Prijava

Koga od današnjih genijalaca cijenite i koje su njihove ideje na vas lično uticale?

Čiji ste fan?

Ima li danas, po vama, uopšte genijalaca u pravom smislu te riječi (tipa Ajnštajna, Leonarda, Tesle, Betovena, Mikelanđela, Dostojevskog) ?

Дефинитивно доктор Протић, ОН ЈЕБЕ!

http://www.youtube.com/watch?v=arcFx6QRCvE

Ш'а 'е пукли сте? ЛОЛОЛО

Владета Јеротић. Слушао сам га на ТВ-у а једном и на предавању на факсу, ретко паметан и образован човек.
едит: Стив Џобс такође
http://www.youtube.com/watch?v=FN9oTRSIWSM

Deretic ahile, ne Derotic.

Ima li danas, po vama, uopšte genijalaca u pravom smislu te riječi (tipa Ajnštajna, Leonarda, Tesle, Betovena, Mikelanđela, Dostojevskog) ?

ima naravno, sa vecom razmenom informacija danas, verovatno i mnogo vise nego u tom periodu, ali obicno se provali da je neko genijalac tek kasnije. to ga i cini genijalnim.

druga stvar je sto danas naucnici nisu popularni. nekako su vesti prepune traceva i nekih drugih stvari da se pomene nesto dosadno kao sto su nova istrazivanja i sta sve postoji danas iz nanotehnologija ili iz oblasti povezivanja biologije i racunara i tako to.
a ima, nije da nema... samo dok neko ne nazove novo istrazivanje bozjom cesticom ili se ne umesa neko da prica kako je kloniranje pogresno i to, niko i ne zna sta sve postoji.

evo sajt pa citajte, interesantno je kolko god vam izgledalo odbojno.
http://www.sciencedaily.com/

Nele Karajlić :)) čovjek je prorok.

Za Cukerberga ne mislim da je nešto posebno pametan, ali je imao sreće ko niko.

Ima sad tu još nekih filozofa, naučnika mislioca, ali nisam baš dovoljno upoznat sa njima da bi isticao neke njihove doprinose.

Očekujem ostala mišljenja.

dr. Jovan Deretić

mnoga mi imena padaju na pamet, al evo da nabacim neke babe i žabe - jirgen habermas, slavoj žižek, alan badju, umberto eko, orhan pamuk, miloš arsenijević, goran petrović, svetislav basara, david albahari.... dela tih ljudi otvaraju sasvim novi pogled na stvari i menjaju život iz korena, makar što se mene tiče

Za Cukerberga ne mislim da je nešto posebno pametan, ali je imao sreće ko niko.

+1

Opet malo oftopika. Inače odo sad malo napolje, večeras nastavljam.

Prije toga jedno pitanje: isplati li se studirati filozofiju ili sociologiju?

Kolike su šanse nekome ko to studira da postane istaknut intelektualac / mislilac / kritičar društva i da nešto promijeni širenjem sopstvenih ideja? Ili da bar postigne neki veliki lični uspijeh?

Znam da ti fakulteti slove kao "lakši", ali naravno, ko kaže da će svako ko to završi ostati samo na fakultetu i biti smarajući prof. sociologije ili filozofije u nekoj gimnaziji?

Osim toga, taman i da ostane na tome, to je solidan i lijep posao, nisu toliko loša primanja, ali nije ni neki pretežak, prenaporan i preodgovoran rad (nije recimo kao posao ljekara).

A uticaj?

Otvorio mi je oči na mali milion stvari oko mene. Jednostavno se drugačije postavljaš kada ti jedan genijalac pokaže par fazona.

Slažem se za Kusturicu. Nego ne rekoste mi ovo za sociologiju i filozofiju?

Zahvaljujući Divi i njenom blogu sam postao bolji čovek, ona mi je otvorila oči, počeo sam da poštujem seksualne manjine i da budem tolerantan prema ljudima....

http://tracara.com/wp-content/uploads/2008/11/jelena_karleusa.jpg

Jest da je ne gotivim, ali na ovoj slici dobro izgleda.

Nego, oće li ko da mi odgovori ovo u vezi sociologije i filozofije? :D

Sociologija je osnova, biti sociolog je vrlo odgovorna stvar, nije to zajebancija. U normalnim zemljama sociolozi kreiraju društvo i državu a ne ginekolozi, veterinari i ostala gamad (kao u BiH; da se neko ne uvrijedi - odlični su to pozivi ali kako da se jedan ginekolog bavi politikom i kako da zna bilo šta u vezi politike kad nije učen o tome al ovo je već druga tema i druga priča).

Znači - podržavam i sociologe i filozofe, samo da promijene pristup narodu i biće bolje. Jednom poljoprivredniku kada kažeš FILOZOF on odmah misli budala, kad kažeš SOCIOLOG on odmah misli na socijalnu pomoć.....

Opet malo oftopika. Inače odo sad malo napolje, večeras nastavljam.

Prije toga jedno pitanje: isplati li se studirati filozofiju ili sociologiju?
Kolike su šanse nekome ko to studira da postane istaknut intelektualac / mislilac / kritičar društva i da nešto promijeni širenjem sopstvenih ideja? Ili da bar postigne neki veliki lični uspijeh?

Znam da ti fakulteti slove kao "lakši", ali naravno, ko kaže da će svako ko to završi ostati samo na fakultetu i biti smarajući prof. sociologije ili filozofije u nekoj gimnaziji?

Osim toga, taman i da ostane na tome, to je solidan i lijep posao, nisu toliko loša primanja, ali nije ni neki pretežak, prenaporan i preodgovoran rad (nije recimo kao posao ljekara).

evo ja kao student sociologije, i pohađač mnoigih seminara iz filozofije, mogu ti reći da govoriti o "isplativosti" tih fakulteta, zanači baviti se zaludnom rabotom. za mene je to stvar lične satisfakcije i entuzijazma, a način na koji ću zarađivati pare je tu ostavljen po strani.

da li će neko postati istaknuti intelektualac zavisi od same osobe i od njegovih intelektualnih kapaciteta

ne znam u kom to svetu ti fakulteti slove kao lakši, ja npr učim 5-6h dnevno, pa mi je i to malo...

a što se bitnosti tih "zanimanja" tiče, sve ideje koje imamo potiču upravo od tih ljudi, toliko o njihovoj bitnosti... naravno, ideje ne mogu da se patentiraju pa da se od njih zgrću novci, tako da su ti ljudi u prošlosti često vodili vrlo skromne živote, ali je danas, makar u zapadnim zemljama, stvar sa novcima malo drugačija, naravno ne i u srbijici u kojoj se najviše isplati da budeš gologuza pevaljka ili leporečivi politikant

Јовичићу, ја не видим што не би могао бити успешан у тој мери, као и у било којој другој науци или уметности, нису филозофија и социологија изумрле јбт :)