Prijava

Iliti "oil shale", ako neko zeli da se informise.
(http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_shale)
(http://en.wikipedia.org/wiki/Shale_oil_extraction)

Posto se planira da dozvolimo estoncima ili rusima da eksploatisu naftu iz aleksinackog rudarskog basena, zanima me onako, misljenje ljudi iz Srbije o tome.
Ovo je nesto, sto u dobrim rukama moze da preporodi ekonomiju neke zemlje (mislim, pogledajte Estoniju, od bezveze SSSR kolonijice postade Skandinavija), ali zahteva vrlo pazljivu eksploataciju, i moze opasno da zagadi okolinu.
Da prevedem, postoje 2 nacina vadjenja ovog "uglja" od koga se pravi nafta.
1. Jeftiniji - otvoreni kop, ko u Boru, cela povrsina gde moze da ih ima se zatvori, pa kopaj celom povrsinom na dole. Ko sto znamo, sa povecim posledicama po okolinu i vodu (a taj region je poznat po velikim kolicinama pijace, ciste vode)
2. Skuplji - in situ. Nova tehnologija, gde se kop zastiti okolo ledom, pa uguravaju raznicite hemikalije koje tope kamen, te ugljice od kojih se dobija nafta i sve u rupi, pa se to posle pod pritiskom izbija na povrsinu (kao obicna naftna busotina). Trenutno manje zagadjenje, ali na duze staze moze da bude nezgodno, ako se sve te hemikalije lepo ne isciste iz rupe nakon ubacivanja.

Takodje proces na povrsini kojim se od te mesavine pravi nafta dosta zagadjuje vazduh.

Sve u svemu, tehnologija koja je donekle ok... Moze se lokalizovati u nekoj vukojebini, sumi (kao u Kanadi, Estoniji, Rusiji), ali mora vrlo pazljivo da se koristi, mozda ne bi ni trebalo u naseljenim mestima.

Pitanje je, dal vredi zrtvovati Aleksinac zarad malo boljeg materijalnog stanja u zemlji, i da li moze da se veruje pohlepi politicara i naftnih kompanija da to lepo i sistematski odrade da u duzem periodu imamo manje, ali da ne urnisemo zemlju, ili ce dozvoliti da se rga tu da se izvuce sto vise na brzinu, dok traje mandat, a o posledicama neka tupi naredna vlada.

Tema je ozbiljna, i zelim da cujem misljenje ozbiljnijih ljudi, nadam se i skolovanih iz oblasti, tako da deca stop, spemeri stop, banovacu debelo.

Za sad sam samo ekonomista, iduće godine trebalo bi diplomirani.
Dosta pričamo o održivom razvoju na faksu, pa i ova tema spada u to.
Međutim, najiskrenije (i žao mi je zbog toga) mislim da ćemo da useremo motku. Ne narod, nego političari koje je narod izabrao, prvo će da se otimaju posle će da otimaju, na kraju će Aleksinac da bude Bor, svi će da ga zaborave, a inostrani tajkuni će na par godina da obezbede sebi profit, mislim da domaći tajkuni neće moći da dođu na red od njih. i to je to, boljitak možda privremeni, i to samo za ljude iz bliske okoline iskopina.

ono sto hocu da kazem je dal nece mozda uz trenutnu korupciju kod nas, koja postoji, moci potplatiti ljude da potpisu i neke kontroverznije dozvole firmama koje to kopaju zarad brzeg obogacivanja na racun okoline?

Međutim, najiskrenije (i žao mi je zbog toga) mislim da ćemo da useremo motku. Ne narod, nego političari koje je narod izabrao, prvo će da se otimaju posle će da otimaju, na kraju će Aleksinac da bude Bor, svi će da ga zaborave, a inostrani tajkuni će na par godina da obezbede sebi profit, mislim da domaći tajkuni neće moći da dođu na red od njih. i to je to, boljitak možda privremeni, i to samo za ljude iz bliske okoline iskopina.

i meni se cini da institucionalno nismo dovoljno spremni da dozvolimo nesto ovako opasno

Naravno da će da potkupe, mislim da na tu temu čak ni ne treba raspravljati. Velike su to pare, prodavali smo se i za manje.

нисам стручњак. немам представу колика би та машинерија заузимала простора. да ли би био расељен читав алексинац или не. ваљало би проценити могуће последице са економским аспектом и то лепо извагати, па шта претежа.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/OilShaleEstonia.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0a/Production_of_oil_shale.png/350px-Production_of_oil_shale.png

The spent shale (semi-coke) is used for portland cement production at the Kunda Nordic Cement factory. In 2002, 10,013 tonnes of semi-coke were used for cement production.25 As well, the Viru Keemia Grupp is planning to construct a cement factory for utilizing spent oil.

