Prijava

Nikada nisam mogao da pročitam npr. više od 50-60 stranica ( mislim na normalan format obimne lektire ) knjige za sat vremena . Koliko stranica vi čitate za sat vremena i imate li neki savet za poboljšavanje brzine čitanja ?

Toni Buzan- brzo citanje, sa minimalnom vezbom mozes da doguras do nekih 400 reci po minutu, to ti je oko 120 strana za sat vremena. Prosecna brzina kod ljudi je 200 r/min a za zivotinje ne znam jebiga

Ја мислим да је нормално 25 - 35 страница за сат.
Ја тренутно читам најсморнију лектиру на свету и смлатим око 60ак страница за сат.
Иначе имају технике неке да се смлати и по 300 страна за сат, али то мало касније :)

Ne razumijem. Ti hoćeš što brže da pročitaš knjigu ili bi da nabubaš ispisano?

Brzo čitanje ne znači i bubanje.

Sve ti to zavisi od težine riječi u knjizi.Od tvoje koncentracije,od mnogo toga.
Bilo je ođe kod nas skoro neko predavanje o tome. Čula sam da su ljudi stvarno brže čitali posle obuke,ali mi nije jasno kako.

Prepoznaješ reči po formatu pa ih posmatraš kao slike. Dakle, ne čitaš slovo po slovo nego pogledaš reč i pustiš mozgu da sam odredi koja je reč u pitanju. Malo je zajebano kad su u pitanju reči koje slično izgledaju pa izgubiš smisao pročitanog ali ide i ovako ok...

Prepoznaješ reči po formatu pa ih posmatraš kao slike.

Znam,ali kako su to mogli naučiti za sat vremena?

To ti je kao učenje neke od majkrosoft aplikacija - ja te naučim za sat vremena gde je šta, a ti posle sedam dana sama vežbaš. Nisu oni ništa posebno naučili za to kratko vreme, ali jesu dovoljno impresivni da bi bili dobra reklama. Da bi naučila brzo čitati BILO ŠTA treba vremena, vežbe i mnoooogo čitanja.

Ja čitam 80-90 strana na sat, ako je lakše štivo verovatno i više, ali kad naletim na stručne termine padnem ispod 70. Sve zavisi šta i kad čitam.

Ово што каже Брус, визуелизација облика бих рекао.
Баш сам недавно гледао ово. Пробај.
http://www.youtube.com/watch?v=cPOIZ6DGXWE
http://www.mindtools.com/speedrd.html

Nisam razumela zašto ljudi uče ovo. Ne sumnjam da je moguće, ali pojenta je da kada čitaš nešto, da obratiš pažnju i na formu, detalje i sve slično što bi ti promaklo brzim čitanjem. Ako čitaš neki šit, onda pretpostavljam da je korisno...

Бат, фазон је да прелећеш преко типа везника, речца, узвика, да можеш само плгледом да разабереш важно и неважно, има доста фора.

Nisam razumela zašto ljudi uče ovo.

Kad ti je potrebno da jako brzo dobiješ gomilu informacija. Naravno da neću sesti u fotelju, zapaliti cigaretu i sipati pivo da bi preleteo knjigu za tri sata, ali kad mi treba da se upoznam sa nekom materijom tipa ispitne onda sednem na drvenu klupu, otvorim mrtvu ekonomiju i sjebem knjigu za dva...

Pa, da, kao što rekoh...

Ako čitaš neki šit, onda pretpostavljam da je korisno...

Ako gledaš čisto sadržaj, ovo jeste korisno. Meni ne, nažalost (kad mi je svaki veznik, rečca i uzvik važan:), ne bi se isplatilo jer forma ovoga što ja sad trenutno čitam je možda i važniija od sadržaja.

E, baš sam počela da čitam pre par dana knjigu tog Buzana, i po onom testu na početku, čitam 590 reči u minuti, ali razumevanje mi je negde oko 60%. Knjiga ima ambiciju da obuči za čitanje 1000 reči u minuti sa 100% razumevanjem na prvo čitanje! Nisu loše one vežbe za pamćenje, ali za to je najbolje imati knjigu u štampanom izdanju zbog zapisivanja nekih brojeva. Kreće se od pamćenja dvocifrenih brojeva, pa sve do šestocifrenih, tako što samo posle jednog pogleda na njih, treba zapisati tačno koji su. Fora je da se oko dresira da fiksira tri do četiri reči odjednom a ne da pravi skokove s leva na desno, ili da se vraća na pročitano. Dobro uvežbana percepcija znači i dobro pamćenje, kaže knjiga. I brzo čitanje=bolje pamćenje pročitanog.

I napisa sve ovo neko ko je pročitao samo prvih 50 strana knjige i ne želi više jer knjiga smara u suštini. :)

Možda radi za čitanje skripti iz menadžmentova i tih kuraca, Hajdegerov "Bitak i vreme" teško da će ići.

Ovde valja citirati Vudija Alena. Dakle:

Bio sam na kursu brzog čitanja i pročitao "Rat i mir" za dvadeset minuta. Mislim da se radi o nekim Rusima.

Moja mama je kupila Buzanove knjige pre mnogo leta Gospodnjih, uključujući i tu "Brzo čitanje", i nikad ih nisam ni otvorio. Hvala što ste me podsetili na njih, sad sam dobio motivaciju.

Motivaciju? dobijas motivaciju od knjige...? Da li si ti normalan?