Prijava

Синоћ ја пио неко пиво с ортацима и као по обичају кренули да серемо нешто свако понаособ и неко помене на ТВ-у 'чеони судар'...

И сад овај другар који студира на Саобраћајном факултету каже нама како је професор са Саобраћајног факултета рекао студентима да је најбоље да, у ситуацији кад ти у сусрет иде друго возило и не можеш да избегнеш чеони судар, рецимо у тунелу, нагариш гас до даске (уместо да стиснеш кочнице), јер ћеш тако наводно боље да прођеш, пошто ћеш возилу да предаш већи импулс и изазваћеш код њега веће оштећење и ти ћеш наводно да повећаш себи шансе за преживљавање удеса.

И убеђује ме човек да им је тако причао професор који је доктор наука, највећи стручњак код нас за ту област у саобраћају, штавећ.

Ал' мени се то некако тотално коси са здравим разумом. Ајде да занемаримо чињеницу да твоје возило и возило које ти иде у сустрет имају различиту чврстину (можда ти иде у сусрет тенАк, па ћеш тукија да му нанесеш штету), ајде да претпоставимо да се ради о истом типу возила; зар не важи по Трећем Њутновом закону да прво тело делује на друго истом силом којом друго делује на прво? Другим речима, чак и ако се ти скуцаш у њега већом брзином и нанесеш му већу штету, сјебеш га тотално, зар нећеш и себе подједнако тим потезом да сјебеш?

Ако има неко стручан за кинетику или шта је већ овде у питању, да разјасни ствари...

Ја се не разумем ни у шта али јасно је да ће се силе сабрати и да ће свако добити по пички једнако.

Мислим да је ту проста примена Трећег Њутновог закона недовољна, јер утиче још параметара.

И мене си заинтересовао, нека неки физичар објасни.

Mhm nisam stručnjak za kinetiku, ali sam sjebao svoj auto pre neki dan pa poučen tim iskustvom mogu da kažem da to nema uporište u zdravom razumu. Ako već povećavaš impuls tako što povećaš brzinu, samim tim se povećavaju sila akcije i reakcije. Povećavanjem sile koja deluje na istu površinu imaš veći pritisak pa će auto biti više razjeban.

E da čuje Vujanić tog tvog drugara. :)

Nešto je on tu prezupčio. Ne treba da budeš stručnjak već je dovoljno da znaš fiziku za sedmi razred. Sudar predstavlja amortizaciju energije. Kinetičke. E = m*v^2/2. dakle što je veća brzina, veća je i energije, kakvi impulsi kakve pičke materine.

Ne razumijem se u kinetiku, ali imam bezvezni primjer koji bi mog'o imati veze s ovim.
Dok sam bio klinac i trenir'o fudbal, uvijek mi je bilo jebeno udariti loptu glavom, zaboli u pičku materinu. Sjećam se da je trener govorio da kad ide lopta prema nama probamo što jače da je udarimo, manje će da boli. I bogami, kad sam probao, nema šta, ne boli blentara uopšte.
E sad, ima li to veze s ovim, neka neko stručniji pojasni.

ako tvoje vozilo ide brže od njegovog ono prenosi veću energiju i znatno je usmerenija, te će po njutnovom zakonu inercije ono bolje proći. Naravno da je ovo samo teorija, i vaša vozila nisu drvene kocke različitih brzina i ubrzanja. Postoje mnoge promenljive (kao što su tip vozila, elementi od kojih je napravljen auto...) koje značajno menjaju priču....

Šta beše impuls, p=F/l? Ali opet ne vidim kakvu to primenu ima kod sudara. Ispada da ako skratiš auto dobiješ manji impuls... Ma taj profa je bio pijaniji od vas sto posto.
A što se tiče udaranja glavom, to je već druga priča.

mozda je to coek rekao nekako ovako

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BC%D0%BF%D1%83%D0%BB%D1%81#.D0.98.D0.BC.D0.BF.D1.83.D0.BB.D1.81_.D1.83_.D0.BA.D0.B2.D0.B0.D0.BD.D1.82.D0.BD.D0.BE.D1.98_.D0.BC.D0.B5.D1.85.D0.B0.D0.BD.D0.B8.D1.86.D0.B8

mada u praksi primeniti neku od ovih formula ponekad bude veoma tesko izvodljivo,pogotovo kao sto je sudar npr. Mnogo okolnosti......

impuls je masa puta brzina. ima dosta primene u teoriji udara i sudara. ali ne u smislu da će ti biti bolje ako ubrzaš :)

impuls čini skoro zanemarljiv deo sudara, on je samo početak prenosa energije mnogo je bitnije kako će se ona rasporediti, odnosni u kojem smeru će biti intenzivnija...

Ако дођете у ову ситуацију да је судар неминован, потрудите се да ви возите Хамер и свакако ћете боље проћи од колеге с друге стране.

Bem ti F/l je krak sile valjda. Nebitno ako voziš preko 60 km/h nalaziš se na nepoznatom terenu, jer kreš testovi se vrše na tim brzinama.

možda misliš na F/S što bi trebao da bude izvestan pritisak neke sile na površinu tela, u ovom slučaju kontaktne površine dvoje vozila

coek je mozda i upravu da ako vecom brzinom uletis u drugi auto vise ces njega da sjebes,doduse i sebe,ali ima neke logike.....

Taj profesor (ako je uopste to rekao, i ako je uopste dobro interpretiran) nema veze sa mozgom i treba da se penzionise.
Ne ulazeci uopste u fizicki deo teorije, ako ti iskrsne incident, najpre ces naravno probati da kocis, a od trenutka kad shvatis da je sudar neizbezan do trenutka sudara svakako nemas vise od 1 sekunde. Koje ubrzanje (pri tom treba da se i setis ove blistave teorije) mozes postici za 1 sekund?!
Pri tom, sad se setih da sam par puta imao slicnu situaciju, tj. neizbezan sudar, koje sam resio time sto sam pobegao autom na trotoar (bez pesaka). Znaci i u vanrednim situacijama sacuvati ostrinu, to je najbolji recept. Gadjati drugi auto suvozacevom stranom (ako se vozite sami), probati gasom izbeci sudar, bezati na trotoar, sve zavisi od situacije, sustina je da se ne treba ponasati po sablonu, jer svaka situacija zahteva adekvatno resenje.

Gaddem, ovo je trebalo da napisem na temi "Saveti Vukajlijasima"!

Професори много серу и покушавају да збаре младе рибе на маторе фазоне. Ја њима верујем колико и Куриру.

Ama, taj profesor je car, ja sam slušao predavanja kod njega, teorije nema da je ovo rekao. Džimijev ortak je spavao na predavanjima pa je loše ukapirao. :)

ko bi rekao da ću zavoleti fiziku posle one torture u srednjoj :D Stokholmmski sindrom xD