Prijava

Хтедох да напишем доста тога, али, ево, Војтек је покрио 90% онога што ми је било на уму. Палац горе.
Да, највећи проблем је тај што о дроги држе предавања и пишу књиге они који нису никада у животу били у присуству неког ко се дрогира, а камоли сами конзумирали нешто. А клинци ће увек да нађу нове начине да се дрогирају. Природа обилује психоактивним супстанцама, али о томе нека прича неко ко се боље разуме.

Pošto se tema zove droga i sve oko droge,zašto da malo ne proširimo temu van ove rasprave o ispravnosti procesa drogiranja?
Evo ja bih voleo da ovde ostavite predloge šta slušati u nadrogiranom stanju pošto svi znamo da droga produbljuje čovekovu glavu po pitanju muzike i tera ga da je shvati na potpuno drugačiji način.
Evo moj prvi predlog:
http://www.youtube.com/watch?v=HzkCm4fi2H4

Не знам да ли је ово добро слушати у надрогираном стању, али се свакако тиме дрогирам:

http://www.youtube.com/watch?v=UhjG47gtMCo

А, ево, ова песма истог бенда може да се стави у контекст, а добила је и назив по врсти дроге:

http://www.youtube.com/watch?v=R2F_hGwD26g

@Neša. U pravu si što se brineš. Kamo lepe sreće da se svaki roditelj tako brine. Ono što većina mladih neće ni u snu priznati je – da nemaju pojma koliko je droga opasna. Imala sam prilike da razgovaram sa srednjoškolcima nakon što su pogledali film o drogama i njihovoj zloupotrebi-većina ih je bila u totalnom šoku. Nemaju pojma kako zaista stoje stvari, o istini se ne priča.Takođe je sramota priznati da nešto ne znaš jer te svi vršnjaci gledaju kao zadnjeg debila i prave se da znaju sve, iako nemaju pojma. Džaba internet, džaba obilje informacija. Da li ste znali da 7 od 10 srednjoškolaca misli da prilikom prvog seksualnog odnosa ne može doći do trudnoće?Toliko o informisanosti. Klinci misle da ih starci tovare glupostima, da to i nije tako strašno kao što se priča, da je cela fama oko narkomanije preuveličana. Droga je cool, dok ne skontaš da te je najbolji drug pokrao, neće droga mene – ja sam karakter i jak sam lik- dok ne ćoknem met a onda me šutnite u guzicu, bla bla…Neko će popustiti i potonuti, neko neće – to nema nikakve veze sa karakterom, jednostavno je nečiji organizam podložniji zavisnostima uopšte, to je čisto stvar hemije u organizmu i nije nešto što čovek može da kontroliše( kao što su npr. Azijati osetljiviji na uticaj alkohola, a Haićani fasuju HIV dok si rek’o keks). Droga je dostupna, uvek je i bila, kad sam ja bila tinejdžerka ekser je bio jeftiniji od Koka kole ili Hajnekena- verovatno je i sad. Treba vremena da mlad čovek počne da formira zdrave stavove, mlad um je otvoren za sve, zato mislim da deci treba drobiti non stop o svemu štetnom što ih okružuje. Ne kažem urnisati ih i im braniti sve živo, svakako im ne možeš zaista zabraniti da urade bilo šta na šta su se namerili, ali treba da znaju kako zaista stoje stvari- da je nekome dovoljan i jedan šut pa da ga pošalje u sunovrat. Uči svog klinca pravim vrednostima I otvaraj mu oči kad god stigneš.
A šta droga napravi od čoveka? Ne postane svako narkoman koji se bode i projebe kompletnu imovinu i rikne od over dose-a, neki postanu i roditelji, istina, ne spiče celu platu u kafani, ali su zato katatonični debili koji svaki vikend provedu uz duvku umesto uz svoju porodicu jer već 20 godina žive u ubeđenju da je svet dosadan, i da nema provoda bez vutre, i otvara im se fucking treće oko- i to je društveno prihvatljivo i bla bla - kakva glupost. U nekim društvima je droga sasvim prihvatljiva i sastavni je deo života, ali je isto tako u nekim društvima prihvatljiva kastracija žena, hanibalizam i sl. Nema vage na kojoj su tasovi ravni.
@iskusni. Stvarno si iskusan.
@dobra losa zla. Thanks za post.