As of May 2007, Estonia has been actively engaged in exploiting oil shale on a significant scale and accounts for 70% of the world's processed oil shale.19 In 2005, Estonia mined 14.8 million tonnes of oil shale.1 During the same period, mining permits were issued for almost 24 million tonnes, with applications for mining an additional 26 million tonnes. Estonia has adopted the "National Development Plan for the Use of Oil Shale 2008-2015", which limits the annual mining of oil shale to 20 million tonnes.
пре свега национални план као естонија па све остало.

which limits the annual mining of oil shale to 20 million tonnes.

ovo. ovo je potrebno da se odredi i drzi. I to ne da odrede neiskusni politicari bez dana radnog iskustva, vec ozbiljni ljudi koji radili sa ovim.

I u irskoj je trenutno aktuelno dal da se kopa ovo iz nekih vukojebina.

dal nece mozda uz trenutnu korupciju kod nas, koja postoji, moci potplatiti ljude da potpisu i neke kontroverznije dozvole firmama koje to kopaju zarad brzeg obogacivanja na racun okoline?...

MOZDA?!
Jedino u cemu gresis je to potplacivanje, nece niko ni zutu banku videti od toga, narod ce kao i dosad nahraniti obecanjima.
A naucnici sa univerziteta u Masacusetsu su dokazali da obecanje vise zasiti i od prave stvari!

I naravno da ce se gamad ugraditi debelo, i naravno da niko nikad nece odgovarati, zato se ovako temeljno i unistava pravni sistem.

Вероватно је само причица за предизборне потребе (друга верзија "1000 евра од акција").
Ти шкриљци се спомињу повремено већ годинама.
Колико сам чуо, још није исплативо.
Ако се крене у експлоатацију, има пун курац проблема (поред класичног загађења, троше се и енормне количине воде (тако чуо, можда грешим)).
Ко ће имати користи од тога, ако цела та прича пије воду? 1, 2
(Естонија се наменски користи као реклама тренутног (пропалог) модела.)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2b/Oil_shale_extraction_overview.png

из овога се закључује да би са економског аспекта еx situ метода где има остатак од којег се справља цемент био исплативији. а верујем више загађујући

Вероватно је само причица за предизборне потребе (друга верзија "1000 евра од акција").

pravo da ti kazem, nadam se.

поред класичног загађења, троше се и енормне количине воде (тако чуо, можда грешим))

da, ako nije otvoreni kop, ogromna kolicina hemikalija sa vodom se ubacuje u rupu, pa se to posle vodom pod pritiskom isteruje sa druge strane.
Sveukupno, mnogo vode.

(Естонија се наменски користи као реклама тренутног (пропалог) модела.)

objasni mi ovo.

из овога се закључује да би са економског аспекта еx situ метода где има остатак од којег се справља цемент био исплативији. а верујем више загађујући

da da, znatno je brze i isplativije, al znamo sta se dogadja kad se napravi otvoreni kop na vecoj povrsini.
Nadam se da ste videli okolinu Bora, vazduh, i borsku reku

Znajući političku situaciju u poslednjih dve decenije uveren sam da će naši političari (ne aktuelni nego svi - ko god bude na vlasti) od ove dve metode koje si naveo pronaći treću koja će spoijiti obe vrste zagađenja i učiniti da budu trajne. Aleksinac je predodređen da postane Černobil zbog ćamil dopa političara.
Doduše, vrlo je moguće da tamo uopšte ne postoje isplative rezerve uljnih škriljaca nego nam samo mažu oči kao i do sada - to bi bila idealna situacija. Bilo kako bilo, narod od toga svega neće videti ni Dinkićevih 1700 dinara...

objasni mi ovo.

Естонија је мезимче оних који се залажу за неолибералне реформе. Најревносније је спроводила оно што су јој споља "саветовали". Иначе, највише је прсла у овој кризи (чини ми се да јој је бруто производ пао за 13% за једну годину (едит: код Летоније, другог мезимчета, је било још горе, тако да ипак није највише)). Треба имати на уму да је у питању јако мала држава па није тешко направити нешто од ње и да је вероватно намерно не јебу толико колико то раде другим екс-социјалистичким гувернијама, како би махали њоме као некаквим успехом. Иначе, модел који је изабрала је дијаметрално супротан оном у скандинавским земљама (држава благостања) (мада су и оне кренули тим стопама, донекле).

In 2002, about 97% of air pollution, 86% of total waste and 23% of water pollution in Estonia came from the power industry, which uses oil shale as the main resource for its power production.64
Oil-shale extraction can damage the biological and recreational value of land and the ecosystem in the mining area. Combustion and thermal processing generate waste material. In addition, the atmospheric emissions from oil shale processing and combustion include carbon dioxide, a greenhouse gas.

добро одмерити, имамо исуства других земаља, нека ангажују стручњаке, али оне праве не партијске. још један Бор би нас загадио добрано

hvala GM. mada ipak mislim da nije lose kopati ako se to vrlo pazljivo radi. Jebi ga, dinar je dinar.

EDIT: kako estonci rade i sta rade, realno pojma nemam

Bosna ima naftuuuuuuuuuuuuuu!

to bre brate, aleksinac srBski teksas, što bi ovi iz blica rekli.

kako estonci rade i sta rade, realno pojma nemam

Да, и нема директно везе са овим, али кад си већ питао. Зато сам ставио у заграду. Мада, није лоше узети и то у обзир, пошто и наши следе исти модел, само трапавије.