Prijava

Ljudi, Sunce će da se ugasi za 5 milijardi godina. Šta ćemo onda?

Odlicna tema. Pravo mesto da se podsetimo koliko smo krhki i koliko smo dobro prilagodjeni zemaljskim uslovima sto nas sprecava da iskoracimo cak i u “plici” Kosmos. Naucili smo da simuliramo atmosferu, osvetljenje, vlaznost, temepraturu i slicne stvari, ali ono sto ce nam stvarno otezati naseljavanje drugih svetova je nasa velika prilagodjenost zemaljskoj gravitaciji.

U uslovima smanjene gravitacije nasi misici atrofiraju, zglobovi i kosti slabe. Tu su jos i velike promene na krvnim sudovima i srcu, ali slabija gravitacija od zemaljske i nije tako ogranicavajuca kao sto bi to bio slucaj sa jacom gravitacijom. Zamislimo da postoji kolonija ljudi na planeti dvostruko vecoj od Zemelje i duplo jacom gravitacijom. Cak i da su svi ostali uslovi zemaljski dvostruko jaca gravitacija bi satrla ljude za kratko vreme. Bebe bi imale problem da prohodaju, ljudi bi bili teski po 150 kg sto bi im za kratko vreme unistilo zglobove, kosti i misice. Unutrasnji organi bi takodje trpeli strahovite promene jer zivot na 2G je strasno naporan za svaki sistem. Egzoskelet bi olaksao kretanje i zastitio kostano-zglobno-misicni sistem, ali on ne bi pomogao srcu i krvnim sudovima da se izbore sa 2G. Neko ce reci da piloti podnose i vece G sile. Da to je tacno, ali oni to rade u kratkim vremenskim intervalima. Permanentna izlozenost sili od 2G bi ubila coveka za kratko vreme.

Mozda cemo nekada naseliti Mars i Mesec ali planetu sa vise od 1,5 G nikada. To nam samo potvrdjuje cinjenicu koliko smo cvrsto vezani za nas plavi biser i koliko malo mesta u Vasioni ima za nas. Ovde pre svega mislim na mesta koja nas nece ubiti odmah ili za mesec-dva. Razlog vise da pazljivo cuvamo nas dom, jer izgleda da je jedino on napravljen samo za nas ili mi za njega, svejedno. Nema drugog.

@Dub, taj problem bi mogao biti resen fuzionim reaktorima. Veca opasnost preti od stadijuma Crvenog dzina kroz koji ce Sunce proce pre nego sto se ugasi. U tom stadijum granice Sunca ce se protezati do Jupitera.

E ljudi, sjetih se teorije nekog ruskog naucnika, koju sam procitao prije par godina. On tvrdi da ljudi nikad nisu otisli u svemir dalje od svemirske stanice i da nikad nisu bili na Mjesecu. Obraze to kosmickim zracenjem i podrucjem zemljine magnetosfere koja nas stiti i van koje nemamo nikakvu sansu osim sa zidovima od olova debelim metar. Da li jos neko zna za to jer ne mogu da se sjetim kako se zove lik.

@Dub, Atome

Ako je tacno da ce nas Sunce sjebati za par milijardi godina onda trka za definicijom dana stvarno nije imala nikakvog smisla. Pa i ovaj trud za plusom vise nema vise smisla. Gde je tema za nihiliste?

Ja ne znam za to, al može biti. Zajebani su to igrači. To ti je ko kad likovi skinu gaće pa izađu na crtu. Ko ode dalje u kosmosu, ima najvećeg.

Nas zanima samo jedna stvar, svemir kao svemir, beskonačan je i bla bla...

Jel ima više svemira ili samo jedan, ili svi svemiri čine svemir, e pa zanima nas u čemu se to sve nalazi i ako neko kaže odgovor u čemu ili na čemu se nalazi onda neka nam objasni i gde to nešto stoji tj gde se nalazi...

Molio bih nekog ko ima čulo dva više da nam odgovori!

Da li svemir jebe pa razmnožava planete u beskraj ili je androgenog karaktera?

Пишем пост чисто као подсјетник себи да прегледам сутра ове клипове.

"Space," it says, "is big. Really big. You just won't believe how vastly, hugely, mindbogglingly big it is. I mean, you may think it's a long way down the road to the chemist's, but that's just peanuts to space, listen..."

