Prijava

Genetska istraživanja pokazala su da su Srbi (a isto važi i za Hrvate i Bošnjake) samo kulturološki Sloveni, a da genetski ponajviše vode porijeklo od naroda koji su bili starosjedioci na Balkanu: Ilira, Dačana i Tračana.

Naime, Sloveni kada su se doselili na Balkan pokorili su domorodačka plemena i nametnuli im svoj jezik i kulturu, te se izmješali sa njima. Međutim, bez obzira na to, oni su na Balkanu i tada bili u velikoj manjini. (Uostalom, i logički kad pogledate - nisu toliki Iliri, Dačani i Tračani mogli "nestati" sa Balkana iz čista mira. Jedini način njihove eliminacije bio bi genocid ili protjerivanje ogromnih razmjera, a o takvom genocidu ili protjerivanju nije zabilježen nijedan istorijski dokument, što znači da se on vjerovatno nije ni desio)

Tako da kad malo bolje pogledate, panslovenski nacionalizam prisutsan u poslednje vrijeme, kao i veličanje slovenske kulture i slovenskog panteona od strane mnogih u suštini predstavlja veličanje osvajačke kulture, kulture koja nas je pokorila i nametnula nam svoj jezik, religiju (prije nego što je došlo hrišćanstvo), običaje, itd.

Ako nam je već toliko stalo do nekog povratka korijenima, ne bi li bilo logičnije da se malo pozabavimo kulturom, Ilira, Dačana, Tračana i ostalih?

Evo nekih podataka koji potkrepljuju ovo:

"Genetic studies conclude that Serbs are of predominantly Balkan genetics (indigenous to the region4243) and have very small amount of generally considered "Slavic" (Predominant in West Slavic nations; R-M458, ranging from 0-12% in the Serbs, Albanians, Macedonians, Greeks and Bulgarians44) genes showing that Slavs (White Serbs according to national myth/historical sources34) mixed with the Romanized Paleo-Balkan peoples of the conquered region (Serbian lands) and made the Slavic culture and language dominant in the ethnogenesis of the people. Thus, Serbs are mainly descendants of Paleo-Balkan peoples previously known as Dacians, Illyrians and Thracians.36"

To je iz Vikipedijinog članka o Srbima. Poslednji paragraf (zaključak)

Dalje tu stoji da su Istočni(Rusi, Bjelorusi, Ukrajinci) i Zapadni Sloveni (Česi, Poljaci, Slovaci, Lužički Srbi...) genetski mnogo više Sloveni od Južnih Slovena...

Ako ovo niste i prije znali da li ovi podaci i na koji način utiču na vaše shvatanje Srpskog nacionalnog identiteta?

Na mene lično to sve i nema nekog uticaja osim kao kuriozitet i zanimljivost. Ionako se ne bavim nešto pretjerano nacionalnim identitetom. Ono što mi je međutim, zanimljivo, je činjenica da zaista postoje neke karakteristike južnoslovenskih naroda koje nas razlikuju od Rusa, Čeha i ostalih sjevernijih Slovena:

na primjer - ima dosta tamnoputih i crnokosih Srba, Hrvata, itd. što kod braće Rusa i nije baš često slučaj. (Možda je tu doprinjeo i Turski element). Dalje - prisutan je dinarski tip ljudi - koščati. visoki, itd. naročito Hercegovci, Crnogorci, itd.

Dalje, zaista je kuriozitet količina sportskog uspjeha na ovim prostorima u poređenju sa brojem stanovnika, a i to je zajednička karakteristika za ove zemlje na Balkanu.

Po sajtu greatestsportingnation.com Srbija je, npr. 9. najuspješnija sportska nacija
na svijetu kada se sportski uspjeh gleda po glavi stanovnika, a 5. najuspješnija nacija u muškom sportu, po glavi stanovnika.

mislim da je taj turski element presudio

Sobzirom da genetika malo ima veze sa kulturom, većina srba je mešavina rusa, turaka, i svega nešto malo austrijanaca i francuza.

Kada će ljudi shvatiti da tako nešto (priča o poželjnoj homogenosti) vodi u genetski ćorsokak. A to istraživanje ima savršenog smisla.
A ako baš mora o tome da se razmišlja, koliki broj Srba je poginuo u ratovima, i odakle su ti ljudi potekli? Genetska slika je i time dosta izmenjena. Ja se savršeno uklapam u prototip južnjaka. Za slovena me nikad ne bi proglasili.
Druga je priča ko su zapravo sloveni bili. Daleko je verovatnije da su bili konglomerat više naroda pod zajedničkim imenom nego homogena zajednica. Toliko je naroda prošlo preko stepa i balkana da je smešno govoriti o homogenosti bilo kog naroda.

