Prijava

Da li objektivno znate koliko francuskih vojnika je potrebno da bi se odbranio Pariz?

У Дср?
Милион. Ал свакако би их Хитлер прегазио,заостајали су 30 година за великим силама у техници

U a Švapski tenkovi bili svi zadnja reč tehnike. Mojega...
Lol ovo za Soroša je trebalo da ide na Pesmu leda i vatre.

Au Care cek dok sve ovo iscitam :O

Ako mozes u medjuvremenu da mi u par redova napises da li je stvarno Stefan Prvovencani dobio krunu od pape ili ne, pls?

Ту имамо два повезана проблема: ко је крунисао Стефана, и када.

Тома Архиђакон (Historia Salonitana) тврди, као и други латински извори, да је Стефан послао изасланство папи и да је папски легат крунисао Стефана исте године када је угарски краљ Андрија II отишао у Пети крсташки рат (дакле после септембра 1217). Српски извори, Доментијан и Теодосије кажу нејасно да је крунисање обављено пошто се Сава вратио из Никеје, дакле најраније 1220.

Ако се крунисање десило 1217/8, Сава га није могао обавити. Сава се 1216/7. повукао са положаја игумана Студенице и отишао је на Свету гору. Архиепископом је постао тек 1219, што значи да 1217. он никог није могао поставити за краља.

С обзиром да је 1220. Стефан послао писмо папи Хонорију III у којој се потписује као крунисани краљ (Stephanus Dei Gratia totius Serviae, Diocliae, Tribuniae, Dalmatiae... rex coronatus), верујем да је овде Тома Архиђакон у праву. Тим пре, што краљ Стефан јасно исказује верност римској цркви у писму. Шта више, и бугарског цара Калојана је, додуше као краља, крунисао други папски легат.

Ако те озбиљно занима ова тема, прочитај одељак Сава Српски у Д. Оболенски, Шест византијских портрета, Београд 1991. (оригинал: D. Obolensky, Six Byzantine Portraits, Clarendon Press, Oxford 1988)

Care, koliko je i kada realno Rusija pomogla Srbiji?

Brt hvala ti puno na brzom odgovoru, u pitanju je stari spor. Nemam sad vremena da odg na onu dugacku poruku, malo sam se zabavljao sa ovim sto je granjka pisao pa otom potom, hvala jos jednom..

Care, koliko je i kada realno Rusija pomogla Srbiji?

Немам времена да пишем књигу, имаш на нету М. Јовановић, Срби и Руси: 12-21. век. Историја односа, Београд 2012.

Nije mislio na knjigu nego taksativno 5 najvaznijih stvari (ako ih ima toliko xD)

Најважнија је то што је Букурешким миром Србија уопште постала међународни правни субјект.

Znaci ipak su rusi nasa braca
#djevaldemar #markogovnaralnistanovo

Drzao bih par careva na gajbi sig

Pod uslovom da ne smaraju ovako, knjigu nisam pročito cca 10 godina i on me sad tera da jurim neki tom jebeni po biblioteci

Da li hoces reci da bi nas romanokatolici sa sladostrascu pojeli a hrvati jedva docekali na naostrene bodeže

A ovako su nas gađali šampitama.... Jbt, koji smo mi zapravo srećnici.

Када сам рекао да књига постоји на интернету, то сам и мислио. Ако не знаш шта је књига, знаш шта је Гугл.

Da li hoces reci da bi nas romanokatolici sa sladostrascu pojeli a hrvati jedva docekali na naostrene bodeže

Не, не могу се сви римокатолици стрпати у исти кош.

Spalite Cara, braćo, na krv nam se popljuvao, nek zapamti svaki takav kako će da prođe

Па, Стефан је крунисан два пута.

Па, Стефан је крунисан два пута.

Не, то је конструкција коју су створили историчари попут Драгутина Анастасијевића, који су покушавали да помире изворе, уместо да их критикују. Ниједан извор не помиње двоструко крунисање.

Razlog sto sam te pitao taj sto su neki nasi istoricari insistirali da je sama kruna jedan od problema, moj ortak objasnjava to ovako i tvrdi da je to samo jos jedan deo vatikanske zavere protivu Srblja u fazonu:

"na freskama u studenici i zici je naslikan samo sa zlatnim vencem,u plavom plastu,sto su odlike Sevastokratora,vizantijske titule koju je dobio od svog tasta cara.Tek kasnije nose na freskama one mitre,tj krune,njegovi sinovi.Latinske krune su sa ljiljanima,mozes videti na fresci zadnjeg bosanskog kralja,dal Stjepan Tomas Kotromanic,eto on je nju dobio od pape"

I kaze da to sto se javlja papi tek 1220 kao kralj upravo potvrdjuje da ga je Sava upravo tad krunisao kad se vratio iz Nikeje ko sto ti rece. Ne mogu da verujem da su izvori tako kontradiktorni i nejasni a radi se o tako velikom i bitnom dogadjaju.