Za sad ću malo prokomentarisati ono što ste napisali, a kasnije ću dodati i još neke stvari. jEDNOSTAVNO, VREME JE DA PRIČAMO OTVORENO O PROBLEMIMA JER SE SAMO TAKO JASNO VIDI.
@che-vu – Sve nabrojano svrstavam u drogue jer sve izaziva zavisnost.
@kurd – Postoji I predispozicija. Dokazali neki naučnici. Nešto oko genetike.
@mali prst – Prstiću, otvorio si mi oči. Od sutra počinjem da pušim travu, da moj sin ne proba. Što se tiče bunta slažem se da ga svako poseduje u određenoj meri. Ja lično u velikoj. Uvek sam se bunio. Dan danas se bunim(što dokazuje I ovo moje bandoglavo insistiranje na ovoj temi) Poenta. Bunt se može iskazati I na još neki način, a ne samo ovaj.
@iskusni – U pravu si da droga ljude čini srećnim, mislim na one koji je prodaju. I put je više nego klizav. I naravno, individualna snaga uvek presuđuje kojim će putem neko ići.
@ neo - 3. naci balans, biti neomrznut kao roditelj, a opet usaditi mu pozitivne vrednosti. – Ne mogu da se ne složim sa ovim što si napisao. To je najteže, ali imajmo u vidu da su I roditelji obični ljudi sa svojim Manama I slabostima. I njima je nekada potrebna podrška porodice, tj svoje dece, samo što je u Srbiji skoro sramota tražiti takvu podršku jer se po difoltu smatra da roditelj ne sme da prizna svoje slabosti pred detetom što dovodi do toga da se dete oseća kao biće niže vrste jer misli da je nesposobno I glupo. Onda potraži dokaze o svojoj vrednosti na drugom mestu I retko kada bude u pravu jer roditelji će bez obzira na sve uvek pružiti najviše ljubavi I razumevanja svojoj deci. (Ne pričam ovde o roditeljskoj stoci nego o normalnim roditeljima)@ludi p… - nisam probao. Nekada sam pušio I pio, a sad ni to. Samo ta pusta hrana, al jebi ga.
@piro – Ti isti ljudi bi imali I koristi od legalizacije. Ne znam tačan podatak, ali mislim da duvanska industrija zarađuje više od dilera marihuanom. Legalizacija bi skoro sigurno promenila psihu mladih ljudi koji bi legalizaciju doživeli kao dozvolu da puše travu. Evo sad u Engleskoj lupaju glavu šta da rade jer ova vakcina protiv raka grlića materice je u svesti njihovih devojčica protumačena kao dozvola da se slobodno seksaju. Isto bi bilo I sa travom.
@gvozdenoviću-mislima da veoma inteligentno menjaš teze. Ja nisam pričao o psihički jakima, nego o psihički slabima, a priznaćeš da su oni u velikoj većini. Naravno niko ni tebi ne garantuje da nećeš jednog dana psihički pući I početi da povećavaš količinu droge da bi amortizovao neke eventualne probleme.Ne želim ti to, ali je moguće jer si I ti čovek od krvi mesa sa svojim slabostima.
@mat – Može biti svako izlečen, ali je problem u tome što narkomanu to niko ne veruje pa se I on pod takvim uslovima slabije bori da izađe iz vrtloga droge. Mada opet je sve individualno. Nema pravila.
Ni ja ne znam šta bih uradio.
@wojtek – Radoznalost je ubila mačku.
Jelena 1109 – Alal ti svaka reč.

Na kraju, pozdrav svima.

@Neso, ovo si poceo idejom "da bi dobro došla jedna tema u kojoj bi se svi zajedno potrudili da dođemo do nekih zaključaka u vezi sa ovim zlom"
Posle dvadesetsedam postova mi se cini da ova tema nema nikakve veze sa zajednickim dolazenjem do nekih zakljucaka, ti tacno znas do kojih zakljucaka zelis da dodjemo - do tvojih zakljucaka.
Poenta moje price nije bila da sutra pocnes da pusis travu vec da "najbolji planovi miseva i ljudi cesto krenu po zlu".
Dve polarizovane strane u ovoj temi se bitno razlikuju u jednoj stvari: mi "narkomani" uopste ne zelimo da vi strejteri pocnete da se drogirate. Vi strejteri iz nekog meni neshvatljivog razloga zarko zelite da mi prestanemo da radimo to sto radimo.Ne razumem na koji to nacin ja vas ugrozavam time sto radim?
Razlog zbog kog ovo pisem je sto mene drzava smatra kriminalcem zbog vaseg insistiranja na besmislici da je marihuana isto sto i krek.

Hvala vam sto nas plasite ekstremnim slikama ljudi koji su zavrsili na kristal metu.Dozvolite da sada ja vama pokazem par slika ljudi koji u zivotu nisu probali marihuanu,vredno su radili celog zivota, bili uzorni gradjani i placali porez.Izraz ocaja na njihovim licima je posledica neredovnog konzumiranja marihuane:

http://farm1.static.flickr.com/170/407263541_6eb19229d6.jpg

http://www.nih.gov/news/research_matters/december2006/images/depression_l.jpg

http://www.bbc.co.uk/health/images/300/distress_old_man.jpg

Ne znam kako mislite da vodimo ovu raspravu na ravnoj nozi?Ja sam bio strejt,vi niste bili naduvani.Ja vama pricam iz iskustva a vi meni iz cega?Znam da ce se sada naci neko ko ce reci da mu je prijatelj umro od heroina.Ja ne pricam o heroinu - pricam o marihuani.Da li je nekome prijatelj umro od marihuane?
Ipak,kao i u svemu, najbolju predstavu mozemo steci ako posmatramo uporedne primere.Levi uzorak je pusio marihuanu celog zivota a desni nije.

http://blather.net/img/blather/st_michans/IMG_5238_st_michans_skulls.jpg

Primecujete li neku razliku?Ja ne.

