Prijava

Napredak jedne države, društva i čoveka, kao svesnog bića, se ogleda u njegovom odnosu prema životinjama. Na veliku žalost, ja moram primetiti da mi nismo baš daleko odmakli u evoluciji svesti, koja bi za rezultat imala, porast odgovornosti prema životu bilo kog stvora a da nije čovek. Najveći paradoks od svega je taj sto je čovek, kao i svim drugim životinjama, sam sebi nadenuo latinski naziv. Homo - human - humano, mislim da smo vrlo daleko od tog pojma kada je reč o stvorenjima koja ne zavise od nas, već mi od njih.

Kakvo je vaše mišljenje o tome?

Napredak jedne države, društva i čoveka, kao svesnog bića, se ogleda u njegovom odnosu prema životinjama.

ne znam zašto misliš da je baš to parametar za napredak... uopšte ne mora da znači. biće da ciljaš na svest, ali to je više stvar nekog kulturnog nasleđa, nego nekakvog napretka. hindusi i budisti bi u tom smislu bili daleko napredniji od nas zapadnjaka, s obzirom da su takvu svest u okvirima svoje kulture izgradili odavno. mislim da nije tu moguće pričati o napretku, više je to stvar konvencije, naročito u današnjem globalizovanom svetu

Na veliku žalost, ja moram primetiti da mi nismo baš daleko odmakli u evoluciji svesti, koja bi za rezultat imala, porast odgovornosti prema životu bilo kog stvora a da nije čovek.

opet pominješ evoluciju svesti, ja se ne bih složio s tim, ali bih se složio s tobom u tom smislu da bismo mogli da se drukčije ophodimo prema životinjama, da budemo humaniji prema njima tj da u odnosu prema njima pokažemo i dokažemo našu humanost, ali ne verujem da se prema životinjama možemo ophoditi moralno niti da možemo biti u bilo kakvoj vrsti moralne zajednice sa njima iz prostog razloga što one nisu samosvesna bića i ne mogu da odgovore na moralnost (što je osnova moralnosti), i zato mislim da je bilo kakva priča o "pravima životinja" besmislena. one ne mogu da imaju nikakva prava, mogu samo da budu objekti za zadovoljavanje naših potreba u smislu hrane i odeće. ponavljam da i tu treba biti human, npr shvatiti da one osećaju bol, te nastojati da ta njihova bol bude što manja...

Najveći paradoks od svega je taj sto je čovek, kao i svim drugim životinjama, sam sebi nadenuo latinski naziv. Homo - human - humano, mislim da smo vrlo daleko od tog pojma kada je reč o stvorenjima koja ne zavise od nas, već mi od njih

pa da, čovek jedini od sveg živog sveta ima tu sposobnost da nadenjuje pojmove i imenuje svet oko sebe, tako da ne vidim problem niti kakav paradoks sa terminom "homo". ti verovatno imaš u vidu neki pojam idealnog čoveka koji po definiciji treba da iskazuje empatiju prema životinjama, ali tako nešto ne postoji, to je samo tvoj ugao gledanja za koji ne vidim objektivne osnove. a što se međusobne zavisnosti tiče, to je prosto lanac ishrane u kom je čovek danas na vrhu, mada nisam siguran da je to oduvek bio slučaj jer je verovatno postojala neka životinjica koja je uživala u tome da oglođe kosti nekog našeg pretka...

Mrzi me čitati, ali gotivim životinje. Jej.

ma čitanje je za štrebere i debile, ali dobro je što gotiviš životinje

jupi

Pročitala sam ja.

Gledaj Hindusi su u tome najdalje otišlli, puštaju krave na ulice i ne smeju da ih diraju, a svoje mrtve malo prepeku oko Ganga pa ubace lepo da se ribe hrane.

Nisam siguran da je baš takav slučaj, ima ljudi koji vole životinje a ljude gaze, ubijaju ko insekte...

Za edukaciju i budjenje svesti o necemu,i sam napredak, prvi uslov je imati razvijenu svest. Ne ja sam upravo mislila sve sto sam navela u prvom i uvodnom postu.

Ne razumem kao mislis da zivotinje nemaju nikakva prava i sta je to merilo morala? Vidis stavovi se jako razlikuju u pogledu zivotinja i njihovih prava na zivot.

Odakle moral, koje su granice i da li mislis da covek zivi sa svojom vrstom u moralnoj zajednici?

Najzanimljivije od svega je to sto ti kazes da nisu samosvesne, to na osnovu statistika i prica ili iz sopstvenog iskustva?

Moje iskustvo kaze suprotno.

Stvar je sto zivotinja ima odredjeni nivo inteligencije i ne messa mnogo razum tamo gde mu nije mesto. Ne kaze se dzaba zivotninjski nagon.