Totalno nebito ko smo u poreklu. Mnogi vode PORODIČNO STABLO, a ko može da ti garantuje da prababa nije malo švrljala po komšiluku. A tek u današnje vreme je sve to suludo sumirati. Varaju se bre na svakom ćošku. Bitno je kakav si čovek...

'де си Јовичићу, нема те неко време? :)

Елем добра тема, поготову ово за спортске успехе, баш ме интересовала та статистика...

Zanimljiva je i priča o iranskom (sarmatskom) poreklu etnonima Srba i Hrvata, kao i o proto-balto-slovenskom poreklu.

mislim da je taj turski element presudio

A ja mislim baš da nije. On je samo djelimično uticao na veći broj tamnoputih i crnokosih. Srbi su prema Turskim osvajačima od starta imali neki animozitet i nastojali su da održe svoj nacionalni identitet i odupru se asimilaciji. Mislim da je Turski element uglavnom izražen kod onih koji su prešli na islam. A kod Srba, Hrvata itd. mislim da ta tamnoputost uglavnom vodi porijeklo od starosjedelačkih Balkanskih naroda, koji su srodni i sa Grcima, Italijanima, Albancima, i inače mediteranskim narodima, i generalno uglavnom su češće tamnoputi od sjevernjačkih naroda.

ma de će održiš animozitet kad ti utrči s jatagan....ćutiš i pušiš.

Pošto i Albanci potiču od Ilira, to znači da smo braća što potvrđuje onu teoriju CCCC(Србин Србина секиром сече ;))

Šalu na stranu, Srbi su došli na ove prostore sa tim imenom i realno je da su se mešali sa starosedeocima (Ilirima, Dačanima, Tračanima i KELTIMA). A i Turci su ovde bili 500 godina, mada i mnogi Turci imaju srpske gene. Koliko je samo bilo Janjičara poreklom iz Srbije, a oni su bili najveći jebači u Turskoj, veliko je njihovo potomstvo. :D

Turska je pre turaka bila masovno naseljavana svakakvim narodima. Vizantija je vekovima slala pun kurac naroda preko bosfora da naseljava maloazijske teme, a u antici je veliki broj Kelta naselio centralnu anatoliju (galatija).

ali ljudi, genetska razlicitost na tako dugacke staze (znate bre kad su ovde bili iliri :)) ne moze da se dokaze spoljasnjim izgledom, dal je neko plav crn itd. to se jako brzo menja na odredjenom podrucju i ima veze sa selekcijom.
to sto je ovde kod nas mesano je i logicno. ali preovladava neka smedjasto-crna boja kose i takav ten sto je i logicno, jer smo u takvom podrucju.

Pravo zbori Celt. Ali promena boje kože i kose bez spoljnih genetskih uticaja traje dugo, hiljadama, pa i desetinama hiljada godina.

Genetska istraživanja pokazala su da su Srbi (a isto važi i za Hrvate i Bošnjake) samo kulturološki Sloveni, a da genetski ponajviše vode porijeklo od naroda koji su bili starosjedioci na Balkanu: Ilira, Dačana i Tračana.

Istina, 100%.

Pošto i Albanci potiču od Ilira, to znači da smo braća što potvrđuje onu teoriju CCCC(Србин Србина секиром сече ;))

Jel vala... :)

Inače, uglavnom skoro svi narodi su, genetski gledano, jedan veliki mix i bućkuriš i tu se samo donekle može govoriti o tome koje porijeklo preovladava.

Isto kao što se miješa genetika, tako se miješaju i kulture (mada se kulture tom miksu više opiru jer se mnogi opiru miješanju i zalažu za autohtonost i čistotu).

Kad se to sve uzme u obzir, postavlja se pitanje koliko je nacionalni identitet i nacionalna kultura uopšte bitna? Da li je "nacionalno pitanje" malo precijenjeno?

Realno, savremeni pojam nacija i nacionalnih država je produkt 18. i najviše 19. vijeka.

