Prijava

Шта је по вама важније економски или национални интереси. И зашто ?

Po meni su najvažniji društveni interesi - dakle da imamo uređeno društvo i institucije da se zna neki red, da se poštuju ljudska prava, da se iziđe na kraj sa kriminalom, mitom i korupcijom, da se pruži pomoć ugroženima, da vlada ekonomska i socijalna sloboda, ali i sigurnost. Iz toga samog može proizaći ekonomski progres, a tu država ne treba pretjerano da se mješa, ali ni da pusti sve niz vodu.

Što se nacionalnog interesa tiče, svi bi trebali slobodno da izražavaju svoju nacionalnu i kulturnu pripadnost i da se naravno u svakoj državi omogući da većinski narod državu i sistem uredi u skladu sa svojom kulturom i tradicijom, tako da država ima nacionalni karakter, ali i da ostale naciije imaju ista prava i slobode. Konkretno Srbija, treba da bude uređena u skladu sa srpskim nacionalnim bićem i tradicijom.

Generalno mislim da su najvažniji opštedruštveni interesi iz kojih proizlaze ekonomski, a i nacionalni iz njih proizlaze jer, sloboda ispoljavanja nacionalne kulture i tradicije spada u ljudska prava. Ipak mislim da su same nacije i nacionalne tradicije malo prevaziđene i da nemaju baš tako veliki značaj, i imaće sve manji značaj u budućnosti.

Po meni su najvažniji društveni interesi

+1

Što se nacionalnog interesa tiče, svi bi trebali slobodno da izražavaju svoju nacionalnu i kulturnu pripadnost i da se naravno u svakoj državi omogući da većinski narod državu i sistem uredi u skladu sa svojom kulturom i tradicijom

Е сад. Мене баш то и занима , сваки човјек на планети треба са поносом да изражава и истиче своју националну припадност. Али кад тад се направи нека паралела и то бива стављено на страну зарад новца и профитирања. Код нас у никад црњој и никад горој Црној Гори има десетине хиљада срба који јасно не смију да се изјасне само због тога што знају да ће их то коштати много. Чак је и већи број оних што су погазили сва своја начела , пљунули на свој образ и своје претке због јебених већих плата и запошљавања. Е сад , такви доста долазе у сукоб са овима који то нису урадили. Атакују их курчевим вербалним гранатама и аргументима како је важније имати добру плату нег' бити оно што су ти били ђедови.
Е у томе је требало да се ради у теми Јовичићу , само нисам имао времена да испишем дугачак први пост а сјутра имам дебату на ту тему па рекох да извучем неке ваше ставове и ваша размишљања јер ћу бити негација. Дакле , да ли су важнији национални интереси или економски ?

To je mrtva trka. Lako je vikati u Čečeniji da si Rus kada imaš milionče u džepu.
Kada je narod podmiren finansijski i ima siguran posao onda nema mesta za žalbu i pobunu. Nacionalizam, rasizam i fašizam uvek izbijaju u vremenima teških ekonomskih kriza i sveopšteg rasula. Naučno dokazano!
Sa druge strane, društveni interesi moraju biti donekle ispunjeni zarad očuvanja ekonomske stabilnosti jer ne možeš ti da privređuješ i zarađuješ ako su ti uskraćena osnovna ljudska prava. Tu se stvara velik naboj negativne energije i to mora u jednom trenutku da pukne i da izbije kuršlus.

Glupo je mešati nacionalni interes i osnovna ljudska prava.
Jedno od osnovnih ljudskih prava je pravo na nacionalnost a nacionalni interes neke države je očuvanje tog prava i prosperiranje nacije kako ekonomski tako i duhovno.
Ta debata je nemoguća jer neko od vas u to uvlači politiku i netoleranciju.

Po meni, takvo pitanje je retoričko jer su oba pojma usko povezana i jedan bez drugog ne mogu da funkcionišu jer jedan drugog upotpunjuju.