@jelena1109 - izgleda da je u nekim drustvima prihvatljivo i nazivati ljude koje ne poznajes katatonicnim debilima.

(Nijedno dete nije ubodeno zarazenom iglom tokom pisanja ovog posta)

Evo, kao sto je Wojtek nekoga preduhitrio ranije, tako je prst mali sada preduhitrio mene. Stvarno, najveci problem koji imam je kada se rec "droga" podjednako koristi za marihuanu i heroin. To nije samo ignorantno, nego i opasno. Ja travu pusim od svoje 15.-16. godine, a svakodnevno negde od 20., (sad imam 30 godina). Kad sam bio mladji, voleo sam da uradim po 10 spotova da bih se uradio kao biljka i slusao Yes, Tool, Dzimija, Santanu ili Wagner-a. :) Medjutim, danas popusim par dzointa dnevno, cisto kao opustanje. Pomalo kriziram kad ne pusim par dana, ali mnogo manje nego od cigara. I kriza me prodje veoma brzo. Kad sam "pod dejstvom", mozes sa mnom da razumno pricas, nisam nasilan niti impulsivan. Jos treba da cujem za saobracajnu nesrecu izazvanu pusenjem trave, cak licno primecujem da sam mnogo skoncentrisaniji na voznju u navarenom stanju, jer mi je sve trip i interesantno. Ukoliko treba naglo da se bacim nazad u normalu, popicu po litra soka od pomorandze, neku guaranu ili bilo sta sa dosta secera u sebi i - eto me nazad!
Marihuanu ipak ne bih legalizovao, ali bih je dekriminalizovao, (nesto sto ce se uskoro desiti u Novom Zelandu). To znaci da ako si mladi student koji duva u praku, ako te startuje murija neces dobiti kriminalni rekord kao ubica ili silovatelj, vec kaznu kao za prekovremeni parking. Pare od kazni bi se koristile na borbu protiv "losih" droga i obrazovanje mladih.
Zemlja u kojoj zivim ima puno porodica u kojima svi puse travu i te porodice funkcionisu sasvim normalno. Licno znam direktore firmi, ljude sa zaposlenjem i nezaposlene koji spadaju u ovu grupu. Kao muzicar, provodim dosta vremena oko ljudi koji konzumiraju sve i svasta i ne mogu da kazem da sam ikada video bilo sta ruzno sto je proizaslo iz upotrebe marihuane, osim par prijatelja koje je policija uhapsila zbog pusenja trave na ulici i sada ne mogu da dobiju vizu ako im se ide u Ameriku.
I od '97. glasam na izborima za NZ Legalise Canabis Party. Nemamo jos ni jedno sediste u parlamentu, ali - ima vremena. Maori Party nas podrzava, kao i brojni drugi aktivisti sa leve i desne strane.
EDIT: I jeste, izgleda ruzno kad dva ortaka sede na stepenistu ispred ulaza i duvaju. Ali, isto izgleda ruzno kad piju pivo iz flase na istom mestu, a fensi je kad pijes krambabuli panc ili sampanjac u gradskoj skupstini ili galeriji.

Jedna stvar je sigurna - đe ima droge, tu nema krize!

vezano za nedoumice u vezi sa tim sta je droga a sta ne:
covek je zapoceo temu o opojnim drogama.

i cajevi su (biljna) droga ali ne opojna.

Jeste Neso, upadas samom sebi u usta:
"Sve nabrojano ubrajam pod droge, jer izaziva zavisnost".
Znaci, mislis li da je ispravno svrstavati cokoladu i heroin u istu kategoriju? Mislis li da aspirin izaziva zavisnost? Mislis li da bi neko ko daje takve izjave trebao da stoji kao autoritet za odnos prema opijatima? Ili si spreman da napravis kompromis u svom stavu, barem malo?

Jednom sam igrao PES nenavaren i bio sam poslednji na turniru. Nikad vise! NIKAD! :) Marihuana i igrice ne mogu jedno bez drugog.
Inspiracija samo nadolazi... i za samu igru i za podjebavanje protivnika.
http://www.youtube.com/watch?v=wbCwEoYCaK8

Da vidimo šta imaju da kažu zapadna katolička braća na ovu temu:
http://www.youtube.com/watch?v=MgZkhBidzvI

Hmmm...svasta ste vamo napisali, jebi ga, kasno sam skonto temu...nego, ko ono rece da droga cini coveka sretnim? to nije ZDRAVA sreca (mislim to je samo obmana u glavi)...pa i vi sto samo pusite marihuana, zar ne postoje lepsi i zdraviji nacini da covek bude srecan/uzbudjen/...ili sta god vec smatrate srecom?

Jasno, ne treba imati predrasuda, ne treba se bojati probati, i sam sam probao svasta, ali to mi nije interesantno...

Svakog ko se drogira, ili preterano pije, ili ima vecih problema sa porocima, smatram osakacenim! Osakacenim tako da ne moze da se seti i oseti sta zaista znaci sreca! Cista zdrava sreca, ljubav, mir, peace:)

I neoprani sudovi! All we are sayin'... :))