Prijava

Volim kad neko prejebe ovog Cara. Nekako mi puno srce. Kao kad Las Palmas otkine bod barsi

Зато смо ми небески народ јер је гарда цара Душана курцем у чело тукла све непријатеље.

Ne, brate, bili su visoki u pičku materinu i onda nisu ni vidjeli neprijatelje, samo su se prošetali kroz njih i kontam kad su stigli u Solun pito ovaj vrhovni bog Stefan Dušan A ĐE SU NAŠI NEPRIJATELJI i onda mu je njemac Palman Braht rekao SIE LAUFEN VON UNS WEG!!!

Laze se za visinu mnogih ljudi, eto ja se slikao sa Mijatom za koga pise da je 178 i visi sam od njega, pritom on u nekim patikama sa vazdusnim djonom ja u papucama obicnim... kad se laze za profi sportistu koji bi morao da ima te zvanicne podatke gde se nece lagati za cara dusana, koji je u to vreme mogao da ubije svakoga ko kaze da on nema 2 metra. Vucic je visi od Cara Dusana 1/1

Kontam da se nije baš tada koristio. Koliko je dokumenata prije 17. vijeka bilo sa nazivom USTAŠA?

Усташа је назив, између осталог, употребљаван за хрватске чете које су ратовале са Османлијама до Дугог рата.

Hrvatske čete? Pojasni.

Не знам шта није јасно, Хрватска је имала своје војне јединице (ма колико смешне оне већим делом постојања биле). Када је хрватска војска реформисана 1868. створена је милиција која се звала "пучке усташе", у успомену на горепоменуте. Термин је током 19. века стекао знатну популарност на целом јужнословенском простору (нерегуларне чете Кнежевине Србије често су носиле назив "усташки" у називима, херцеговачки устаници су се звали усташама, будући краљ Петар I се назвао усташом у једном делу итд), те није чудо што га је покрет Анте Павелића прихватио почетком 20. века.

Често хрватска историографија у ствари ставља знак једнакости између милиције и назива усташа, не знам колико оправдано, али сам налетао на такав назив за милицију више него једанпут.

Nailazio sam i ja na naziv ustaše ali nikada ranije od 19. vijeka realno.

Ma samo mi nije jasna ta hrvatska vojska, mislim ČETE aludiraju na organizovane, manje vojne jedinice i onda mi to sa HRVATSKA nikako ne ide zajedno.

nisu ustase nego uskoci, pomasao si ti to car xd

nisu ustase nego uskoci, pomasao si ti to car xd

Усташе су милиција, ускоци су разбојници. Велика разлика.

Suvise si zabio glavu u arhive i nisi shvatio da je visina danas SVE, ako si visok preko 190 imas pravo na nacionalnu penziju a zene seku vene. Ako si ispod 180 ubiju te kao skarta. Ja sam se jedva izvukao

Srećom ovde na forumu su svi dvometraši.

Ja sam sa 179 pušiona teška

Šta bi ja dao da sam 179...a jebeš ga, uvek mogu da masno lažem po internetima.

U CG se koristio izraz "усташи", ja sam mislio da je to neka propaganda

Kad ste već kod CG, zanima me koji je to zapravo kurac sa Crnogorcima, pošto su počeli baš mnogo da kenjaju kako oni nikada nisu imali nikakve veze sa Srbima i da su njih Srbi još i ugnjetavali i praktično okupirali posle Prvog svetskog rata. Znam da su se oni pre 100 godina skoro svi izjašnjavali kao Srbi, pa kad su komunjare došle na vlast svi postali Crnogorci a i danas se uglavnom tako deklarišu, u otprilike 60-40 odnosu protiv Srba. Da li se tu radi o klasičnom instant-nacija slučaju ili smo zapravo mi mitomanska govna?

Kad ste već kod CG, zanima me koji je to zapravo kurac sa Crnogorcima, pošto su počeli baš mnogo da kenjaju kako oni nikada nisu imali nikakve veze sa Srbima i da su njih Srbi još i ugnjetavali i praktično okupirali posle Prvog svetskog rata. Znam da su se oni pre 100 godina skoro svi izjašnjavali kao Srbi, pa kad su komunjare došle na vlast svi postali Crnogorci a i danas se uglavnom tako deklarišu, u otprilike 60-40 odnosu protiv Srba. Da li se tu radi o klasičnom instant-nacija slučaju ili smo zapravo mi mitomanska govna?

Има један користан рад на ту тему. Занимљиво је да се управо у том међуратном периоду јављају "војвођански" и "црногорски" идентитет, док су се босанско-муслимански и македонски идентитети формирали нешто раније.

Osnovni problem kroz Srpsku istoriju je nedostatak sveoubuhvatnog revansizma posle zavrsenih ratova.