Znam da će se pojaviti ovde sada njih najmanje 10toro sa odgovorom - NARAVNO DA NACIONALNI! JEBEŠ KOMERCIJALU! i tako to jer ih zabole za ekonomske interese jer ni oni sami ne vode brigu o svojim koje btw zadovoljavaju roditeljska dotiranja.
Uzdravlju!
Srećno na debati i usput pljuni onog ko ti je zadao takvu temu za debatu i obavezno mu reci da je to od Neša Bridžisa!

У времену процвата међународних кретања и ширења економије, немогуће је да једно функционише без другог. Е сад, пошто је устројство света такво да од економије умногоме зависи опстанак човека, то је прво што се мора подмирити како би на националном плану могле да дођу добре ствари у фокус дешавања. То је кад би било идеално.

Шта је по вама важније економски или национални интереси. И зашто ?

Da li neko uopšte zna neku stabilnu siromašnu naciju?
Te dve stvari nikako ne mogu da se gledaju odvojeno. Nacionalni interes jesu ekonomski interesi...

Samo što Srbima prodaju bukvalno svi političari da je to kao "odvojeno". Ne postoji stabilna sirotinja, niti nestabilni bogataši.

Po meni, takvo pitanje je retoričko jer su oba pojma usko povezana i jedan bez drugog ne mogu da funkcionišu jer jedan drugog upotpunjuju.

Подвалачим па фала богу.

Jedno od osnovnih ljudskih prava je pravo na nacionalnost

Али то право врло лако може да кошта главе , Неше.

Е'о мој ћале научно доказује да смо Срби , како је он Србин , како је његов отац Србин и тако генерацијама у назад. А ја лично кад видим како смо живјели а како смо могли да живимо почнем да се декларишем ко Еским.

Znam da će se pojaviti ovde sada njih najmanje 10toro sa odgovorom - NARAVNO DA NACIONALNI! JEBEŠ KOMERCIJALU

Па наравно , сједе у фотељама , једу чипс , чешкају међуножје и листају дефке на вуки, шта им фали ? Што не би србовали.

Srećno na debati i usput pljuni onog ko ti je zadao takvu temu za debatu

'Наш кака ми је риба професорка , Неше лолололок :)
нећу да је пљунем , ал' фала што си ми пожелио срећу колега.

То је кад би било идеално.

Е јебаји га , ништа није иделано. Само ме нервира што још има људи који сизифаре и мисле да могу против државе , то је онај најгори трип кад убаце себи у главу да Давид заиста може да сјебе Голијата.

Па наравно , сједе у фотељама , једу чипс , чешкају међуножје и листају дефке на вуки, шта им фали ? Што не би србовали.

Nisam na te mislio, mislio sam na one umetnicke duse sa tripovima kako je sve ovozemaljsko lose i da samo treba prigrliti neopipljivo. E te prosvećene rokljače ne podnosim.

E te prosvećene rokljače ne podnosim.

А ја лично кад видим како смо живјели а како смо могли да живимо почнем да се декларишем ко Еским.

Није ми јасно на који начин ће, укупно гледано, становништво једне земље економски да просперира ако се изјасни да је нешто друго од оног што је донедавно мислило да јесте. Да ли је то онај принцип: ајд да пређем у ислам, чујем да су намети код аге фантастичних 15,2% процента нижи? Осим тога, како смо/сте то могли да живимо/те? Само изјашњавање да си Швајцарац, па и да се сви у Црној Гори или Србији изјасне као Швајцарци, неће донети швајцарски стандард. Изјасни се ти као Швајцарац самом себи, кад узмеш мотику, струг, оловку, тастатуру или какву другу радну справу у руке, па ће вероватно и стандард да порасте. Него, како си ти накнадно формулисао, мислим да би тема требала да се зове: "Да ли треба негирати свој културни и национални идентитет у прилици кад када постоји могућност да ти џеп због тога буде мало пунији." Мој одговор је да не треба. Није толико важан ни културни ни национални идентитет, ништа не фали ни Кинезима, ни Шиптарима, ни Америма, али ствар је да на такав начин за материјалне вредности продајеш духовне, а национални и културни идентитет свакако су духовне вредности. Сад, ако мислиш да су материјалне вредности важније од духовних, где ћемо се зауставити? Може се десити да полако почнеш да пристајеш окретати главу на другу страну кад год ти плате. Замисли где и како све то може да заврши.
EDIT:

Само ме нервира што још има људи који сизифаре и мисле да могу против државе , то је онај најгори трип кад убаце себи у главу да Давид заиста може да сјебе Голијата.

