pezos, Shomy23...i ostala nekulturna govna.