Prijava

e, uzeo sam umesto tera magme, kokosov treset (ostaje nerazjasnjeno odakle liku iz Ledinaca kokosov treset) u pet sopu. 2L- 110 din. jel znas nesto o tome?
mislio sam staviti to, pa mrezu, pa pesak onaj sivi sugavi, pa vecu granulaciju (mislim 3-5), pa onda crni kvarcni pesak.

jel sadim biljke kako formiram akvarijum ili posle cikliranja?

Pesak ne stavljaj, zacementira, a sve krupnije sto stavis ostane na povrsini, jer sitan pesak potone na dno za par dana. Neces moci da sadis biljke u granulaciju 3-5mm, suvise krupno i nema za sta koren da se uhvati, stalno ce ti splivavati... Nemoj kokosova vlakna u njima nema humusa, nema nista. Stavi onda bilo koji zemlju za cvece, ali nemoj domace pune su pesticida... Zato sam ti rekao da mora Terra Magma, 100% je bezbedna, za ostale ne garantujem. Nisi ni trazio zemlju, a imas u svakom vecem shopu.
Odmah sadis biljke, pre ce se formirati.

Ne kazem da treba mene da poslusas, ali pogledaj malo po forumima i literaturi. Imam biljni aq 10 godina i prosao sam sve faze, a aq bez algi i problema imam tek 2god. Sve sto sam napisao ovde je dobitna kombinacija i stojim iza toga. Za minimum para, lep i stabilan akvarijum.
Uostalom najbolje je da to sve sam shvatis, kao ja.
Isto sam i ja sve to eksperimentisao i dao brdo para na hemije i kurce palce, ali iz svake greske sam nesto naucio.

Кокосов тресет ти је једна од најкоришћенијих подлога у тераријумима, тако да није толико чудно што си га нашао.

nasao sam ga medju ribicama i dobio celo objasnjenje od prodavacice...
ok ok..110 din..jebes 110

Problem je sto ti prodavci prodaju sta imaju, a radnje specializovane za biljke, skoro da ne postoje... Ima jedna u Zemunu i neke stvari se mogu naci u Pet Shopu u Bg. Po tim radnjama ribica prodaju slunak u boji, farban naravno. Tako sam jednom kupio rasprsivac za vazduh od 100din i izazvao pomor riba, jer glavni materijal izrade je bio savitljivi metal - kalaj za lemilicu.
Ovako izgleda...http://www.aquabazar.rs/shop/shop/catalog/oprema/ostalo/10
Pazi sta kupujes, jer sve njih bas boli kurac i jedino im je bitno da ti uzmu tih 110din i zarade 80.

ajde mi sad onda ponovi kojim redom da stavljam i sta. Ocu crni kvarc (pesak ili granule) na vrhu da budu.

Zemlja, komarnik, crni kvarcni 1-3mm. Sve krupnije od toga ispliva na povrsinu, sitnije propadne na dno. To ne mozes da promenis, gravitacija jbg...Stavljas samo crni kvarcni i nista vise.

uzeo sam danas tera magmu. 250 din je 4kg (ili L).
U sustini, za sad sve imam. Ostaje da jurim lepu nanu. Na sta da pazim kad kupujem? Ne razumem se u bolesti. Sta da nema slucajno na liscu?

p.s. Kad ti svoj cistis?

U principu uglavnom ima malih puzeva, ali tesko ces ih izbeci. (sitna providna jajasca na liscu) Kad tad dospeju u aq. Sa bolestima biljaka nisam imao nikada problema, ali moze neki parazit za ribice da se provuce, ali sve se to leci.
Jedina stvar sa kojom sam imao iskustva je cijanobakterija. Izgleda kao alga, a leci se jednim eritromicinom. Ima je u skoro svakom aq, ali se aktivira kada se aq zapusti. http://www.mojbiljniakvarijum.org/forum/attachments/3_64.jpg Mnogo biljaka, redovno menjanje vode i nece te ni alge smarati. Pazi da aq nije direktno na suncu, to pogoduje algama.

Mozes sve nove biljke pre sadnje potopiti u blag rastvor hipermangana (apoteka, kupuje se na gram. jako malo tog praha se rastvori, a voda treba da je roze boje)

Ja aq ne cistim nikada, jer sve sto ribice iskenjaju, biljke i bakterije razloze. Zato je bitan dobar filter, a njega cistim na oko 2 meseca u vodi iz aq!!!
Vodu menjam sistemom "kap po kap", vec sam pominjao ovde, a evo link gde sam o tome pisao http://www.mojbiljniakvarijum.org/forum/viewthread.php?thread_id=2806 Od kako sam to uradio, nisam imao nikakvih problema sa algama.