Погледај, размисли, није држава све. Постоји друштво. Држава је само површина друштва, а друштво је, бар данас, појам надређен држави.

ekonomski, jer nisu utemeljeni u kojekakvim fantazmagorijama

EDIT: kad malo bolje razmislim, jesu, al ovako mi pun moj realni veleizdajničko-plaćenički stomak

ekonomski, jer nisu utemeljeni u kojekakvim fantazmagorijama

Zvuči nihilistički, al kad se svede na pun trbuh, taj nihilizam gubi svoje od romantičnosti.

Jesi, ali kako prenosi B92, najnovija istraživanja naučnika pokazuju da ljudi sa punim trbuhom imaju do 34.5% više šanse da obole od razmekšavanja trbuha, mozga, raka kičmenenog stuba, abulije, depresije i ostalih poremećaja karakterističnih za dekadentno potrošačko društvo.
http://3.bp.blogspot.com/_iLU81GXuLNw/TOvEJA1Fx8I/AAAAAAAAA4I/u6h3qpiDeQ4/s1600/magnuson-fat-family.jpg

i to što kažeš, odo ja u dveri da održim svoju mikdžeger-liniju

Moraćeš malo da promijeniš ime teme i da malo objasniš šta oćeš u uvodnom postu.

i to što kažeš, odo ja u dveri da održim svoju mikdžeger-liniju

Au, pa ti si baš ili-ili. Ne valja ti to.

Није ми јасно на који начин ће, укупно гледано, становништво једне земље економски да просперира ако се изјасни да је нешто друго од оног што је донедавно мислило да јесте.

Ne zajebavaj.

EDIT

Moraćeš malo da promijeniš ime teme i da malo objasniš šta oćeš u uvodnom postu.

Ne kapiram šta mora da se objašnjava , ime teme sam dao po naslovu debate u kojoj učestvujem.

Ne zajebavaj.

Ma ne zajebavam, to sa izjašnjavanjem je na kratke staze. Ako si čitao Matavulja, imaš u njegovim pripovetkama primere iz 19. veka gde su Srbima iz Dalmacije koji su upali u neku bednu materijalnu situaciju davali neke pare, pomagali, samo ako pređu u katoličanstvo. I eto, oni su prešli u katoličanstvo, rekli su i priznali da su Hrvati, a koristi gde im je, na dugoročnom planu? I danas njihovi potomci žive tu gde žive, nisu Srbi nego Hrvati, isti vazduh dišu, istu hranu jedu, istina malo više mrze Srbe nego Zagorci, al svejedno. Možeš na sitno profitirati time što ćeš se izjasniti sad kao ovo ili ono, al na duže staze za narod nema prosperiteta tim načinom. A što se tiče tog na sitno profitiranja, možda bi cinkarenje drugara u policiji za male pare bio ekvivalent.

Kada je narod podmiren finansijski i ima siguran posao onda nema mesta za žalbu i pobunu. Nacionalizam, rasizam i fašizam uvek izbijaju u vremenima teških ekonomskih kriza i sveopšteg rasula. Naučno dokazano!
Sa druge strane, društveni interesi moraju biti donekle ispunjeni zarad očuvanja ekonomske stabilnosti jer ne možeš ti da privređuješ i zarađuješ ako su ti uskraćena osnovna ljudska prava. Tu se stvara velik naboj negativne energije i to mora u jednom trenutku da pukne i da izbije kuršlus.

Neše, nemam komentar dalje. Daj kintu, pa ću sve da poštujem, i ulicu na pešačkom ću prelaziti, i vezivati pojas, ma poštovaću i pacove ako treba.