Prijava

Ova tema ce se baviti sadrzajima poput seksualnog obrazovanja onih koji smatraju da im je isto potrebno, pitanja o religiji, obrazovanju... (Npr, koga zanima kako se sve i cime moze zaraziti, pita i neko kompetentan mu odgovori, objasni, pruzi detljnije objasnjenje nekim linkom itd.)
Dalje, u svim drugim oblastima, strucnjaci mogu da ostave svoje vidjenje stvari i pomognu onima koji o konkretnom pojmu ne znaju nista ili pak malo.

Tema ima za cilj podizanje svesti prvenstveno mladjih clanova o raznoraznim izazovima, prilikama, opasnostima, pretnjama i mogucnostima u zivotu. Sam se smatram neukim po pitanju mnogo cega i ako osetim potrebu za bilo kakvim pojasnjenjem, postovacu ovde.

Naime, svi podaci i informacije cije postavljanje je cilj ove teme, mogu se uglavnom naci na Netu, ali za nekoga mladjeg, kome je prioritet "otpadanje i zabava", to je manje-vise neprivlacno. Stoga, ova tema treba da spoji ugodno s korisnim.

Oftopik bilo koje vrste se NECE tolerisati. Dakle, samo ozbiljne teme, ozbiljne rasprave, pojasnjenja, usmerenja i saveti.

(Inspirisan komentarom jednog clana na jednu definiciju.)

Jel' može jedno pitanje o religiji?

Pitaj. Ako mogu, pomoci cu.

Evo ovako. Ja lično ne verujem u Boga, ni u fizičko ni u duhovno postojanje. Fizičko manje-više većina negira, ali me zanima o ovom duhovnom: zašto toliko ljudi vidi nešto u tome? Da li je to stvarno tako učinkovito, tj. da li ljudima vraća veru u život to verovanje u neku višu silu?

Ovako. Ranije se toliko verovalo u Vrhovno bice ponajvise zbog niskog stepena razvoja ljudske vrste. Ljudi nisu umeli sebi da objasne mnoge prirodne i drustvene pojave i onda su to pripisivali Visim silama. Srednjovekovna crkva (a i mnoge druge mono i politeisticke religije, u ranijim vremenima) je u tome videla nacin za kontrolisanje obicnog coveka.
Kako je nauka uznapredovala i masa ljudi pocela sticati kakvo-takvo obrazovanje, religija se povlacila iz svakodnevnog zivota. Ali upravo to sto kazes, ljudima nekad vera u nekoga ko je svemocan moze pomoci da prebrode lose momente i periode u zivotu. I dalje, stvari koje ne mozemo sebi objasniti pripisujemo Njemu. A tu su naravno i obicaji i sredina koja podstice religiju. Recimo da deluje kao moralni podsticaj, kao osecanje da nisi sam i da postoji neko (ili nesto) ko ce biti uvek tu za tebe. Ko ce te prihvatiti i kad se tvoj zivot zavrsi. Jer ljudima je poprilicno obeshrabrujuca cinjenica da ce umreti, bez obzira sta urade u zivotu. Da ce na kraju to sve otici i da nisu vecni.

Samo mi nije jasno što su morali da izmišljaju nešto nepostojeće. Bolje da su verovali u nešto što im je bliže i dostižnije. Mada, kad se bolje razmisli, vera u druge ljude izbledi za vrlo kratko vreme.

Mogu ti reci nesto o hriscanstvu (ili krscanstvu, isto ti se 'vata). Ono je nastalo u zenitu moci Rimskog carstva. Robovi i sitna raja koja nije videla smisao zivota u takvim uslovima i presiji, jednostavno je cekala da se pojavi neko (nesto) sto ce joj olaksati polozaj, makar duhovno. Tada na scenu stupa Isus. On je ljudim obecao Kraljevstvo nebesko i oprostenje svih greha ako ga slede. Sta je to njima znacilo? Pa, bogatasi su posedovali sve, a Isus je propovedao da ce siromasni posle smrti imati sve, na Onom svetu. Ali, moraju biti primereni i postovati (nove) moralne norme. Dakle, vera da ce ipak na kraju biti bolje je odrzavala te ljude.
Nadam se da me razumes...
Ovo sto ti ja govorim je iz mog dosadasnjeg obrazovanja po tom pitanju, a neko bolje upucen bi ti mogao dati i kompletniji odgovor. MarijanaP i/ili kurd, recimo.

