Prijava

Druga su ovo vremena. Mislim da više nisu moguće takve smijene na visokom nivou. Nema podrška naroda puno veze sa tim. Stabilnost je osnovna prepreka. Znaju da bi izbio haos(u institucijama, na unutrašnjem, spoljašnjem planu, a na kraju krajeva i međ' rajom) da se smijeni legalno i legitimno izabran šef države. Poplašen je bio predsjednik u krajnje haotičnim vremenima, koja su ipak iza nas. Sličan scenario je nemoguć.

Dodik mora da se izjasni da li je za samostalnost ili nije, a ne da najavljuje referendum koji nema nekog sustinskog znacaja i da ga posle isto tako otkaze. Najveca greska rukovodstva RS je raspustanje vojske. Dodik bi takodje trebalo da se okrene hrvatima i ponudi im dogovor o podeli jer ni oni nisu zadovoljni svojim statusom, naravno tom prilikom bi pregovori samo trebali da se vode u cilju pripajanja jednog dela federacije hrvatskoj, dok bi RS ostala u sadasnjim okvirima.

To da se izjasni da li je za samostalnost ili nije je pitanje na koje nikad neće biti dat konkretan odgovor. Dodik je pre svega mudar i zajeban igrač kojeg nije još niko kupio iz čistog razloga što je svestan kako se lako može dići cena. E sad realno gledano ako on hoće da napravi neki standard života u RS ne znači da je potrebno odcepiti se od celog sveta. Taj referendum pretnje režanje to je sve politika kojom Dodik dolazi do svoga cilja (koji mi sigurno ne znamo). Šta je Dodik hteo a šta je uradio i na koji je to način uradio niko ne može da tvrdi jer: "No one can read Dodik's poker face!"

Ma Bih će se "raspičkati" na ovaj ili na onaj način,i ptici na grani je jasno da ona i dalje postoji samo da se oružje ne bi (ponovo)upotrebilo.Koliko god ne gotivim Dodika,bar mi deluje kao čovek koji zna šta radi i kao veoma zajeban igrač.A što se odnosa Međunarodne zajednice prema njemu tiče,proći će kao Sloba.Prvo "faktor stabilnosti" pa onda tiranin .

Jesi ljubomoran na mene Jovičiću jer te preduhitrim? (-:

ne treba padati na pretnje nato-a,nego raditi ono sto je najbolje za svoju zemlju

A što se ovog dogovora tiče,kontam da je bilo u fazonu:"Milorade,'oladi malo,zapuši pičku da ti ne bi jebali mater k'o i Slobi,zauzvrat,zadrži svoju RS,mažnjavaj do mile volje."

Haze, Haze... Totalno neracionalno poimaš stvari. To su mnogo komplikovanije igre i odnosi u sferi visoke politike. Ne može i neće on da direktno kaže da li je za nezavisno Republiku Srpsku jer bi to praktično značilo njegovu političku smrt. Tvoj stav o pregovoru sa hrvatima je takođe neosnovan i neizvodljiv jer svaka podela Bosne sa današnjom podelom karata na međunarodnoj političkoj sceni je n-e-i-z-v-o-d-lj-i-v-a. Milorad Dodik može da se okrene diplomatskim aktivnostima koje su u 21. veku posebno mnogo ubojitije oružje od vojske i rata. Rat i nasilna podela su rešenje koje bi bilo najgori mogući scenario i od toga korist ne bi video niko u regionu, a i hvala bogu neizvodljivi su zbog međunarodnog pristustva i arbitraže. Ko bi rekao polovinom prošle decenije ili za vreme Jelićevog mandata da Republika Srpska može i do situacije u kojoj jeste da dođe. Gospodin Milorad Dodik mora da igra na kartu demokratije i principijalnosti i da se za sada drži Dejtonskog sporazuma kao pijan plota. Republiku Srpsku ma koliko to želeli bošnjaci ne mogu da ukinu, a svaki njihov pokušaj Milorad Dodik mora a verujem da on to dobro zna da iskoristi i sebe prikaže kao žrtvu i faktor stabilnosti ma kako to loše zvučalo. Toliko od mene. Nadam se da ćete vi u Srpskoj imati više pameti nego mi ovde i da ćete znati da odigrate u narednih desetak godina partiju koja zauvek može da RS ureže na tlo Bosne. Visoka diplomatija je široko bojno polje na kojima se najveće bitke danas dobijaju a gospodin Dodik je vrhunski igrač ma šta mi mislili o njemu i ma kakvi njegovi krajnji ciljevi bili. Hvala

A što vi kontate da je tolko zajebana ta ekipa preko bare, oni kažu sjedi a ti sjedneš?
Ljudi moji tu se pare obrću ne nabija se nogom mušterija iz rednje već se kaže dođite nam opet...

svako ko im se suprostavlja,hrabar je...da im se supratstavljamo mozda bi i mi licili na drzavu...samo napred dodik,ne daj se ucenama,radi kako si zacrtao...i takodje bi voleo da je republika srpska nezavizna,jer kad je vec kosovo nezavisni,zasto iz istog razloga ne bi i republika srpska bila nezavisna

Ne mora on da izadje i da kaze direktno normalno, ali ne sme da dozvoli pridruzivanje institucija i centralizaciju moci u Sarajevu, uostalom on i ovako sve verovatno radi po diktatu EU jer njima najvise odgovara ovakva situacija gde ce Dodik da napada federaciju i obrnuto, a gde ce opet o svemu odlucivati visoki predstavnik.

