Prijava

Ima li svemir temperaturu?

Ako se hladi znači da se i dalje širi jer gubi neđe energiju. Ako se grije znači da se skuplja i sabija.

Brt hahah,ne radi svemir po principu cvrstih tela,svemir je sirok pojam,tako da tvoje pitanje o temperaturi nema bas nekog smisla jer ne znam na sta se odnosi,temperatura tela zavisi od udaljenosti od zvezda,kao sto i od toga zavisi temperatura onog medjuprostora koji se prikazuje crnom bojom..

Inace,znate li ako uspesno izolujete gram anti-materije to bi vredelo bukvalno trilione evra,mada jebiga,materija od cega je sve nama poznato sacinjeno se ponistava u kontaktu sa anti materijom,na tu foru je i doslo do praska,ako ga je uopste i bilo..

Pa svega, eto sve saberemo, podijelimo, imamo temperaturu

Ako u svemiru nema gravitacije, zar ne bi trebalo da se putuje dosta brže uz dosta manje energije nego na zemlji?

Tela imaju gravitaciju,sada na osnovu jacine i velicine gravitacionog polja zadiru u dubinu svemira,zbog toga ne mora da znaci da ces putovati brze samo na osnovu toga,ali putuje se brze,ne znam zasto mislis da se ne putuje..

Zato što još nismo napustili naš sistem. Jer sve što vidimo na tim planetama je prošlost, ko zna šta trenutno ima na njima.

Pa i nije neka prošlost, bar što se tiče planeta Sunčevog sistema.
Minuti i sati su u pitanju.
A i egzoplanete koje su otkrivene, sve su na udaljenosti ne većoj od nekoliko stotina svetlosnih godina.

Ma naše me neinteresuju dovoljno se vidi da nema života. Govorim o onim udaljenim za koje je moguće da ima života. Čudno mi je kako Islamska država može da motiviše budale da se raznesu, a neka NASA ne može da šalje ljude u malo većem broju, normalno da pristanu da će verovatno umreti. Verujem da kad bi poslali oko 100 ljudi na mesec/mars da bi uspeli da naprave život tamo.

ma mogu al bolje je da naprave 1000 granata pa da prodaju kuvajtu

Već postoji ogroman broj dobrovoljaca koji su spremni da odu na Mars, svesni da će tamo umreti i da će umreti brže nego što bi umrli na Zemlji. Ali, da bi zaista otišli tamo i da bi imali makar kakvu šansu da ne umru odmah, mnogo toga mora da se uradi.
Atmosfera prepuna ugljen-dioksida, planeta bez magnetnog polja koje je jedina zaštita od smrtonosnog UV zračenja sa Sunca, izuzetno nizak atmosferski pritisak. Pronalazak vode donekle povećava šanse, ali to je samo delić slagalice neophodne za uspešno teraformiranje. Inače, ceo koncept zapadnog društva ne dozvoljava da se ljudi javno žrtvuju. Jedan od razloga zašto je šezdesetih bilo moguće poslati čoveka na Mesec a danas nije leži i u činjenici da su tadašnji bezbednosni kriterijumi bili neuporedivo niži nego danas. Da neko danas poželi da strpa astronaute na vrh Saturna V u onakvoj letelici, sa onakvim lunarnim modulom i verovatnoćom da se cela stvar pretvori u katastrofu, poslali bi ga da razvrstava poštu koju deca šalju deda mrazu.

Realno, NASA najviše sere o tom odlasku i "osvajanju" drugih planeta, a ne žele da naprave krupne korake. Obavešten sam to za odlazak na mars, ali standardi su im predrkani, realno treba samo da se gleda fizička spremnost da se podnese let i pritom da nije psihopata, a oni preteruju. Uostalom koliko sam obavešten ti ljudi će manje više da se bave nekim naučnim istraživanjima tamo, a to ne treba da bude prioritet već da isti uspeju da prežive neko vreme tamo da uspeju da sade biljke itd. Al' opet da bi smo uspeli da "stvorimo" vodu na Marsu trebali bismo da "stvorimo" vodu u našim sušnim predelima, naprimer u Sahari. Znam da imamo dovoljno znanja da to uradimo, sejanjem oblaka naprimer, ali ne znam da li bi to moglo na Marsu da se radi, možda bi čak moglo i lakše nego kod nas.

Sa prosečnom temperaturom od -60C nije baš idealan kandidat za sejanje oblaka. O gustini atmosfere da ne govorim.
Fakat je da preteruju sa oprezom, ali taj oprez je uslovljen i finansijama. Šezdesetih su se trkali sa SSSR-om, budžet je prelivao, rat je bio u punom jeku a u ratu su i žrtve dozvoljene. Sada, sa mnogostruko manjim budžetom, rizik da i to malo presuši ako bi neki astronaut umro od gladi, žeđi, hladnoće, radijacije... pred očima celog sveta, je prevelik.

Ma jedu govna jebem im mater usta kapitalistička

Kakvog smo mi profesora fizike rusofila imali u gimnaziji (bio mi i razredni). Taj je tvrdio da Rusi imaju baze na Marsu i vojna laserska postrojenja. A predavao nam sve fizike uključujući i astrofiziku. Ovo malo što znam nisam kod njega naučio (da sprečim skečeve na vreme).
Njegova čuvena izjava: "Ovi hemičari samo nešto prčkaju, a mi fizičari baratamo s nauku i inteligenciju."

Pametan ti taj lik bio, bez obzira što je pričao "gluposti", lik je bio mnogo inteligentan.
Jedva čekam da Rusija malo stane na noge pa da ih preduhitri, kao i onda za odlazak u svemir, opet je počeo hladni rat, samo mnogi toga nisu svesni.

Pa da se ne lažemo, što se raketne tehnologije tiče, Rusi su oduvek u prednosti. Nema potrebe da pretiču bilo koga. Pogonski sistemi koje su razvili još sedamdesetih i dalje su nenadmašni. U sofisticiranim sistemima kaskaju ali to više nije strogo izolovan napredak dveju suprotstavljenih strana već je razmenom iskustava i znanja ta razlika smanjena. Suštinaki jedina prava razlika je postala razlika u parama koja dovodi više talentovanih stručnjaka Amerikancima na noge nego što ih Ruai mgu sami ištancovati.

Verujem da će "američki san" prestati da fukcioniše za 15-tak godina, naravno sad isti funcioniše samo u teoriji. To će uticati dosta na svet, koliko god Amerika loše deluje na svet svojom politikom, opet bi trebala da bude 2-3 svetska sila, jer Rusija neće imati sa kim da se takmiči, pa će samim tim prestati "osvajanje svemira". Znam kad sam bio mali da je bilo priče da će u svemir ići samo bogati, ja bih slao siromašne, jer su sposobniji, svet može da podiže samo sirotinja, a ne buržuji.

Koliko predviđaju da će još biti nafte?
E toliko će trajati Amerika. A i Rusija.
Kinezi će uzeti sve. I Indijci. Čisto na masu.