Ode 360 din za zemlju hahahaha

Kod ciscenja sam mislio da cupas biljke i saljes mi :))))))))
al hvala i na ovaj info.
Ne razmisljam o kap po kap varijanti. Neam uslova.
Znaci sa puzevima da ne uzimam????
JEl postoji mogucnost da ih neutralisem sa hipermanganom?
Na jednom mestu planiram vece uzvisenje (7-10cm) da stavim 2 cm zemlje i 6-7 sljunka tu? Taj raspon?

Poslacu ti, reci kad hoces? Spremi sve, posalji mi adresu na pp.
Puzeve ces ubaciti kad tad, imam ih i ja, ali ako ubacis Botia Macrakantu, potamanice ih sve... Mislim da hipermangan nece pomoci kod puzica, ali taman da imas zanimaciju i skupljas ih. Korisni su oni, jedu alge.
Tako rasporedi sljunak i zemlju. Tu sadi biljke sa jacim i vecim korenom. Ove moje su vise za srednji i prednji plan.

Pa trebace mi kontam naredne nedelje, al ne moras zuriti. U krajnjem slucaju cu ih pobosti naknadno. Na to mesto sam hteo nanu da zasadim, samo ne mogu da nadjem jos lepu neku. Video sam bio jednu za 500 za koju ljudi po ntu traze i 1500. Al ode, dok ja ne napravim. I cekam manje pakovanje crnog kvarca tog.
Botia tamani puzeve ili rObanto?

Sto ne ubacis diskuse u taj tvoj? Neke naucene na cesmusu? imas ih za 700-1000 super.

Nisu mi bitne ribice, nece ni tebi biti, videces :)
Botia makrakanta jede puzeve.
Ja sam narucivao biljke iz http://www.rainforestsrbija.com/ i stvarno sam zadovoljan. Nana jeste oko 500 din, ali posto sporo raste, sto je veca skuplja je...
Nanu ne stavljaj u zadnji plan, jer ce je prekriti ove moje za srednji plan. Nanu na neki koren ili granu ili blize prednjem staklu. Pozadi stavis neke viskoke stubaste biljke.

Људи, дај избаците слике акваријума. Манте се кварца, лаве, 5мм, 6мм, пужеви, песак, калај. :)

Дајте фотке за нас лаике да видимо како то изгледа.

Moj imas na predhodnoj stani i par postova unazad, a Musas pravi nov, pa nema sta da okaci...
Mnogo posla, reci i znanja treba, radi samo jedne slike akvarijuma :)

Nisu mi bitne ribice, nece ni tebi biti, videces :)

Nije ovaj moj nesto spektakularan. Niti mi treba puno biljaka, nit ima prostora. Ima 80l + unutrasnji filter - pozadina koja je jbga ipak meni u prvom planu. Ali posto nemam u onom ciklidnom biljaka, u ovaj ocu cisto da stavim i da saznam nesto vise o uzgoju istih na mikro planu.
Jenog lepog dana kad budem imao za neki od 500l sa diskusima, da imam nekog znanja a i u takvom ce i biljke doci vise do izrazaja.
Nemam slike, ali uskoro cu okaciti i ovaj ciklidni a i ovaj drugi.
Al evo ti ona stara slika dok se jos ciklirao onaj ciklidni
http://imageshack.us/a/img707/6748/1jvq.jpg
p.s. i ovaj mi je u planu da ponovo izmenim da bude jos prirodnije.

Мусаше, а како си правио ове стене , или како већ, у позадини? Тако се купује та позадина већ готова или сам мајсторишеш. Дојајно изгледа.

mozes i da kupis, a mozes i sam ako si dovoljno kreativan. Mogu reci da sam se sad vec solidno izvestio i da mogu dati eventualno hintove.

Stirodur (jer smara krunjenje stiropola, nema veze sto je skuplji. ribicama ne fali nista, tako da lazu za stirodur po forumima o stetnosti
Lepak za plocice
boja za beton

Super je pozadina, samo jos kad dodje nesto zeleno... da razbije malo monotoniju i unese zivot :)