Prijava

Zamislite slijedeću situaciju. Stave na neko veliko pusto ostrvo, bogato resursima, ogroman tim vrhunskih stručnjaka iz svih oblasti - i naučnika i inženjera i zanatlija, i još im pride daju knjige i udžbenike iz svih oblasti nauke, zanatstva, inženjerstva, graditeljstva i sl. U tim knjigama se nalaze sva naučna i tehnička znanja današnje civilizacije. Ali to je sve. Osim knjiga nemaju više apsolutno ništa. Ni jedan jedini alat, nema struje, nema vode (osim iz izvora prirodnog), nema APSOLUTNO NIČEGA - samo oni, netaknuta priroda, njihovo znanje i knjige. Apsolutno nemaju ni jedan jedini artefakt iz civilizacije sa sobom. Čak ni odjeću, ni najprimitivnije alate, ni smještaj, ni zaklon. Oni su sami u totalnoj divljini, izolovani od svijeta. Možete i drugačije da zamišljate - svi su izginuli, jedino su oni preživljeli i nema niko da im pomogne. Ali ostrvo posjeduje povoljnu klimu i prebogate i raznovrsne prirodne resurse.

Recimo, oni imaju sva znanja i sve materijale potrebne da se napravi procesor neki najbrži danas. Ali da bi ga napravili moraju prvo napraviti sve dijelove i mašine koji se koriste za njegovo pravljenje, a da bi napravili te mašine moraju napraviti mašine pomoću kojih se one prave, itd. sve dok se u tom nizu ne dođe do najprostijih mašina, tipa poluge, točka, strme ravni, ...

Pitanje glasi - koliko bi vremena njima (i njihovim potomcima) trebalo da rekreiraju civilizaciju koja je na istom nivou kao današnja? Da li bi im trebalo mnogo manje vremena nego što je čovječanstvu trebalo da dođe do ovog nivoa na kojem je sad ili bi im trebalo isto vremena? Da li bi uspjeli da sačuvaju ta znanja prenoseći s koljena na koljeno i čuvajući knjige?

Jel se tvoj post indirektno odnosi na Japan? :)

Gomila golih ljudi na pustom ostrvu, bez ičega osim gomile knjiga?

Od knjiga uveče lože vatru, dok se danima rokaju. Na kraju pomru od gladi, jedni na drugima.

koje je ovo lupetanje od teme...

Gomila golih ljudi na pustom ostrvu, bez ičega osim gomile knjiga?

Od knjiga uveče lože vatru, dok se danima rokaju. Na kraju pomru od gladi, jedni na drugima.

Ostrvo je prebogato resursima, tako da se mogu snaći za ogrev i hranu. A osim knjiga imaju i znanja, a da dodam i to, svi su mladi i vitalni. Da li to mijenja stvar?

Aj recimo da su se Japanci posle Hirošime okrenuli sebi...na to sam ciljo.
A i ovo što Kostić kaže, ako nema žena naučnika (čuj mene, žene naučnici hahaha), osuđeni su na propast. Previše frustracije...

занимљива ситуација

Previše frustracije...

Ili previše šuljeva.

svi su mladi i vitalni. Da li to mijenja stvar?

Da. Više će uživati u sexu. Do samog kraja.

Ne moze to sve da stane na ostrvo. Mislim, ta rekreativna cifilizacija. Drugo, pitanje je zasto bi gradili bilo sta ako vec imaju sve dostupne resurse. Nauka i vojska su odgovor radne sirot'nje na nemanje resursa.

Jova vs. Valsinarb...

:koka kokice i otvara pivo:

:koka kokice i otvara pivo:

:trči do trafike jer su mu ostale samo 3 cigare:

Recimo da bi se napravio bilo koji metalni uređaj, moraju prvo napraviti metal. Prvo moraju materijale da prave i sl.

Meni je ovo zanimljivo pitanje, jer prihvatamo civilizaciju zdravo za gotovo, a nismo svjesni da je svaka najprostija stvar koju koristimo plod hiljada godina tehnološkog razvoja i dijelova, procesa i tehnologija koji se obavljaju na sto mjesta u svijetu.

Свакако су осуђени на привремену пропаст у одсуству органа реда и закона. У једном тренутку ће физички најјачи или најпаметнији да успостави власт. Уколико има још таквих, доћи ће до борбе. Уколико нема, ствари могу повољно да се одвијају по заједницу уколико онај који је успоставио власт буде спроводио беневолентну диктатуру.

Pitanje glasi - koliko bi vremena njima (i njihovim potomcima) trebalo da rekreiraju civilizaciju koja je na istom nivou kao današnja? Da li bi im trebalo mnogo manje vremena nego što je čovječanstvu trebalo da dođe do ovog nivoa na kojem je sad ili bi im trebalo isto vremena?

Уколико се буду окренули науци, рекреираће цивилизацију данашњег нивоа врло брзо, али опет, шта ако владар(и) у једном моменту наметну религију, јер су сконтали да је технолошки и научни напредак погубан по њихову егзистенцију? Ипак, знамо да ни научници нису имуни на религију.

Da li bi uspjeli da sačuvaju ta znanja prenoseći s koljena na koljeno i čuvajući knjige?

Шкакљиво је то питање. Много ту случајности треба да се поклопи да би заједница била просперитетна.

Ode Jova spavati, ima sutra kolokvijum :)

Nadam se da sam pokrenuo interesantnu diskusiju. Dodaću još nekih ideja. Za početak, pohvala za video klip, interesantan je.

требаће им далеко мање времена, дошли би до средњег века за неколико месеци у то сам уверен, а до неке индустријске револуције, већ, тешко питање, доста времена, генерације вероватно, али би се снашли и живели би сасвим пристојно одмах неколико месеци по доласку, били би чак можда и тамо негде у раној модерној, дакле, компас, штампа, иригациони системи, метеорологија, металургија мало касније, ватрено оружије убрзо...

pohvala za video klip, interesantan je

Kuda ide ovaj svet... propade mi pivo...

Pa eto, sam si odgovorio, život je prekratak da bi oni bilo šta stvorili. A i bolio bi ih kurac za stvaranjem, samo bi se jebli, dizvineš.