Prijava

А за брата Цара, којем треба рана национална средњевековна има Сима Ћирковић (који мене лично јако смара) ''Срби у средњем веку'', а Ћоровић је до јаја одрадио то у ''Историји Срба'', први и други период.... То има на Пројекту Растко.... А за мало уопштеније има Станоје Станојевић ''Историја српског народа''...

Хвала, погледаћу Ћирковића, Ћоровића сам већ прочитао.

Ove druge tri nisu klasično istorijske

kao što sam napomenuo, bitno je samo da imaju istorijsku pozadinu ša već, kontate me, i naravno da su ipak istorijski tačne a ne neke baljezgarije. Deluju zanimljivo te koji se preporučio.

Srpski Husari od Dušana Babaca su dobra knjiga, i ima jedna o Poljskoj, mislim da je geopolitika izdala, kad se setim naslova, napisaću :D

"Prohujalo sa vihorom"
(:

Добрило Ненадић - Доротеј, Деспотова жртва и остали радови..

Гистав Флобер Саламбо, сјајна књига. Добро одрађен простор Картсгине, иако човек није никада био на тим просторима. Историјски скроз коректно. Класик за сваког.

Све од Колин Мекалоу, ја читао оба дела Цезара и Лава са истока. Тајанствени витез од Жељка Фајфрића мада ту има мало епских и фантастичних елемената. Исто као и Змај и ждрал од Тешића. Добар је и Лондон од Едварда Радерфурда.

пс Ја сам сконтао да се на тему стављају само историјски романи па сам то ставио, мрзи ме да читам шта сте ви турили. Да, знам да има једва 2 стране али ме опет мрзи.

Ја сам сконтао да се на тему стављају само историјски романи

više kao stručna literatura, al može i ovo, ili tipa savremenici, kao Stendal, Tolstoj, Balzak i tako neki ljudi koji opisuju stanje društva u jednom vremenu, tipa Selin isto nije loš, taka varijanta...

Па од стручне, читао сам Историју Срба Владимира Ћоровића, Божидар Ферјанчић "Јужни Словени и Византија", Алексеј Јелачић "Историја Русије"...знам доста, зависи од теме...

Да воскреснемо тему пред Воскресеније

1. Ž. Le Gof, Da li je Evropa nastala u srednjem veku? - оно, ако вас интересује ђе је Европа и које су границе
2. Оболенски-Оти, Историја Русије - књига је кева за историју Руса, прескочите првих 60-ак страна јер је то само географија и дрвљење курца
3. С. Пеинтер, Историја средњег века - кева од књиге, екстра занимљива и за оне које нешто и не интересује историја, нема много података, више је у фазону како се живи
4. Г. Острогорски, Историја Византије - што је Библија за хришћанство, то је ова књига за византологију
5. F. Brodel, Mediteran i mediteranski svet u doba Filipa II - хардкор опис свега могућег на Медитерану на почетку раног модерног периода
6. М. Тодорова, Имагинарни Балкан - зашто Балкан не постоји

Срби пре Адама и после њега - Радивој Радић

E да, од Радића "Друго лице Византије"

7000 dana u Sibiru, Karlo Štajner

ne mogu dečekati da završim faks pa da čitam šta ja želim

Čitaš vukajliju, šta te sprečava da čitaš i knjige?