Prije toga, malo je koga bolio đoko za tim koje je nacije, i kako se njegova nacija kotira na međunarodnom planu. Ljudima je bilo bitno da pokušaju samo da se izbore za što bolji tretman kod feudalca i da se izvuku sa što manjim rentama, kao i da im se neka osnovna prava zadovolje. Više se obraćalo pažnje na PORODICU i PORODIČNI UGLED (i to dugoročni) nego na nacionalnao pitanje. Od tih velikih kohezionih faktora RELIGIJA je bila mnogo bitnija od nacije. Poprijeko se gledalo na religijski mješovite brakove, dok su nacionalno mješoviti brakovi u okviru iste religije bili normalna stvar.

Što se ratova tiče, ratovi su se vodili između država, ili između feudalaca, a ne između nacija.

Svako ko se odvoljno osili mogao je imati svoju državu. U Njemačkoj i Italiji je bilo na stotine država.

E sad ono što je malo čudno, to je da su Srbi tu neka vrsta izuzetka.
Čini mi se da je još u doba Nemanjića Srbija imala karakteristike nacionalne države. Recimo Sveti Sava se borio za autohtonost srpske crkve. Nacionalni element je bio bitan. On je malo oslabio za vrijeme Cara Dušana, koji je htio da napravi multinacionalno hrišćansko carstvo, ali prije njega, čini se da je Srbija u srednjem vijeku bila nacionalna država, što je u to doba bila rijetkost.

Da, ali nigde se opširno ne spominju vekovi između dolaska Srba na Balkan i početka vladavine Nemanjića, Nema mnogo podataka koji bi mogli da ukažu na etnički sastav centralnog i zapadnog balkana. Stari izvori retko preciziraju etnički sastav bilo kog područja. Da ne govorimo o pogrešnim imenima naroda, sem možda kod Konstantina Porfirogenita. Nas su često nazivali Tribalima (Vizantinci).

Aha ovo treba uzeti za ozbiljno, a ono istraživanje da su Srbi najneinteligentniji narod u Evropi to ćemo da zaboravimo?

Kolko Srba su Vizantijci proterali u Malu Aziju?

A, šta ćemo sa teorijama da je južna granica prapostojbine Slovena bio Dunav?

Kako to da se tačno zna breg u Švajcarskoj odakle su potekli Kelti?

Kako se zna da su Kelti bili Kelti još u kamenom dobu a bili su varvari isto kolko i Sloveni?

A, o Slovenima , pogotovo južnim najranija saznanja sežu u 5.vek.

Mislim da se samo nema "volje" za podrobinijim istraživanjem Slovena i njihovog porekla.

Profesor Ž. Mikić:
"Fizička antropologija je testirala lingvističku podelu na južne, zapadne i istočne Slovene, a ovo testiranje je obuhvatilo sve slovenske skeletne serije sa prostora od Balkana do Dnjepra, od Baltika do Elte.Upoređivanjem antropoloških vrednosti tih serija pokazalo se da klasična lingvistička podela nema antropološku osnovu.Jezikom smo lingoslavi.Antropološki su Sloveni jako homogeni.."

Хех, слично смо нешто причали у пивници после Ревије.

Него, ево генетске мапе која показује распоред хаплогрупе Р1а која је доминантна код Словена :

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/Distribution_Haplogroup_R1a_Y-DNA.svg

Види се лепо да смо "слабији" у том пољу.

However, some southern Slavic populations such as Bulgarians, Serbs and Macedonians are clearly separated from the tight DNA cluster of the rest of the Slavic populations. According to the authors this phenomenon is explained by "...contribution to the Y chromosomes of peoples who settled in the Balkan region before the Slavic expansion to the genetic heritage of Southern Slavs...."32

Jezik nema veze sa genetikom.

Engleskim pričaju skoro svi u Americi, a porijekla su im vrlo raznovrsna.

Mene najviše interesuju dva pitanja:

Da li je i koliko nacionalni identitet uopšte bitan, kao i kakav je vaš stav prema nacionalnim državama, njihovom porijeklu, ideološkoj opravdanosti i budućnosti.

I drugo da li se Srbija u doba Nemanjića, (ali prije Dušana), zaista može smatrati za nacionalnu državu? (Država jednog naroda, sa zajedničkim jezikom, kulturom, običajima, religijom). Eto na primjer da li je tako bilo za vrijeme prvih Nemanjića (Stefen Nemanja, Stefen Prvovenčani itd.)

Ja za ovo drugo nisam siguran, vjerujem da neko ko je više proučavao istoriju to zna.

Jovičiću aj pročitaj poslednju rečenicu koju sam citirao...