Prijava

Celt BAN za vrijedanje!

pored odurnog patispanja koji si prosuo svetski putnice, da te pitam jos samo, u kojem si se ti to parizu vozio metroom kad ga tako ocrni? Da nisi bio u Bukurestu mozda, koga zovu mali Pariz, pa si ga pomesao...

mislim, navodis kako je crnja razmazao slinu na staklo i kako neki lik smrdi...vau jebote, ovde u busu se neretko desi da smrdi 80% putnika...ne uzima se to u obzir kad se prica o kvalitetu prevoza..

Uslovno receno ''ziveo'' sam tamo u dva navrata po neka dva meseca i koristio svakodnevno isti taj metro i autobuse...tako da ne znam o kakvoj stroki pricas... sve ide redovno u sekundu i jako cesto, bez i jednog jedinog incidenta...20evra mi je bila kartica za 7 dana, a presao sam milijarde kilometara...

mislim, ne kapiram izgleda bas poentu ovog tvog izlaganja...jel oces da nam docaras kako je tamo lose ili kako je ovde kod nas dobro?
U fazonu, ma cutite dobro vam je, sta bi ste da vam je losije...

Karta je skupa, i naravno da ce svako da se zapita zasto karta poskupljuje kad vec godinama skoro nikakvog napretka i poboljsanja nema sto se tice usluge...cime pravdaju ta poskupljenja? Mislim, sad ja kao otkrivam toplu vodu, al recimo da za svaku nasu kupljenu kartu (55din Novi Sad), neki glavonja strpa sebi u dzep 25din...a ostalo ode na troskove preduzeca...nemoj da se zavaravamo...

Ja ne kažem da samo beograđani ne treba da plaćaju, nego svi. I čim reagujete tako usplahireno, vidi se da ne znate šta je problem.

Кад смо код тога, ео шта каже један нeименовани инжењер саобраћаја о овој тематици:

Tarifnu politiku ne odredjuje GSP, vec direkcija za javni prevoz. GSP je prevoznik, koji za ostvreni prevoz treba da dobije odgovorajacu nadoknadu od grada, kao i ostali, tj. privatnici. Busplus je zato i uveden, da bi se precizno merilo koji prevoznik je koliko prevezao, i na osnovu toga se davale subvencije. Elem, posto je gsp sam kontrolisao ko je koliko prevezao (njihovi su bili otpravnici), tako je mogao njihov autobus ujutru da izadje na liniju, pokvari se i vrati u garazu, a gsp dobije pare kao da je autobus vozio ceo dan. Busplus dakle treba da sluzi da se racionalise crna rupa zvana gsp. Dobije se prihod od prodaje karata i ravnomerno rasporedi u odnosu na ostvareni transportni rad (plus subvencije). To gspu nikako nije odgovoralo, plus nije odgovarala racionalizacija sistema, time sto bi se smanjio broj otpravnika, jer se uvodi centralno upravljanje u direkciji za javni prevoz. Onda su krenuli strajkovi, a sto je tadasnja opozicija a sadasnja vlast zdusno podrzala. Najbitnije je to, sto uvodjenjem novog sistema nije menjana tarifna politika, dakle cena karte je ostala potpuno ista. Opet, pozivalo se na bojkot, pa je uprkos istoj ceni karte i istom nivou usluge opala prodaja karata. Prema tome, za raspad sistema je velikim delom odgovrorna sadasnja vlast. Elem, politicari jesu stoka, ali ni narod nije mnogo bolji. Znaci vi ocekujete da dobijete prvo savrsenu uslugu, pa cete onda kao da je platite. Pa koliko se secam, u javni prevoz su ulozene desetine miliona u nove autobuse i tramvaje. Pa ne vidim da je to u nekom trenutku povecalo prodaju, naprotiv. Jednostavno, pokrenuta je jedna histerija, koja se jako tesko zaustavlja.
Cena mesecne karte odredjuje na osnovu prosecnog broja voznji u toku meseca, za korisnike ove karte, i onda se na tu cenu odobri popust. Istrazivanja Saobracajnog fakulteta su pokazala da prosecan korisnik mesecne karte napravi 90 voznji u toku meseca, dakle 3 dnevno. Na tu kolicinu odobren je popust od 50%, dakle zato je odnos 1:45. Navedeni primer korisnika koji se vozi 22 puta mesecno je skroz irelevantan, jer ko se tako malo vozi nece ni kupovati mesecnu kartu. Sto se tice odnosa u drugim gradovima po Evropi, manji odnos cena ne mora da znaci da je mesecna karta skulja, vec da je pojedinacna skuplja.
Konacno, pominjanje dnevnih karti je svakako nesto prihvatljivo, sta vise korisno i obavezno. Uostalom, novi sistem i jeste uveden da bi tako nesto omogucio. Medjutim, ako je sa istom cenom karte uveden busplus i tada podignuta tolika dreka, mozete misliti sta bi se desilo da su se istovremeno uvele i nove tarife. Zato je trebalo da prvo zazivi sistem, bez promene tarifne politike, pa da se onda polako uvedu nove opcije sto se tice karata.
Sto se tice problematike cekiranja mesecnih karata- valjda bi trebalo da vam je cilj da se prijavite, da pokazete koliko korisnika ima, kako bi vas sistem prepoznao, i u nekoj buducoj iteraciji se povecala frekvencija linije. Za planiranje jedne linije bitno posedovanje tacnih podataka o broju putnika. U mnogim evropskim gradovima, obavezno je cekiranje i na izlazu, pa se opet niko ne buni.
I na kraju, cisto da se zna da ja niti radim za busplus, apex, gsp, direkciju, niti sam ikada radio, niti sam clan bilo koje partije, niti citam kurire i telegrafe. Ali se u problematiku razumem dovoljno da bih znao da je busplus jedan ogroman tehnoloski iskorak koji bi trebalo da raduje svakoga iz nase struke. Sistem nije savrsen niti idealan, ipak smo ga kupili od Turaka, ali opet budite sigurni da bi od svaba ili francuza bio bar duplo- cak trostruko skuplji. Da li se tu neko omastio, pa sigurno da jeste. Neka bude da je i 20%. Ali to nikome ne daje za pravo da hoce da se vozi dzabe.

