Prijava

Пратећи повремено вести стичем полако утисак да ова власт опасно минира културу у Србији. Прво имамо гомилу смена у институцијама културе, од којих су неке крајње проблематичне, јер су шут-карту добили нестраначки људи који су годинама без проблема управљали институцијама, а на њихова места су дошли неки људи за које и није баш јасно којим су то достигнућима заслужили да се нађу на таквим позицијама.

Затим имамо намеру да се приватизују сви регионални медији, што би довело да приватизације и вероватног гашења Студија Б. Мало детаљније можете да се информишете овде и да потпишете петицију за трансформисање ове телевизије у регионални РТВ сервис: http://www.peticije24.com/bitka-za-studio-b

И на крају, култура на тендеру. По том неком новом закону, позоришта су обавезна да расписују тендере за редитеље, глумце, опрему... И то није све, него су и у обавези да прихвате најјефтинију понуду. То би ваљда значило да могу ја да одем и добијем главну улогу зато то сам тражио мање пара од Глоговца. Овај закон ће да направи проблеме и библиотекама, издавачима, организаторима фестивала, итд. Детаљније о томе на ова три линка:
http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Kralj-Lir-ne-moze-na-tender.sr.html
http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=321&yyyy=2013&mm=03&dd=29&nav_id=700064
http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/374783/Zar-ce-i-Zivka-ministarka-morati-na-tender

Какав је ваш став? Слажемо ли се? Како оцењујете реакције?

Мене ово, уз чињеницу да нам је образовање одавно у курцу и да ће бар 50% нових професора матерњег језика и књижевности бити једнако лоши као и ови досадашњи - мало плаши. Све ми се чини да ће још дуго времена већину становништва у Србији чинити људи неспособни за критичко расуђивање и размишљање сопственом тинтаром. Толики сам песимиста да се већ сад питам за који сам курац све ово ишчукао, али кад већ јесам, има и да кликнем на" пошаљи".

П.С. Очекујем неки тл;др гиф који досад нисам видео.

Што се ових досадашњих тиче, нисам нешто уверен да су одрадили неки епохалан посао, нити да су на та места бирани као нестраначки људи, ма колико се тако представљали.

Што се тендера тиче, стварно сумњам у медијске спекулације, јер су нам новинари подједнако неписмени као и они који те новине читају, посебно што се права тиче. Ако би се ипак испоставило да јесте тако, онда је катастрофа.

Генерално, не верујем да ће да буде много лошије него до сада, јер не остаје много места да се ради нешто претерано лошије него до сада. Него медији и иначе нису наклоњени овим властима, па сваки њихов потез доживљавају као најаву апокалипсе. Далеко од тога да су ови добри, ал нису ни црни баш толико колико их контају ови што су добијали масне бенефиције за време претходних власти.

Не слажемо се, али само код дефинисања узрока проблема. И прошли су били крш а богме и они пре њих. А ако узмемо у обзир да су они пре њих били ови који су сад, добијамо закључак да су нас турбо политичари ухватили у турбо машину турбо културе и да им је до јаја.

И не одговара им да се људи едукују, и да народ постане способан за критичко расуђивање сопственом тинтаром.

Погледаш само на улицама свог града каква накарадна решења виђаш и то ти је довољно да изгубиш било какву наду да ћемо направити неки цивилизацијски скок у блиској будућности.

Е, а пошто много не волим тај став: Све је пропало, отишло у курац, куку мени куку теби, размишљао сам о томе како би изгледала нека иницијатива за културну револуцију, назовимо је тако. Нисам много одмакао, лололо.

Pa, malo je falilo da prodaju imovinu da l' Avala filma, a dug je bio tipa 1% vrednosti imovine. Inače, trenutnom ministru je glavni doprinos u kulturi činjenica što drži najstariju poslastičarnicu u Beogradu. Sve u svemu, kod nas je porodica Radoša Bajića pokupila skoro sav novac za kulturu, tako da nije za čuđenje. Zajebalo vek, što bi Dragojlo rekao.

Geeeeeej tema. Dati im pare ako mogu da nešto zarade i privrede za državu. A ako ne mogu, a ne mogu, katanac, i na pozorišta i na škole filosofije, sociologije i te lelemudanske kurce, more, koje ne donose kapital. Uložiti novce u industriju i inženjering. EI Niš da obnovimo tim parama! Svakom đetetu po mikrokontroler, knjigu C-a i lemilicu. Od kulture bih jedino uložio u koncert Žareta i Gocija u strogom centru Beograda, ali to opet može da se smatra više medecinskom investicijom.

