Prijava

Sta se vi rodjeni "Beogradjani" lozite?!
Prvo, nas sa poreklom iz 19. veka u ovom gradu ima par stotina..
Kada su vam cukundede cuvale ovce od vukova na Sar-planini, moji su predavali knjizevnost u Drugoj muskoj gimnaziji i lovili divlje patke na Simica bari!! Terazije su tada bile bara, a Tasmajdan groblje.. Beogradska varos, koja se zavrsavala kod Narodnog pozorista tj. Stambol-kapije, je tada imala 14 760 ljudi!! Beograd je "kolonizovan" pridoslicama posle I sv rata, a narocito posle 1945-e i komunisticke vladavine..

Poenta je u tome da se neko ko je '45-e sa Durmitora spustio na Mirijevo danas naziva "pravim Beogradjaninom", sto apsolutno nema veze s mozgom!!

Simića bara? Druga muška gimnazija? Rasni, jesu tvoji nešto u rodu s Izetbegovićima, pa zajedno prešli iz Beograda u Bosnu?

Ocu da analiziras ovaj komentar jel validan.

Da se popišam u oči i jednima i drugima.

Pa sve je manje-više tačno, ali je sve to moglo da se nađe guglanjem i ne dokazuje da je neko starosedelac.

Jesu mu prababu mogli jebati turci?

Jako teško, poslednji osmanski vojnici su otišli još za vreme knjaza Mihaila.

Jebi ga ja sam mu napisao da su mu turci babu jebali pa nek se sad jebe ahhaha

Kačim još 10 čestih zabluda o istoriji 20. veka i pravim dužu pauzu od pisanja ovih gluposti. Verovatno ste čuli bar deo ovoga, al' boli me uvo, nije ovo nuklearna fizika:

1. Vojnici su živeli u rovovima u WW1 - izuzev u ekstremnim okolnostima, vojnici su rotirani: provodili su maksimalno po 3 dana u rovu, a onda 10-ak u pozadini.
2. Versajski mir je bio haos, užas, totalna katastrofa - Nemačka je uprkos uslovima, koji na prvi pogled izgledaju zastrašujuće, zapravo ostala najbogatija država Evrope. Ovaj mir je bio mnogo blaži od onog koji je Nemačka diktirala Francuskoj 1871.
3. Radio-drama "Rat svetova" je izazvala totalnu paniku - Vrlo mali procenat stanovništva je zapravo slušao Rat svetova, i svega nekoliko slučajeva panike je bilo prijavljeno.
4. Poljski husari su na konjima jurišali na tenkove u WW2- Nisu, jedino su u par slučajeva jurišali na nemačku pešadiju i zapravo uspevali da je poraze (doduše ove bitke su bile male i nevažne). Priča o husarima koji jurišaju na tenkove je nacistička propaganda.

5. Nemci su totalno poklali Sovjete na istočnom frontu u WW2, odnos mrtvih je tipa 7:1 - Kada se barata brojevima i Sovjetima, Zapadnjaci se uglavnom služe izvorima poput dnevnika nemačkih komandanata. Koliko su oni pouzdani, možete zamisliti. Rusi su mnogo kopali po arhivama i njihova procena je oko 3:1 (naravno u nemačku korist).
6. Hotlajn je bio crveni telefon između Kremlja i Bele kuće - Hotlajn nije uopšte bio telefon, već prvo telegraf, pa onda faks, i sada je imejl mreža. I povezuje Kremlj sa Pentagonom.
7. Hruščov je u govoru u UN lupao cipelom po govornici od besa - Fotografija je montirana (mislim da se to može danas zaključiti i golim okom), a svi koji su bili prisutni kažu da nije lupao cipelom.
8. Trka u svemir je bila totalno popularna - Sve ankete javnog mnjenja '60-ih pokazuju da su Ameri mislili da je sipanje novca u glupiranje po svemiru glupost. Čak je i po sletanju na Mesec malo manje od 50% Amera bilo protiv toga. Sovjetske građane naravno niko nije ni pitao.

9. Zapadni Berlin je totalno bio blokiran i Zapad ga je spasao bacanjem tona hrane - Amerska propaganda uvek čuda pravi, još i kad angažuješ neku slatku curicu poput Nene da peva 99 Luftballons, to je onda totalni uspeh. Ipak, Ameri su zadovoljavali samo mali procenat prehrane Berlinaca, i da su se ovi oslanjali na njihovu pomoć, ne bi od Berlina mnogo ostalo. Veliki deo potrepština je zapravo snabdevan švercom iz Istočnog Berlina, u kom su često učestvovali i istočnonemački vojnici.
10. JFK: Ja sam krofna - Vidim ovo se siluje na raznim zanimljivostima, pa i ja da ponovim: Ich bin ein Berliner ne bi nijednog Švabu nateralo da pomisli da je JFK rekao da je krofna. Isto ko kad dođe neka fuknjača iz unutrašnjosti u Bg pa kaže da je Beograđanka, niko ne pomisli na zgradu.

1. Vojnici su živeli u rovovima u WW1 - izuzev u ekstremnim okolnostima, vojnici su rotirani: provodili su maksimalno po 3 dana u rovu, a onda 10-ak u pozadini.

Ovo nije tačno, to je trebalo tako da bude, ali se dešavalo da budu u rovovima i po nekoliko nedelja, naročito u toku bitke, kad izgine mnogo ljudi i nema mogućnost da odvedu nekog, ni zbog broja ni zbog mogućnosti da se u haosu izvede pola ljudi. Rovovi su bili često puni vode od kiše i podzemnih voda, a onda su bojni otrovi i mrtvi ljudi ostajali u toj vodi i ubuđavali se, pa su bare u kraterima bile bukvalno otrovne močvare.

Opa evo istoričarskog sukoba!

U prvom sveckom ratu rovovi nisu ni postojali

Ok, moracete da date reference za ove navode, ne znam kome da verujem.

Ne znam za ostale, ali mene najvise zanimaju svetski ratovi, ima tu materijala koliko hoces

Veruj meni ja ne lažem majke mi

Ali zapravo jeste tačno. Život u rovovima jeste bio grozan (doduše u nemačkim mnogo manje nego u savezničkim), ali ukoliko nije bilo ekstremnih okolnosti (kao što sam i napisao, a to znači veliku ofanzivu/bitku/okruživanje rova) rotacija je svuda primenjivana. Čak je nekad primenjivana i u ekstremnim okolnostima, jer je svaka francuska divizija prošla bitku kod Verdena. Da se nije rotiralo, Francuzi bi prošli kao 1940.

Više informacija:
1. O. Janz, 14 - Der Große Krieg, Frankfurt am Main 2013.
2. http://www.pbs.org/greatwar/chapter/ch1_trench.html (poglavlje Morale Booster)