Sećam se kao klinac, kad je još Tito bio živ, a ja smeo da dođem u BG, da je moj ujak vozio autobus u GSB-u. Tad su bile one kartonske kartice što kupiš na kiosku i u busu ubaciš u limeno čanče pa potegneš muški na dole da ti opali datum na kartu. Niko se nije švercovao, bilo je ljudi koji nemaju para ili nisu stigli da kupe kartu ali su ridže takve stvari tolerisale - verujem da je i onda bilo švercera, ne sporim.

Želim da kažem da je nivo poštenja na relaciji "hoću uslugu - plaćam uslugu" doveden na dno, otišao ukurac, propao sasvim. Bio sam u BG u poslednje dve godine tri puta i uvek sam se lepo odvezao gde sam krenuo, čistim autobusom, a da mi je sva tri puta vozač na upućeno "Molim vas kartu" rekao "Sedi samo, nemam sitno". Ja još ne znam koliko košta vožnja u GSB.

Javna preduzeća treba da obezbede uslugu za većinu građana, po ceni koja je pristupačna svima. Tako funkcionišu JAVNA preduzeća. Kao vodovod i ostalo. Da funkcionišu kao firme kojima je profit jedini cilj (ovaj GSP o kojem vi pričate) onda biste videli tek koliko bi cena bila, a da na pričam o situaciji da tako posluju vodovod, EPS i ostali. I ne pričamo o ljudima koji imaju plate preko 30-40 hiljada i odbijaju da plate kartu, ili o onima koji dobijaju keš od firme za mesečnu kartu, a potroše na cigare. Pričamo o ljudima koji idu u 7 ujutro na posao za 18 hiljada i treba da plate 3 hiljade svaki mesec da se voze do tog posla, a onda kad se vrate da plate 10 hiljada račune ako imaju sreće da ne moraju i stan da plaćaju i onda jedu leba i paštete, ako nemaju decu koju treba hraniti i oblačiti.

