Prijava

Sredjujem jedan stan i palo mi je na pamet da ubacim akvarijm, imam jedan deo gde bi se idealno uklopio. Elem, ono zbog čega se dvoumim je čišćenje. Tj, na koliko bih morao da menjam vodu, perem stakla i tako to, mislim šta se već radi?

I koja bi najbolja kombinacija bila da to čišćenje bude sto ređe?

I uzeo bih neku običnu varijantu, ne bih toliko uzgajao te biljke i to. Samo da izgleda lepo i da se ne prlja, da uprostim. :)

Sto veci akvarijum, to manje ciscenja.
Ja recimo ispustim 1/3 vode i sipam nazad, jednom mesecno (15 min). To mu je onako, picajzla mod. Mozes da napravis ko QM kap po kap, pa ne moras nikad. Staklo nisam jos ni jednom prao. Nema jakog dodira sa suncem. Poklopac naravno da manje prasine upada.

Читао сам то што је писао за кап по кап, то је за вас залуђенике. :)

Знаш зашто ово питам, један комшија кад се селио ми увалио огроман акваријум, као да му сачувам док не дође по њега, никад није ни дошао.

Иначе, и кад ми га је дао деловао је некако запуштено, права џунгла.

Унутра била нека земља, шљунак, као подлога, и неке каменчуге (као неки кречњак) и од винове лозе она стабла. Плус неке биљке, нека травуљина, и свашта нешто, као јебена ботаничка башта је изгледало. Значи за неке рибице сам тек видео после месец дана колко је то било бујно и огромно.

Елем, што се у том акваријуму мутила вода, хватао неки каменац на стаклима, некакве алге, и таложило оно што кењају рибе по дну. Значи ако нека рибица направи нагли покрет, подигне цунами фекалија.

Велику сам муку имао са тим акваријумом, очистим га, буде чист кратко време и опет се претвори у жабокречину, и тако буде мутна вода, све у алгама, док га опет не очистим. А док орибам и пркеним воду треба ми два сата.

Зато сам постао скептичан по питању чувања рибица, тј поседовања акваријума. Баш лоше искуство имам.

koliki je akvarijum? dimenzije?

jebiga, ti onda isprintuj jednu veliku sliku nekog do jaja i okaci na taj zid gde si mislio ovaj.
Ili probaj zamoli ribice da kad seru, govno odnesu u filter

Пази, мени одговара то што радиш, да једном месено заменим 1/3 воде. Али, то могу са најобичнијим акваријумом, тј филтером, или треба нешто напредније, на то мислим.

poslikaj sve sto imas i okaci, pa cemo ti reci

Ma taj akvarijum sam liferovao u đubar. Sad hoću nov da ubacim, uzeo sam nov stan i sređujem ga, pa ima jedan ugao gde je idealno da ubacim akvarijum, tako da nemam šta da slikam, nego pitam za savet šta da ubacim, tj koja je varijanta najbolja za početnika, i da se to ne prlja mnogo. Na to mislim.

pa kolika ti ta rupa/cosak/zid dimenzija gde oces da stavis?

Па рупа је, тј ћирилично П, и ширине је једно метар а дубине 80цм, а висина је целом дужином.

Постоји ли нека варијанта да подлога буде рецимо од каменчића, да се ту ништа не задржава а да ставим неке добре филтере и јаке пумпе, или тако нешто? И убацим пуно оних рибица чистача?

Па рупа је, тј ћирилично П, и ширине је једно метар а дубине 80цм, а висина је целом дужином.

ako je neko skontao kako ovo izgleda, nek mi objasni
jbga, ne uspevam da zamislim koliko je to i ne mogu ti pomoci. uslikaj pa okaci jbgaa..

nacrtaj u peeejntuuu

Брате, окачићу неку слику, беш га, није ово за мене. :)

Visina |
sirina -------
dubina/duzina \ \

Чек да премерим све, одредим тачно какав акаваријум хоћу, па се јављам за савете. Млого сте професионалци, не умем ја да вам објасним шта оћу.

Sve to sto si zamislio moze i pije vodu, ali znaj da ga ne smes nikada zapustiti ili odustati. Akvaristika mora da se voli i mora da se uziva u svemu sto radis oko njega. Ne moze da se napravi nesto lepo i da kao takvo stoji vecno. Naravno zarazno je i kada se jednom udje ozbiljnije u akvaristiku, nema izlaska. Ja sada ne bih mogao da boravim u prostoru bez aq.
Thilmo, ako odlucis da nesto napravis, svi cemo ti pomoci, ali dobro razmisli da li mozes svaki dan da odvojis 5, 10 min za njega. Cak i samo da ga gledas. Zvuci kao jako malo vremena, ali mora stalno da se pazi. Naravno postoje i varijante da sve automatizujes (sve bukvalno), ali to kosta (ne samo u novcu).
Ja u kuci nemam TV, davno sam ga izbacio i uopste mi ne nedostaje.
Uskoro zidam kucu i aq vec sad projektujem kao ogroman centralni deo prostorije. Sve ce biti zidano prema njemu, toliko mi je to bitno.
Dakle, daleko to sve moze da ide, a to sto dobijes za uzvrat je neprocenjivo.
Probaj sa necim manjim ili sa tim sto imas, pa ako ti se svidi, samo ce ti se kasti...

Kontam da kad kazes П mislis na pravougaono udubljenje u zidu. Ako su te dimenzije mozes da ubacis bilo sta... Dno dimenzija 100x80 bi bilo idealno za neke tanganjika skoljkase ili bilo koje malawi ciklide... A mozes da napravis i malo plici, a da bude vece visine, posto njom nisi ogranicen, i ubacis malo bilja i diskuse

Ako su te dimenzije mozes da ubacis bilo sta.

i...koliko je to litara?

Да Разе, то је такво удубљење у зиду.

Pa ako je 100x80x50 onda je zapremina oko 400 litara, tj. malo manje kad ubaci dekoraciju

Ма има места, сасвим довољно. Оно што ме занимало, а делом сте ми и одговорили, да ли могу да имам акваријум а да то не одузима превише времена и пажње. Али поставих питање на погрешном месту, ви сте сви фанатици. :)

Размислићу још мало о тој идеји, па се јављам ако одлучим да уђем у вашу секту. :)