Hvala na ovim objašnjenjima. Pitam te jer vidim da si stariji, pa si samim tim i malo iskusniji. Kakvo je tvoje mišljenje o svemu tome, poštuješ li te moralne norme i ideš li u crkvu (bar povremeno)?

Ne mnogo stariji od tebe. :) Postujem ih u nekoj meri, dakle, bar formalno - ja sam vernik. Ali voleo bih da to bolje uskladim, nadjem neki balans. Idem u crkvu povremeno, da.

EDIT: Nema na cemu. :)

Dobro. Možda primete ovu temu kurd ili Marijana, pa i njih nešto da priupitam.

Pitanje od mene,takodje vezano za veru:
Nikada mi nije bilo u potpunosti jasno sta su AGNOSTICI,pa bih voleo da mi to neko pojasni.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Agnosticizam
Ovo je najvise sto mogu da uradim. Ne znam ni ja vise o njima. Kazem opet, javice se verovatno neko ko se bolje razume i dace pravo objasnjenje.

Ok.....hvala u svakom slucaju.

То ти је кад сматраш да бог можда постоји, али и ако постоји, ништа ти то не вреди, јер га је немогуће спознати.

Иначе, ја лично не подржавам ниједну религију, али верујем у Бога. Мрзим верске фанатике. Мрзим и што сам окружен људима који не прихватају чињеницу да се неко не слаже с њима по питању религије и не жели да буде дупелизац ПС Гос'н Павла. Има људи који су у стању дијаметрално да промене расположење кад им кажеш како се не слажеш са начелима православља и одмах почну да те гледају крвавим, зверским очима. Тад ме подсете на некакву дресирану кучад. Ако једног дана будем имао децу, држаћу их подаље од цркве, а ако буду хтела да прихвате неку веру, нека ураде то кад постану пунолетна. Мене су моји крстили кад сам имао пар година и данас сам љут на њих што су то урадили без мог пристанка. То бих забранио законом. Крштење - само након осамнаесте.

E da pitam nesto, mozda je malo glupo ali da li postoji sansa da se zarazi muskarac od neke polne bolesti koju bi mu prenela devojka iako koristi kondom, sidu naprimer?

Вуле, постоји шанса. Док трсиш девојку, она лучи много пичкене водице (под условом да си је наложио, наравно) која се додирује са кореном твога уда. Кад скидаш кондом, велика је шанса да та течност ступи у контакт са твојим течностима, а тако се болести преносе. Зато је кондом много боља заштита за жену, него за мушкарца. Памет у главу и не гурај га где не треба, већ нађи фину цуру која ће само с тобом да има секс, и ти само с њом.

Него, да ја поставим једно питање. Ако Арапи пишу здесна улево, да ли онда постоје програми за њихово тржиште на којима прогрес бар иде у супротну страну од уобичајене? А? А? А? :)

@ Vule:
ovo što Jimmy piše za kondom nije moguće, jer se na korenu muškog polnog organa nalazi koža, a ne sluzokoža preko koje se virus lako prenosi. Pod uslovom da nemaš neku ranu na tom mestu, ovo što je on napisao se graniči sa fantastikom. Međutim, mnogo je važnija stvar da pravilno staviš kondom, da ne pukne, i da ne upražnjavaš oralni sex, jer se i tako prenosi virus. A to da ne trebe često menjati partnere i ograničiti svoj promiskuitet je tačno.

Хахаха! :) Дај, бре. Апсолутно погрешно си протумачила оно што сам написао. Написах: ''Кад скидаш кондом, велика је шанса да та течност ступи у контакт са твојим течностима, а тако се болести преносе.'' Другим речима, кад мушкарац скине кондом, на пенису му се још увек налази пре-ејакулаторна течност помешана са ејакулатом, а на корену му је оно што је изашло из вагине. ТАДА те течности могу да се помешају на разне начине и да вируси с корена доспеју на слузокожу. Зато се мора бити јако опрезан. Ваљда знам шта причам. :)
Што се тиче пуцања кондома, мени стварно није јасно како се то људима дешава. Колико треба неко да запне и да буде груб, да би кондом пукао?

izvini, al to što pričaš je stvarno fantastično. I da se pomeša nešto spolja, na koži, ne može da prođe kroz kožu, razumeš, ako nije oštećena. Ja stvarno ne znam odakle ti to.
A to pucanje kondoma zavisi od mnogo toga: od načina stavljanja, jer neko pravilno ne istisne vazduh iz rezervoara, do kvaliteta kondoma, od načina seksualnog odnosa - tipa suviše veliko trenje (a ti sad zamišljaj kako se to dešava).