Prijava

Mislim da je naziv teme jasan ali da pojasnim. Zanima me kojim metodama se meri npr. površina Srbije, Bugarske, Makedonije...? Pošto su državne granice krajnje nepravilnih oblika. Da li se neko od vas bavi time ili možda zna nešto bliže da mi objasni.
Hvala.

Preko integrala mozes

Strajo, prvi si, a ne znas integrale?

Uradiš krivolinijski integral po granicama države. :)

u kilometrima kvadratnim

Znam integrale, završio prirodno matematički smer, treća godina ekonomije ali me zanima da mi neko da primer. Ako studira ko šta slično. Lako je reći preko integrala.

jes kurac integrali...

priblizno se meri podelom teritorije na kvadratice i trouglice pa se sabira.

mislim, ja bi tako.

Страјо, је л' то планираш да се тужиш с неким комшијом?

Кол'ко знам, прво се разбије на правилне облике, па се те површине саберу, а остатак се мери на те ЕТФ-овско-ПМФ-овске начине преко интеграла.

Jok bre truć nego sam se uvek pitao kako to izgleda na nekom primeru a i sam sam neke teorije i metode izmišljao.
Celt, meni je to što kažeš prvo palo na pamet, krene se od jednostavnijih površinskih jedinica.

Али узмите у обзир да Земља није равна плоча. :)

Postoje programi u koje uneseš granice, tj. koordinate određenog broja tačaka na granicama, a on onda izračuna integral/izdeli površinu na kvadratiće i sabere ih. Sad, detalje ne znam.

uzmeš kanap i postaviš preko linije granice na mapi, posle napraviš krug od tog kanapa i izračunaš mu površinu i to ti je to... ako ti treba za neku otprilike zajebanciju sa drugarima...

Postoje programi u koje uneseš granice, tj. koordinate određenog broja tačaka na granicama, a on onda izračuna integral/izdeli površinu na kvadratiće i sabere ih. Sad, detalje ne znam.

Е, а како су рачунали пре него што су научници смислили тај софтвер? :)

gledaj Strajo, ja sam to radio u geodetskoj, radiš stvarno preko kvadratica, uradi se mreža i onda se broji broj kvadratića koje zahvata. Mada ima i tačnija metoda od toga, mislim da se radi krivolinijskim kordinatografom

Ma kažem vam ne treba mi ni za šta praktično nego sam otvorio temu kako ne bi prošlo bez odgovora na "raznoraznim pitanjima". Inače razrednu sam u srednjoj, matematičarku pitao kako i nije znala da mi odg.

integrali sve rešavaju, samo treba učiti i računati... peške, kao i svi matematičari koji su nešto značili - danas svako može biti matematičar...

mada teritoriju zemlje možeš računati i sabiranjem površina katastarskih zemljišta po opštinama, sada mi malo glupo što se ja toga slabije sećam, a radio sam elaborate o tome...

Difficult one this. An old cartographer friend of mine gets a piece of string and guides it around the country in question in the Atlas.
He then ties the two loose ends up and then makes a circle. He then measures the radius in inches of the recently made circle. Now anybody who did maths at school knows the area of a circle is pi times radius squared. Thus he can work out the area of the country in question.
This is a tried and trusted method. Ah, you might query and say why is the area of Russia only 28 square inches? My answer to that is "get a bigger Atlas". Hope this helps.

jebiga celte prati radnju, ja sam to već napisao :))