Haze ti definitivno ne razmišljaš racionalno ili nisi u pozicija da trenutno situaciju sagledaš sa nepristrasne strane. Mislim da nisi pročitao moj prethodni post. Svi suviše potcenjujete situaciju tj. startnu poziciju gospodina Dodika za meč koji sledi. Mislim ja je ovde jedino Jovičić konstruktivan i da iako je iz RS (ako se ne varam po ijekavici) gleda situaciju globalno i šire, što bi se reklo sa naučne strane. To mi je veoma drago jer vidim da ima ljudi koje zanima visoka politika i diplomatija kao i mene.

Haze za tebe:
Zaista smatram da OHR i Zapad ne smeju da se previše suprostave Dodiku u ovom trenutku jer ga smatraju "lakim na okidaču" tj. prekim igračem koji može da im upropasti koncepciju Bosne zacrtanu '95. On je ciljano išao na to da izazove krizu u BiH i da uruši ionako slab rejting koji OHR ima i da poboljša svoj ugled kao čoveka spremnog na kompromis jer se de facto zalaže za vladavinu prava i zaštitu interesa naroda BiH na konto prihvatanja kompromisa sa Eštonovom. Ne znam kako kvalifikovati ovaj njegov potez, ali ono što je sigurno je to da on ovime politički ništa ne gubi ali nisam siguran da li Republika Srpska dobija. Ovo je tema za šire razmatranje i da se veoma izazovno posmatrati sa svog diplomatskog zaleđa koje mi možemo samo da nagađamo i da se nadamo pozitivnim rezultatima. Na ovaj da ga tako nazovem politički blef Sarajevo neće moći da prigovori a Evropska zajednica i Amerika će donekle, barem laici, popraviti mišljenje o gospodinu Dodiku. Ne znam da li će ovo izaći na dobro i iz dubine duše se nadam da ovo nije početak onoga što smatram da jeste, a gore sam naveo. Milorad Dodika i njegova vlada moraju veoma striktno insistirati na reformi pravosudnog sistema i ne smeju davati bilo kakve ustupke, naravno ukoliko su im zahtevi realni. Jedno je tačno. Milorad Dodik je trn u oku Sarajevu koji ih danas žulja mnogo više nego sam general Mladić i verujem da bi ga rado uklonili. Milorad ima prostor za manervisanje i nadam se da će ga iskoristiti. Ne bi bilo dobro da izgubi podršku jer je tek na početku mandata a svi znamo da mu je velika podrška naroda Republike Srpske osnovno oruđe i oružje u njegovoj diplomatskoj borbi

Ne mora on da izadje i da kaze direktno normalno, ali ne sme da dozvoli pridruzivanje institucija i centralizaciju moci u Sarajevu, uostalom on i ovako sve verovatno radi po diktatu EU jer njima najvise odgovara ovakva situacija gde ce Dodik da napada federaciju i obrnuto, a gde ce opet o svemu odlucivati visoki predstavnik.

Da li se slazes sa tim da se nikako ne sme prilagodjavati misljenjima za koja znas da su pogresna,samo zbog pretnje sile koja je mnogo mocnija?

Nikollao,bilo bi lepo kad bi to bilo moguće.To što ti govoriš,ne znači da je Dodikovo mišljenje ispravno.

Ahile pre svega visoka diplomatija se vodi iza zatvorenih vrata i tesko da Dodik tu nesto manevrise, pre ce biti da na sebi svojstven nacin izvrsava naredjenja. U svakom slucaju izgleda da nisam dovoljno kompetentan da raspravljam o situaciju u RS jer iskreno nemam pojma sta se tamo stvarno dogadja jer se novinari u Srbiji daleko vise bave pitanjima kucica invalida nego dogadjanjima u ostalim srpskim zemljama.

Apsolutno nisi kompetentan. (bez ljutnje)

Тзв. Босна и Херцеговина се распала 1992. године, оног дана кад је Први крајишки корпус кренуо у пробој Коридора. Суживот, толеранција и помирење су немогући. Додик само треба да закувава сукоб између муслимана и Шокаца и истовремено да припрема терен за озваничење статуса, а то ће се десити онда кад се странци уморе од тзв. БиХ.

А што се тиче приче око референдума, мислим да је победио, јер кад се погледа из више углова, остварио је свој циљ.
Међутим, оно што се мора рећи јесте да није Додик покренуо ту причу око суда зато што га боли леви гуз за на 1000 година осуђене Србе, већ зато што се помињу неке оптужнице против њега због вишемилионских крађа.

Dodik je najveća ,,diplomatska pobeda" sam po sebi!