Prijava

Ne, ne, nije Pije III (Đirolamo Pikolomini), našao sam kako se zvao. Pavle III je bio Alesandro Farneze.

Kog datuma je Rusija ušla u II svetski rat?

22. јуна 1941?

Vidim da je tema mrtva. Pa da je pokrenemo. Evo, ja cu postaviti pitanje.

Kako je Martin Luter odregaovao na papsko pismo, iliti papsku bulu?

Ovo i nije bilo tesko, mada je tako i trebalo, cisto da se pokrene kviz, da se malo razradi. Kasnije natrpajte ona teska, pa da trazimo po guglu lolo

Tacno sijalice, postavljaj.

Meku, kupastu kapu, sa vrhom okrenutim ka napred, nosili su antički narodi Male Azije, Persijanci i robovi Grčke i Rima koji su postali slobodni. Ovakve crvene kape u Francuskoj Revoluciji nosili su Sankiloti, a kao simbol slobode nalazi se na grbovima nekih latinoameričkih država. Nosi je i Veliki Štrumpf. Pod kojim imenom je poznata ova kapa?

Meku, kupastu kapu, sa vrhom okrenutim ka napred, nosili su antički narodi Male Azije, Persijanci i robovi Grčke i Rima koji su postali slobodni. Ovakve crvene kape u Francuskoj Revoluciji nosili su Sankiloti, a kao simbol slobode nalazi se na grbovima nekih latinoameričkih država. Nosi je i Veliki Štrumpf. Pod kojim imenom je poznata ova kapa?

Našao sam odgovor na guglu pa zato neću da odgovaram, ali ti zahvaljujem što si me naterao da pronađem ovaj podatak i naučim nešto stvarno zanimljivo.

Realno, do jaja podatak.

Aj slobodno napišite odgovor, ova tema i služi da se nauči nešto novo, ne da se dokazuje znanje...

Kape koje Štrumpfovi nose su FRIGIJSKE KAPE, koje su prvobitno nosili stanovnici Frigije, regije centralne Anatolije. Slične kape su kasnije u zapadnim provincijama Starog Rima nosili oslobođeni robovi, te su one tada povezane sa pojmom slobode. Tokom Francuske revolucije revolucionari su nosili crveno obojene frigijske kape kao simbol slobode.

Dobro, jes da nisam pogodio, al' je lepo saznati.

Kada je imao jedanaest godina, nasledio je malo planinsko kraljevstvo divljih plemena kojim je u njegovo ime upravljala kraljica majka. Moći se dokopao u dvadeset prvoj godini i odmah dokazao da je vojni genije. Pod svojom vlašću ubrzo je ujedinio brojne feudalce.
Pokušao je da ujedini narode drevnog helenističkog carstva u krstaškom ratu protiv rastuće moći Rima.
Duže od četrdeset godina, Rim je slao svoje najbolje generale da ga zadrže i steknu kontrolu nad njegovim carstvom samo da bi pretrpeli seriju teških poraza od ovog lukavog i nemilosrdnog kralja.

Ko je on i koje kraljevstvo je u pitanju?

Pir, Epirska kraljevina

Šapur, parćanski kralj?

Ово је нешто после нове ере а?