Prijava

Sa indeksom ljudskog razvoja (human development index) od 0,766 Srbija spada u zemlje sa visokim HDI, i zauzima 59. mjesto od 187 zemalja. Dakle, po rangu smo pri kraju prve, najrazvijenije trećine.

Inače HDI je vrlo važan indikator, jer u njegovu formulu ulazi očekivani životni vijek, stepen pismenosti, obrazovanje, životni standard i kvalitet života.

A pritom stalno kukamo kako loše živimo, kako smo najgori, kako su samo kod nas političari ovoliko korumpirani i pokvareni, kako su sve razne (negativne) stvari samo kod nas moguće, kako jedva sastavljamo kraj sa krajem itd.

A objektivno živimo bolje od dvije trećine čovječanstva.

Inače jedan članak sa B92 me podstakao da otvorim ovu temu.
Najsrećnije stanovništvo po jednom (vjerovatno vrlo upitnom) istraživanju ima Kosta Rika, zatim Vijetnam i Kolumbija.

Srbija zauzima, ne baš pohvalno 79. mjesto.

Pritom
HDI Kosta Rike je 0,744 (69. mjesto), Vijetnama 0,593 (128. mjesto) i Kolumbije 0,710 (88. mjesto)

dakle sve ove zemlje su objektivno u mnogo većem kurcu od Srbije, a opet narod je pozitivnije nastrojen i zadovoljniji životom.

Šta je to što je dovelo do toga da mi imamo tako visoke standarde i pretendujemo samo na najbolje i poredimo se samo sa najrazvijenijim zemljama? Zašto mi umišljamo da možemo biti kao Švajcarska, Švedska, Njemačka, itd... ?

Jedan mogući odgovor je da je takav stav naslijeđe istorijskog ponosa, npr. na slavnu državu Nemanjića. E sad možda mislimo, eto, da nas nisu Turci unazadili 500 godina, sad bismo bili ko Švica, il bar ko Italija.

Šta vi mislite?

Mozda smo mi jednostavno glasniji i bucniji u iskazivanju nezadovoljstva od ostalih? Uz to, kako znamo da nema Italijana ili Francuza koji se isto toliko zale?

Мислим да смо одувек били мање-више незадовољни... ЕДИТ мсм декларисано незадовољни, не де факто незадовољни

Прва ствар коју бих истакао као битан фактор - ми смо најгори у нашем комшилуку, у нашој лиги ми ЈЕСМО најгори, у томе је проблем... Или најгори или при дну. Уз то имамо довољно цивилизацијске свести да желимо више, али не довољно знања и жеље да се унапредимо у то више...

Друга ствар, да смо заиста толико незадовољни, не би ми седели скрштених руку по цео дан него би запели па урадили то што желимо, али курац, Србину је доста да јебе једном месечно, да једе месо једном недељно, да се напије викендом, да вози мечку стару 20 година, да живи са родитељима јер кева зна да кува за десеторо, да брчне буљу у ЦГ код познаника у Буљарицама и да се исповраћа од загађене воде, довољан му је један мост преко Дунава у двомилионском граду, довољна су му три биоскопа у целој Шумадији, довољно је треће коло квалификација...
Доста нам је, да желимо ми би могли да "пробијемо солунску фронт."

Što se mene tiče to je zato što ne mogu da pišem više od jedne definicije dnevno.

ja mislim da je zbog one ''imao pa nemao''. malo vise smo imali nekad, pa sad malo vise nemamo..

Mi smo sebe unazadili ... jednostavno hteli mi to da priznamo ili ne MI SMO POKVAREN NAROD kao i većina naroda sa Balkana.Mi smo toliko halapljivi da to nije normalno,mnogo glupi u većini situacija,lako se sa nama manipuliše i što je najgore MI GUBIMO PONOS,MI GUBIMO SVE ŽIVO (mislim na većinu) dok pojedinci dobijaju ono što žele MOĆ i VLADAVINU.
Sve u svemu LOPOVI SMO KAKVI NEMA NA SVETU i jedino neka jaka diktatura ovde može da zavede red ostalo su priče u prazno.
I to je to ...

A pritom stalno kukamo kako loše živimo, kako smo najgori, kako su samo kod nas političari ovoliko korumpirani i pokvareni, kako su sve razne (negativne) stvari samo kod nas moguće, kako jedva sastavljamo kraj sa krajem itd.

uh, sad mi je mnogo lakse, taj indeks mi je otvorio oci i sad kontam da nam je odlicno.

to sto tamo neka statistika kaze da nam nije sranje, ne znaci da nam zaista nije sranje.

Laž, najveća laž, statistika

pa jest nam sranje, ali je u dvije trećine svijeta još veće sranje.

Друга ствар, да смо заиста толико незадовољни, не би ми седели скрштених руку по цео дан него би запели па урадили то што желимо, али курац, Србину је доста да јебе једном месечно, да једе месо једном недељно, да се напије викендом, да вози мечку стару 20 година, да живи са родитељима јер кева зна да кува за десеторо, да брчне буљу у ЦГ код познаника у Буљарицама и да се исповраћа од загађене воде, довољан му је један мост преко Дунава у двомилионском граду, довољна су му три биоскопа у целој Шумадији, довољно је треће коло квалификација...
Доста нам је, да желимо ми би могли да "пробијемо солунску фронт."

amin

Još jedna zanimljivost je da su najnezadovoljniji stanovnici Katara, inače zemlje koja ima najveći bruto proizvod po glavi stanovnika!

A još sam za Katar pročitao i da su prestigli Amerikance po gojaznosti!

Ma ostatak sveta svakodnevno bogu zahvaljuje što smo mi Srbi vako skromne i bogobojažljive dispozicije. Da kojim slučajem uvrtimo sebi u glavu da nam treba svetska dominacija sad bi ja ovaj ladan nes ispijao u centru Tokija dok mi dve gejše masiraju tabane a treća uz šamizen peva "Marko Kraljević i Musa Kesedžija".

Ma ostatak sveta svakodnevno bogu zahvaljuje što smo mi Srbi vako skromne i bogobojažljive dispozicije. Da kojim slučajem uvrtimo sebi u glavu da nam treba svetska dominacija sad bi ja ovaj ladan nes ispijao u centru Tokija dok mi dve gejše masiraju tabane a treća uz šamizen peva "Marko Kraljević i Musa Kesedžija".

О томе сам и ја размишљао... Контао сам како би свет изгледао да нас је нпр, 70-80 милиона... Баш би били досадни, гори би били од Амера.

Зато што нисмо довољно маштовити са нашим партнерима.

Ja depresivan od sunca...

po istrazivanjima boravak na suncu podstice dobro raspolozenje. tako da je nemoguce da si depresivan. tebi je u stvari super samo toga trenutno nisi svjestan.

ја мислим да има ова тема већ!

Унутрашње незадовољство подстиче напредак. Ако сте незадовољни немојте да једете говна по форуму. Ја сам толико тренутно незадовољан што у судопери имам тону суђа те одох радити нешто по том питању.