Naslov teme je promašaj sam po sebi, jer ne postoji vlast u poslednjih 20 godina koja je išta učinila za kulturu u ovoj zemlji, a kamoli da se posebno po tom pitanju posmatraju ovi koji su sada vlast.

Хахаха Луксе, ја и даље не знам јал се зјебаваш јал си озбиљан. ололо

Незнам ја, ја скоро тек уво дајлапа, ал имам стару централу не дигиталну па слабо иде.

Алекс Андрос

Што се ових досадашњих тиче, нисам нешто уверен да су одрадили неки епохалан посао, нити да су на та места бирани као нестраначки људи, ма колико се тако представљали.

Океј, вероватно си у праву и вероватно је само промил оних који су заиста нестраначки људи. Али чини ми се да ови сад уопште не воде рачуна о компетентности људи које доводе. Океј, довели су своје људе, али не можеш баш било кога да ставиш на позицију управника позоришта. То као оно са оним естрадним менаџером помоћником министра.

Енеми и Гонзо, то што су прошли и они пре њих били лоши, не значи да ови не могу да буду још гори. Тендери за глумце, мени и даље тешко да поверујем.

Luks Učitelj

Geeeeeej tema. Dati im pare ako mogu da nešto zarade i privrede za državu. A ako ne mogu, a ne mogu, katanac, i na pozorišta i na škole filosofije, sociologije i te lelemudanske kurce, more, koje ne donose kapital. Uložiti novce u industriju i inženjering. EI Niš da obnovimo tim parama! Svakom đetetu po mikrokontroler, knjigu C-a i lemilicu. Od kulture bih jedino uložio u koncert Žareta i Gocija u strogom centru Beograda, ali to opet može da se smatra više medecinskom investicijom.

А је л' то све тако у Лисабону или где већ, кад си запалио тамо? Могу да ти помогнем да ступиш у контакт са Жаретом и Гоцијем, па покушај да их доведеш тамо код тебе.

Samo da se upišem, pa ću se posle priključiti.

Могу да ти помогнем да ступиш у контакт са Жаретом и Гоцијем, па покушај да их доведеш тамо код тебе.

To bi bilo mnogo ekstra, ali ne smem biti sebičan jesu su Žare i Goci potrebniji tu da udaraju balans Panterama i eldepeovima. Sumnjam da ti znaš Žareta i Gocija, ti mi baš ono vučeš na eldepeove, žali bože krajiško poreklo. Morao si se prilagoditi da te ne zajebavaju u školi, razumem ja sve.

Култура му дође нешто као отров. Из буџета за њу иде 0.6 процената, док афлатоксин може да буде 0.5 процената. Само за филм нам је толеранција нулта, 0.0 процената.

To bi bilo mnogo ekstra, ali ne smem biti sebičan jesu su Žare i Goci potrebniji tu

Пусти ти нас, брини се ту за своје, чуо сам да имате превише лелемуда у Португалу. На све стране неки глумци и филозофи, ма хорор, кажу. Добро, Жарета и Гоција не знам лично, ето признајем, али Милорада сам нпр. упознао као клинац и то волим да истакнем. А идем и у позориште понекад. Знам, невероватно.
А сад бих те замолио да не скрећеш више са теме, јер смо почели превише да офтопикујемо.

Lukse, razumem ja srpdnju, al da mnogo sereš, sereš.

Боље би ти било да завежеш.

Океј, вероватно си у праву и вероватно је само промил оних који су заиста нестраначки људи. Али чини ми се да ови сад уопште не воде рачуна о компетентности људи које доводе. Океј, довели су своје људе, али не можеш баш било кога да ставиш на позицију управника позоришта. То као оно са оним естрадним менаџером помоћником министра.

Ма не знам, мени све те приче падају у воду док се не рашчисти са приватним факултетима. Ко то уради, имаће мој бланко глас за наредних пет изборних циклуса. Једноставно, овако переш свакога, па и тог естрадног менаџера, и оне претходне, и ове што ће да дођу после ових сада и тако укруг.

А онај ко стварно нешто значи у култури, тај тешко да ће да се бакће око политике. И да хоће да се бакће, тешко да би могао да се пробије од свих ових који су у томе много вештији него што је он.

Не знам, можда је и дефетизам, ал ја стварно не видим разлику између ових претходних и ових сада, и не видим начин да се све то макар мало прочисти док се не ограничи приступ приватним дипломцима у државне институције. То ће бити макар почетак чишћења терена.

Не, није упућено никоме, само ми дошло да напишем лололо

Laki najjači pa sme da se kurči tako xD

Ja mislim da kultura uopšte nije ugroženija sad nego što je bila ranije. U mom gradu je pozorište prilično posećeno.