Da li je normalno ubiti zivotinju zato sto je ubila drugo stvorenje ili vise njih, a ubice ipak robijaju, jedu i zagadjuju, disu i trose kiseonik, bica puna svesti i razuma koja ubijaju iz niskih pobuda.

ima ljudi koji vole životinje a ljude gaze, ubijaju ko insekte...

upravo tako. mislim da je upravo to polje na kome treba raditi na "napretku ljudske svesti"

relacija čovek - životinja je relacija biće koje jede - biće koje biva jedeno, i to bez ikakvih posledica po ljudsku svest, mada ne i po holesterol

Na zalost, izgleda da pokusavas da izvrnes ovo sto pisem :)

Za mene je relacija : Covek - zivotinja sasvim drugaciji. Recimo, prijatelji, mnogo bolji i verniji nego ljudi, mnogo cistiji. Ako je tvoje misljenje o zivotinjama doseze do njih, samo kao hrane i odela. Svaka cast. A bas si poceo da mi pricas o svesti. :D

Na veliku žalost, ja moram primetiti da mi nismo baš daleko odmakli u evoluciji svesti, koja bi za rezultat imala, porast odgovornosti prema životu bilo kog stvora a da nije čovek.

Zar "evolucija svesti" mora nužno voditi ka tome? To je samo jedno od shvatanja poprilično difuznog pojma "evolucija svesti". Podozrevam da u tvom konceptu "evolucije svesti" mnogo veliki udeo imaju new age ideje?

Najveći paradoks od svega je taj sto je čovek, kao i svim drugim životinjama, sam sebi nadenuo latinski naziv. Homo - human - humano, mislim da smo vrlo daleko od tog pojma kada je reč o stvorenjima koja ne zavise od nas, već mi od njih.

A kad kažeš animalan (animal, animalis), to znači zverski, životinjski. To znači da bi te pojeo, samo kad bi mu se htelo i kad bi mogao. Čudno je da bi ti trebalo da svoja moralna pravila primenjuješ na nekoga ko ta pravila ne priznaje. Zakon uvek ima nekakav konsenzus u osnovi?

Boginjo, malo si konfuzna u izražaju, al ajde...

Ne razumem kao mislis da zivotinje nemaju nikakva prava i sta je to merilo morala? Vidis stavovi se jako razlikuju u pogledu zivotinja i njihovih prava na zivot.

moraš malo da uključiš mozak. kako ti misliš da se "imaju" prava, jel to nešto kao izvod iz matične knjige rođenih, jel to nešto što se može staviti u džep i nositi sa sobom. prava životinja se pominju na televizoru, a tamo ne govore baš uvek razumno. životinje nemaju prava zato što nisu samosvesni subjekti koji bi mogli da raspolažu svojim pravima. imati prava znači znati da imaš prava i moći raspolagati svojim pravima. pravo je zato neprimenjiva kategorija na životinju

Odakle moral, koje su granice i da li mislis da covek zivi sa svojom vrstom u moralnoj zajednici?

ovo nema veze s temom koju si otvorila. ja sam samo reko da ne možemo biti u moralnoj zajednici sa životinjama, ako ti misliš da možemo, voleo bi da čujem kako to zamišljaš. što se ostalog tiče ja imam svoju etičku teoriju, ali ne verujem da bi te interesovala

Najzanimljivije od svega je to sto ti kazes da nisu samosvesne, to na osnovu statistika i prica ili iz sopstvenog iskustva?

Moje iskustvo kaze suprotno.

ok, preformulisaću, nisu samosvesne u onom smislu u kome je samosvestan čovek. npr ne planiraju budućnost, ne promišljaju kritički o svom iskustvu, mislim, dal treba da se uopšte diskutuje o tome...

Da li je normalno ubiti zivotinju zato sto je ubila drugo stvorenje ili vise njih, a ubice ipak robijaju, jedu i zagadjuju, disu i trose kiseonik, bica puna svesti i razuma koja ubijaju iz niskih pobuda.

iskreno, ne znam baš šta si ovde htela reći, kao ni u ostatku posta koji nisam citirao.

hteo sam samo da ti obratim pažnju da promisliš malo o tim pravima životinja koja se od skora porpagiraju po medijima. što se humanosti tiče slažem se sa tobom da možemo biti humaniji i bez preteranih promena u npr navikama ishrane, to namerno napominjem jer mi se vegani penju u poslednje vreme na glavu

Relacija životinja-čovjek se u mom slučaju odvija autoputem tanjir-usta-stomak i volio bih da tako i ostane.

Napredak jedne države, društva i čoveka, kao svesnog bića, se ogleda u njegovom odnosu prema životinjama.

Jok, nego kad dostignes nivo samostalnosti.
Izvor: Kozomara, Mladen- Cetiri predavanja o umu.