Koliko dobra tema. Ja sam pre razmišljao da uzmem neki mali teleskop i kad budem dokon da blejim u neku pičku materinu, ili eventualno u spavaće sobe zgodnih komšinica. Ali treba kinte za takvu akciju, i da astronomija je do jaja.
Ja sam kao klinac sanjao da budem vozač đubretarskog kamiona, mada ne bih imao ništa protiv da sednem u spejs šatl. Do jaja mi sve to izgleda. :)

Ja sam pre razmišljao da uzmem neki mali teleskop i kad budem dokon da blejim u neku pičku materinu, ili eventualno u spavaće sobe zgodnih komšinica. Ali treba kinte za takvu akciju

Виђао сам неке поприлично јефтине, половне, на лимунду. Имам и неку књигу/упутство за прављење рефрактора. Не знам колико је изводљиво, нисам је још прочитао.

Hteo sam ovo davno definisati,ali nisam znao kako,samo bi se bezveze trudio da pisem dugacak tekst dobijajuci minuse od korisnika i jos bi neki moderator obrisao...jer defka ne bi bila duhovita,a to je mnogima ovde jedini vid zabave...umesto da smisljam kako bi napisao definiciju i sva ta sranja.jednostavno cu ovde ostaviti post...radi se o tome koliko filmovi netacno prikazuju svemir...previse netacno...mnogi ljudi misle da nije tako i da je sve to izvodjivo za buduce civilizacije i da je svemir stvarno takav kakav ga prikazuju u filmovima

prvo,u vakumu,van zvezda i planeta,tacnije njihovih atmosfera nema zvuka posto nema materije koja bi taj zvuk stvarala,mogu da se sudare sve zvezde koje postoje odjednom,jedne sa drugima,nece se cuti nista...u filmovima se najobicniji udarac asteroida o svemirski brod cuje,drugo kad sam vec kod udaranja asteroida o svemirski brod,to nije moguce,u filmovima se prikazuje ko da gomila stena udara o svemirski brod...ko da ga bombarduje...ali to je smesno...svemirski brod da se susretne sa asteroidom,sleteo bi na povrsinu asteroida,bas kao sto slece na povrsinu neke planete,zbog toga sto je asteroid puno puno veci nego svemirski brod...ali i to je sitnici u poredjenju sa intergalaktickim puovanjima...u filmovima svemirski brod opusteno preleti do susedne galaksije i jedna posada dozivi to putovanje...kakav fejl...kada bi putovao do susedne galaksije Andromede trebalo bi ti 2 i po milione godina i to da putujes brzinom svetlosti...izvodljivo je,ali pomocu crvotocina,sto u filmovima ne vidim...kakva glupost je da za intergalakticka putovanja koristis jebeni svemirski brod...onda veliki prasak...jebote...u filmovima veliki prasak se prikazuje kao jebena eksplozija neke bombe sa sve dimom i sa sve zvukom koji se cuje...strasno

zasto ja to ne gotivim i obracam paznju na to...zbog toga sto ja gotivim svemir iskljucivo zbog toga sto je tajanstven i misteriozan,prostan,ogroman i van svakih dometa ljudi...sto je veliki prasak nesto sto se ne moze vizuelno docarati...meni je gotivan taj spoj,zemlja obojena svim bojama,sa beskonacno mnogo zvukova,dok je svemir oko nje crn i tih...u filmovima ne obracaju paznju na te stvari,koje su meni vrhunske...na star vors nisam gledao,ni jednu jedinu epizodu...jedini film o svemiru koji gotivim je Svemirska Odiseja 2001 iz 1968...takodje,nerealna,ali gotivim je...neko mozda kaze,a to je naucna fantastika...i jeste u pravu...ti filmovi su vrhunski odradjeni i lepo ih je videti...ali realnost svemira je jos istripovanija i lepsa nego sto je prikazuju filmovi o svemiru...meni je ovaj klip mnogo dojajan

http://www.youtube.com/watch?v=9Oq2Ve5cv1U

radi se o centru galaksije ANdromeda,gde je crna rupa naravno,a ove zvezde se jako cudno krecu

duvacc,svidja mi se ovo što si napisao.I ja sam primijetila malo nepravilnosti u filmovima.

Ova tema je fantastična. Hvala na klipovima!

Пишем пост чисто као подсјетник себи да прегледам сутра ове клипове.