Ako Mrkonjić plati iz budžeta nastupe svojoj glupoj, đembeloj švalerki i nikom ništa, zašto očekujete da neko plati kartu za raspali prevoz? Ne bih ništa rekao da je ovo relativno ok država u kojoj postoji nivo korupcije i svega kao u toj Engleskoj ili Francuskoj o kojoj Celt priča. Tamo je skoro jedini problem prljav prevoz. Ne moraju da brinu hoće li imati da plate ratu za veš mašinu i da li će imati da plate fakultet deci. Ne kažem da je idealno tamo, jer nije, ali problemi, pogotovo ekonomski sa kojima se susreće prosečan Srbin i prosečan Francuz nisu isti. Ako je u Engleskoj jedan od najvećih problema što se ponekad navijači poseru u autobusu, a u Francuskoj što crnci mažu sline, onda dajte da tako bude i kod nas. To nije nikakav problem, jer takvih sranja imaš i ovde, i sa navijačima i sa ciganima i klošarima koji citiraju apokaliptične tekstove, smrde na povraćku i rakiju, smaraju žene po prevozu i ostalo.

plus ima i onaj lik sto ima zagnojenu nogu sto smrdi...ej bre...

mislim, ne kapiram izgleda bas poentu ovog tvog izlaganja...jel oces da nam docaras kako je tamo lose ili kako je ovde kod nas dobro?
U fazonu, ma cutite dobro vam je, sta bi ste da vam je losije...

idi bre u kurac pezose, kakav patispanj... vidim da ne kapiras, poenta je da se nasi non stop hvataju argumenta, kako ovo kod nas a tamo negde ima kozna sedista u gsp-u i krevet da prilegnes kad si umoran. realnost nije bas takva, i placaju se karte i za ne bas sjajnu uslugu i na drugim mestima.

Sećam se kao klinac, kad je još Tito bio živ, a ja smeo da dođem u BG, da je moj ujak vozio autobus u GSB-u. Tad su bile one kartonske kartice što kupiš na kiosku i u busu ubaciš u limeno čanče pa potegneš muški na dole da ti opali datum na kartu. Niko se nije švercovao, bilo je ljudi koji nemaju para ili nisu stigli da kupe kartu ali su ridže takve stvari tolerisale - verujem da je i onda bilo švercera, ne sporim.

Želim da kažem da je nivo poštenja na relaciji "hoću uslugu - plaćam uslugu" doveden na dno, otišao ukurac, propao sasvim. Bio sam u BG u poslednje dve godine tri puta i uvek sam se lepo odvezao gde sam krenuo, čistim autobusom, a da mi je sva tri puta vozač na upućeno "Molim vas kartu" rekao "Sedi samo, nemam sitno". Ja još ne znam koliko košta vožnja u GSB.

niko nije kivniji na busplus od vozača gsp-a. znam nekolicinu... odu u garažu po vozilo i daju im bez kočnica. jednom nogom u grobu, drugom u zatvoru, ako nas sve pobije... ako neće, ponude mu radnu knjižicu.

kucaju karte na ono tač govno i ako 2 puta otkuca, nema storniranja, manjak plaća iz svog džepa. neće da naplaćuju karte.

Nisam neki svetski putnik, štaviše jako retko napuštam majku Srbiju, ali sam imao priliku da se vozim javnim prevozom u Kopenhagenu koji je fenomenalan i potpuno prilagođen putniku i onim nadzemnim metroom u Istanbulu koji je prilagođen turisti.

Ovaj prvi te vozi po skoro celoj državi za nemali dinar, ali vrhunski kvalitetno i na vreme. Za mesec dana video sam jednog ridžu i to je izgleda slučajno naišla žena, svima se smejala i svi se njoj smejali.
Ovi drugi su potpuno eliminisali ridže - da bi uopšte prišao vozu moraš ubaciti liru u aparat koji otvara vrata prilaza stanici. Jednostavno.

al oni nemadu dušu braaate miliii

plus ima i onaj lik sto ima zagnojenu nogu sto smrdi...ej bre...

Nema, otišo da gaji mak na Asfodelskim poljima.

I hteli ne hteli mnogi će ovu zimu provesti na klupi u parku. Takve bezbednosti nigde u svetu nema. Svuda bi te opljačkali, ovde kuntaš mirno, miluju te pahulje, idila, niko ne sme da te pipne. Dobro, malo smrduckaš, pa je možda i zbog toga, ali nije u tome poenta. Poenta je bre klupa u parku.