Na veliku žalost, ja moram primetit ida mi nismo baš daleko odmakli u evoluciji svesti

Pojedinci jesu, masa nije, jebi ga.

koja bi za rezultat imala, porast odgovornosti prema životu bilo kog stvora a da nije čovek

Ma ni coveka, sestro! Al' sto jes jes, ja bi pre roknuo jednog coveka zbog ni za sta, nego 100 i kusur cincila radi bunde. I to nije zato sto imam cincilu kao kucnog ljubimca kod kuce, nego jednostavno ne mogu da zamislim tog hladnokrvnog stvora koji moze da ih na buljuke zakolje onako male i slatke i od njih napravi bundu za neku tamo dronfulju koja ni ne ume da ceni Zivot sa velikim Z!

Najveći paradoks od svega je taj sto je čovek, kao i svim drugim životinjama, sam sebi nadenuo latinski naziv.

Meni je veci paradoks sto smo ucili latinski u skoli, a naucni recnik manje-vise sastavljen od grckih pojmova. Pa jebo te, sto nismo grcki ucili onda?

Homo - human - humano

Jes vala, tako je nastao izraz humano.

mislim da smo vrlo daleko od tog pojma kada je reč o stvorenjima koja ne zavise od nas, već mi od njih.

Mi zavisimo od njih isto koliko i oni zavise od nas i isto koliko zavisimo svi zajedno od ove Zemlje. I od nas samih i od drzave i od nasih gena i od Velikog praska, i ovi komarci sto ujedaju, ma cuj, u stvari, sve je interkonektovano, jos pre Interneta, i kise padaju da bi biljke rasle i ovce ih jele i mi jeli ovce, i posle srali da bi bakterije jele sranja i razlagala ih na nesto sto mogu biljke da jedu i, ma mislim, kapiras, to je sve velika slika i ova spika nista nece pomoci nikome, a mozda i hoce, mislim, sve je to interkonektovano jos pre nego sto su Japanci izmislili internet na bazi macaka, majke mi, pricao mi jedan sto je radio tamo.

Kakvo je vaše mišljenje o tome?

Menja se od situacije do situacije. Odbijam da se deklarisem kao moralni relativista. Zvuci nemoralno.

...to je samo tvoj ugao gledanja za koji ne vidim objektivne osnove...

Aman bolan, jesmo rekli da objektivnost ne postoji? Recenica je trebala da se zavrsi kod
"to je samo tvoj ugao gledanja". :)

Konfuzna sam jer ne mogu da popamtim sta si mi pisao a ne umem da citiram :)

"imati prava znači znati da imaš prava i moći raspolagati svojim pravima. pravo je zato neprimenjiva kategorija na životinju "

Primenjiva je jednako kao i na dete koje nije svesno da ima prava na zivot i sankcionisanje nasilja prema njemu.

"što se ostalog tiče ja imam svoju etičku teoriju, ali ne verujem da bi te interesovala "

interesovala bi me sto da ne, nisam ja ovu temu otvorila da bi se samo istomisljenici sastali :) a u sklopu je teme jer me jako zanima sta je to moralna zajednica Bilo bi glupo da na osnovu jedne ili dve recenice otvaram novu temu kad to moze da se prodiskutuje ovde.

"ok, preformulisaću, nisu samosvesne u onom smislu u kome je samosvestan čovek. npr ne planiraju budućnost, ne promišljaju kritički o svom iskustvu, mislim, dal treba da se uopšte diskutuje o tome..."

ovde se slazem.

"hteo sam samo da ti obratim pažnju da promisliš malo o tim pravima životinja koja se od skora porpagiraju po medijima. što se humanosti tiče slažem se sa tobom da možemo biti humaniji i bez preteranih promena u npr navikama ishrane, to namerno napominjem jer mi se vegani penju u poslednje vreme na glavu "

Mnogo godina vec promisljam o njima... u redu je, svako se hrani kako zeli tu ne zameram niti mogu. nisam vegan.. nisam vegeterijanac. Sto se humanosti tice, radi se, upravo o ophodjenu coveka prema zivotinjama, bez mucenja, bez masakra.. i izivljavanja.

Уводни пост је бесмислен и не капирам баш о чему се ради. Можеш ли га имало појаснити?

kol'ko me mrzi da čitam ovo jer je uvodni post ajme meni..
i "evolucija svesti".. :bljuv:

Bolje je da otvorite temu "Relacija žena - životinja u krevetu" :=)))

Age of Aquarius...

imati prava znači znati da imaš prava i moći raspolagati svojim pravima. pravo je zato neprimenjiva kategorija na životinju

A ne izvini File, ali mislim da ovde gresis. Zivotinje itekako znaju da imaju pravo da ne budu pojedene, izmasakrirane, ubijene, da imaju pravo da se razmnozavaju, da imaju pravo na sopstveni izbor partnera, emm, zanimanja... veroispovesti?
Mislim ono, prirodni odabir, instikti, seksualna selekcija, picke materine, kontas?