Prijava

Šta vi realno mislite o budizmu?
Šta uostalom sve znate o budizmu?

Ja, iako nereligiozan, mislim da je budizam nekako najneutralnija i najneiskvarenija religija. Više je nekako životna filozofija, nego pusta religija.

Cepajte.

Više je nekako životna filozofija

Управо то. Свако од нас се, заправо, може водити онако како будизам каже, без слепог праћења стереотипних ритуала везаних за исти.

Pa da, i realno, koliko su ratova budisti izazvali, a koliko hrišćani i muslimani?

Pročitajte "Sidarta" Hermana Hesea. Budizam, ja bih rekao neka vrsta metafizike više nego religija.

Pa taj rad, ja sad gledam nešto više da nađem da se informišem.

Будизам је оригинално атеизам.То што Кинези нису то могли да схвате или поднесу је друга ствар, па су обожили горе планине и Сидарту Гаутаму ........ Шта ли би Буда на то рекао? Иначе бесмислена "религија" .... азијаштина ..

koliko su ratova budisti izazvali, a koliko hrišćani i muslimani?

Будизам нема толико основану подлогу за могућност профитабилне злоупотребе, јер се ни на који начин не може обрнути у догму.

Будизам је најпесимистичнија религија, када прођеш ону обланду "јој, што смо смирени, тихи и зен", и као таква није препоручљива никоме ко није паљевина из Холивуда или музичар на дрогама.

"Religija te podstiče da istražuješ misli drugih i prihvataš ih kao vlastite. Duhovnost te poziva da odbaciš misli drugih i otkriješ vlastite." E, tako nekako. A budizam jeste religija koja je na neki način "skočila sebi u usta". Slažem se sa Lakijem, besmislenost je to prilična.

Будизам је најпесимистичнија религија, када прођеш ону обланду "јој, што смо смирени, тихи и зен", и као таква није препоручљива никоме ко није паљевина из Холивуда или музичар на дрогама.

Слажем се. Неки мирнији карактери са склоностима према лутању у мисли се лакше пронађу у будизму.

Будизам је најпесимистичнија религија, када прођеш ону обланду "јој, што смо смирени, тихи и зен", и као таква није препоручљива никоме ко није паљевина из Холивуда или музичар на дрогама.

Управо.Каква је то религија коју саму егзистенцију сматра за зло а смисао постојања достизање нирване , то јест престанак постојања - ништавило.... За шта постојиш који курац , да би се борио да престанеш да постојиш?
Ал оно , то је данас тако кул , фенси и урбано .... није кул ,фенси и урбано да ти се не свиџа ...

За шта постојиш који курац , да би се борио да престанеш да постојиш?

Ту се, по мом мишљењу, просто надовезује теорија о паралелном универзуму- дакле, бориш се да напустиш овај универзум и одеш у неки бољи.

Будизам је најпесимистичнија религија, када прођеш ону обланду "јој, што смо смирени, тихи и зен", и као таква није препоручљива никоме ко није паљевина из Холивуда или музичар на дрогама.

Lol, koliko god oni pesimistični bili (a uopšte nisu, budizam nema veze s tim), bolji od od katolika i musilamana, po tom pitanju. Nikad nisu klali nekoga, niti se mlatili, nisu išli u džihade, busali se i kurčili. Jednostavno su mirni, i prate tu njihovu filozofiju.

Nikad nisu klali nekoga, niti se mlatili, nisu išli u džihade, busali se i kurčili.

OPROSTI MI BUDO, JA SAM RATOVAO ZA LAŽNOGA BOGA.

дакле, бориш се да напустиш овај универзум и одеш у неки бољи.

У томе и јесте поента, крајљи циљ је ништавило, Нирвана, а не неки бољи свет. По њима, цео је свет у Самсари, вртлогу судбине који меље и људе и богове, и све што постоји, и наноси им патње, и сви су несрећни, и што пре прихватиш да ти је судбина да будеш несрећан и да ти је крајњи домет да будеш у ништавилу, биће ти лекаше, али не и боље.

Lol, koliko god oni pesimistični bili (a uopšte nisu, budizam nema veze s tim), bolji od od katolika i musilamana, po tom pitanju. Nikad nisu klali nekoga, niti se mlatili, nisu išli u džihade, busali se i kurčili. Jednostavno su mirni, i prate tu njihovu filozofiju.

Католици и муслимани нису песимистични, и једни и други верују у бољи свет и победу добра над злим. клали се јесу, млатили се јесу (будисти), али су се смирили у међувремену, тачније, смирили су их окупатори са запада.
Али, овде се ваљда прича о томе каква је која религија у својој бити, а не какви су они који је следе. Ако ћеш тако да гледаш, онда нема добре религије.

Hvala vam što mi dadoste inspiraciju da stvorim priču o Radu! Samo to, hvala!

Vau. Sad sam čuo i da je Buda bog:) Zanimljiva tema.

Ne kažem da je neka religija zlatna ili tako nešto, već da je budizam po meni, odnoseći se na dela sledbenika, ideala i pravila religije, najneiskavernija i najpravičnija religija. Nisu savršeni niti super, već samo konstatujem.

Велики број Индијаца су од почетка били будисти, клали се редовно, а Непалци су, и када су били будисти, били страх и трепет за све око себе. Имало је до комунизма и у Кини много будиста, па ни они нису баш били мирољубиви. И они се млате као и сви други.
Фазон је што се таква слика намерно ствара, јер је то постао огроман бизнис, у коме се врте ненормалне паре. Пре ћеш да одеш у нешто што је кул, смирено, у тренду, сви су мирни и свима је лепо, него негде где су неки прљави муслимани или брадати православци или католици педофили.