Чаче, је л' само у београду има људи који раде за 18 'иљада месечно? Ја сам срео жену у бусу која је некој другој причала да ради за 15, а вози се бусом. И ЗАМИСЛИ - ПЛАЋА ЈЕБОТЕ. У крагујевцу је, откад сам ја почео да се возим аутобусом, а то је од моје девете године до прошле-препрошле, дакле неких 12-13 година (а још увек је тако), увек био установљен систем да се улази на једна врата, раније тамо где је возач, а након тога на задња где је кондуктер, који је сад такође померен на предња. И ту се улази и нико се не буни јеботе, незамисливо. Океј, мање људи него у београду па је могуће, валидан аргумент, у београду би било много задржавања.
Ал' и поред свега тога, замисли, нико не прође поред кондуктера а да не покаже месечну карту, нико се не провуче да не купи појединачну карту ако нема. Дневне немамо, а карта за једну вожњу је 60 динара. 60 динара за ужу зону, а то је неких 5 километара од центра у свим правцима, отприлике. Колико у београду плаћају? 70-75? Колика је разлика у стандарду између београда и крагујевца? Колика је релација коју покрива аутобус у београду наспрам овог нашег? Колика је фреквенција аутобуса у београду, а колика овде?
Само кукате јебемуматер, и раније смо се баш овде на форуму расправљали око тога, и треба да плаћате као што се плаћа у сваком другом граду каква год услуга била, па ако ти се не свиђа, имаш избор фалабогу, не улази у дрљави распаднути бус, иди пешке, уштеди 70 динара, ко те јебе.
Како мислиш да си компетентан за расправу ако хоћеш да користиш услугу а да је не плаћаш?

Aman, ne vodi se ovde rat između Beograda i ostatka Srbije. Kako ne shvatate da smo svi u istim govnima, a nije rešenjeu tome da se ćuti i trpi jer zaboga ima i gore!

Takve bezbednosti nigde u svetu nema. Svuda bi te opljačkali, ovde kuntaš mirno, miluju te pahulje, idila, niko ne sme da te pipne.

Drugde bi i imali šta da ti opljačkaju :)

Al ima tu nešto, čak i u Japanu gde petsto iljada policajaca nagrne da hvata jednog silovatelja što je nedavno bilo, ne preporučuje se da žena ide sama kući kad padne mrak. Neki iz Španije pričali ne smeš ni do dragstora, nakotilo se kojekakvog ološa iz Troje i komšiluka a ovde navikli ljudi da bazaju bez brige na pameti pa se čisto začudimo kad kakav manijak dospe u novine. Možda su to ustvari druga vremena došla a mi ostali isti pa mu sad dođemo nenormalni.

Nisam neki svetski putnik, štaviše jako retko napuštam majku Srbiju, ali sam imao priliku da se vozim javnim prevozom u Kopenhagenu koji je fenomenalan i potpuno prilagođen putniku i onim nadzemnim metroom u Istanbulu koji je prilagođen turisti.

Ovaj prvi te vozi po skoro celoj državi za nemali dinar, ali vrhunski kvalitetno i na vreme. Za mesec dana video sam jednog ridžu i to je izgleda slučajno naišla žena, svima se smejala i svi se njoj smejali.
Ovi drugi su potpuno eliminisali ridže - da bi uopšte prišao vozu moraš ubaciti liru u aparat koji otvara vrata prilaza stanici. Jednostavno.

Tacno tako, potvrdjujem za Kopenhagen. Kod nas bi mogli da uvedemo sistem kao u Bratislavi recimo. Karte se kupuju na automatima koji se nalaze na svakoj stanici. Imas kartu za jednu voznju, sa presedanjem (koja je jeftinija od dve za jednu voznju), dnevnu, trodnevnu i sedmodnevnu kartu. Mesecne vadis u njihovom GSP-u. Ove "ulicne" za jednu voznju ili presedanje su papirne i kucas ih u busu, a dnevnu, trodnevnu i nedeljnu samo nosis u dzepu, vazi od datuma do datuma i cao. Takodje i mesecnu ne validiras uopste. Nema kredita, dopune, duplog kucanja i ostalih proseravanja. Da ne pominjem sto su im vozila cista i tacna maltene u sekund.