Prijava

Da li mislite da bi od ovakve vestacke inteligencije bilo koristi? Mislim na vestacku inteligenciju koja za pocetak razume ljudski jezik, da bi se sa njom moglo komunicirati, dalje, poznaje ljudse emocije, mozda joj cak i ugraditi da ih i ona ima i da u zavisnosti od njih vrsi neke izbore, da je sposobna da tumaci neko umetnicko delo, cak i da razmislja o tamo nekim apstraktnim matematikama itd.

lol, ovo sto sam gore nabrojao nema ni vecina ljudi, al dobro sad...

Mislite li da bi bilo korisno imati kompjuter koji moze da vam odradjuje poslove recimo advokata, psihologa, pa cak i konceptualnog umetnika (iako ne vidim ni jedan razlog da ti umetnici postoje na ovome svetu) ?

*
ja recimo mislim da bi bilo korisno napraviti tako nesto za pocetak zbog boljeg zapisivanja informacija, npr:

ja kazem masini "Bilo je hladno jutro." da masina ne zapise samo podatak o temperatusi na nekom mestu u neko vreme, nego da odma tome doda i emociju coveka kada ujutru krene negde i hladno mu je, da koliko toliko zapise i njegovu mentalnu sliku, takodje da nauci nesto o coveku koji to izgovara jer ne iznosi svako takvu informaciju...narocito ne masini lololo

говориш о Џарвису из ајрон мена.

Ја мсилим да нећемо моћи направити интелигенцију са садашњим рачунарима. ето толико.

Као што рекох на чету.

Део где се убрзава и олакшава проток информација, сасвим за. Мада то делом већ постоји, гласовне функије на мобу лоло

Али онај део око емоције, скроз беспотребно, прво што машина никад неће моћи да има емоције као човек, увек ће бити превише стерилна, а друго, ако хоћеш емоције, одведеш девојку, друштво, на пиво и ето ти емоција колико хоћеш. :)

dobro vokasi kontam i ja da se to sam ne moze napraviti bez nekog super racunara, nego pitam da li ima koristi od takvih stvari...pa cak i koje su mane

-izgubicemo potrebu za komuniciranje sa pravim ljudima
-ulenjicemo mozak jer ce masina sve da nam odradjuje, gugl vec tako unistava dobar deo dece

прво што машина никад неће моћи да има емоције као човек, увек ће бити превише стерилна,

ima ljudi koji poznaju i razumeju samo mali broj emocija, verujem da se moze napraviti masina koja poznaje i razume veci brolj emocija od prosecnog coveka

odes do nekog profesora psihologije, on ti da neki model ljudske psihe, ugradis u program nekih 6-7 il koliko oces osnovnih emocija (kombinacijom kojih ce da se radjaju nove), das programu da ima svesno i nesvesno bla bla, i pustis ga da ide u razna iskustva pa nek uci...ko dete...posle kad dobije dovoljan broj iskustava das mu da cita neke pesnike itd

EDIT:
i onda tom programu kazes
"Bilo je hladno jutro."

Negde sam pročitao da je to kao pravljenje veštačkog spanaća, koji bi imao sve osobine pravog spanaća, samo ne bi mogao da se jede. Bolje je raditi na unapređenju prave inteligencije. Supermoćni računari bez svesti o sebi sasvim su ok za sve ljudske potrebe. Zašto moraju da budu "inteligentni". Ne treba mi robot koji se bavi umetnošću. Treba mi robot koji će da cepa drva i ide na Mesec. Kad bi još i inteligentne mašine postale, ljudi bi samo zarasli u salo, a kako bi zarađivali sredstva za život... Ne znam kako bi to bilo regulisano, kad bi mašina mogla sve što možeš i ti, samo sto puta bolje.

ima ljudi koji poznaju i razumeju samo mali broj emocija

Истина, али такав човек ће у џаку кромпира да ти у средини ували оне буђаве, а посе злокобно да се радује што те је зајебо..то машина никад неће моћи да понови нити да скапира. :)

:D
pa dobro, al imas i ljudi koji to ne mogu da skapiraju...jasno im je sta se dogodilo, al i dalje im covek nije jasan...ne ocekujem od te masine da navija i za zvezdu i za partizan, nego da razume da postoje takvi ljudi i kako se prema njima ophoditi...

(kroz kracu pricu ce masina poceti da mrzi jevreje i cigane)

то машина никад неће моћи да понови нити да скапира. :)

Jok i neće. Jesi gledao Matriks? Inteligentna mašina uvaliće ti buđave krompire ako joj to ide u korist, samo bez emocija. Tebi svejedno: dobiješ buđave krompire.

Сосе, а дај ти мени разлог зашто би поред ових функција, око којих се слажемо, да цепа дрва и иде на месец, вештачка интелигенција требала да има и емоције? Па кад мало боље погледаш, то може само да је сјебе, да упадне у неку депресију и изврши самоубиство скоком у ладну Мораву.

Thilmo

Сосе, а дај ти мени разлог зашто би поред ових функција, око којих се слажемо, да цепа дрва и иде на месец, вештачка интелигенција требала да има и емоције? Па кад мало боље погледаш, то може само да је сјебе, да упадне у неку депресију и изврши самоубиство скоком у ладну Мораву.

evo ti primer, napravis da masine bude detektiv...nesto kao robokap samo bez ljudskog mozga... ispituje ljude koji cesto lazu, cesto i nesvesno itd, masina bi morala da poznaje ljudske emocije da bi od svih izjava sastavila realnu sliku, i dosla do zakljucka sta dalje raditi

Zašto bi uopšte davali takve poslove mašinama? I ljudi dovoljno loše rade.

evo ti primer, napravis da masine bude detektiv...nesto kao robokap samo bez ljudskog mozga... ispituje ljude koji cesto lazu, cesto i nesvesno itd, masina bi morala da poznaje ljudske emocije da bi od svih izjava sastavila realnu sliku, i dosla do zakljucka sta dalje raditi

A šta bi onda radili ljudi? I drugo, da li će mašina biti moralno i krivično odgovorna za svoje postupke? Ako je svesno biće, pa nešto učini loše, zlo, onda šta? Brani se mehaničkim kvarom, softverskim bagom? Ili ide u zatvor? Ili je razmontiraju? Kako da razmontiraju svesno biće?
Ima knjiga Filipa K. Dika, Sanjaju li androidi električne ovce, po njoj je snimljen Blejd Raner. Treba pročitati knjigu, dosta je drugačija od filma, i postavlja mnogo pitanja o tome, i sugeriše mnogo odgovora, naravno, ne najveselijih.

A možeš možda isprogramirati mašinu da ima toliko komplikovane i ljudskima slične obrasce ponašanja da nikad ne prepoznaš da čovek nije u pitanju, da pokazuje sve ljudske reakcije, emocije, samo nikad ne možeš znati da li je ta mašina živa i svesna. Ako ima programske linije koje određuju da se trgne kad je bocneš, ona će da se trgne. Znaće i da upotrebljava zamenicu "ja" kad priča o sebi, znaće da u odgovarajućem trenutku pokaže reakciju karakterističnu za ljudsku emociju tuge, radosti, šta li već, ali pitanje je, kako ćeš ti znati da ona ima samosvest? Postoji li neki test kojim se određuje ima li nešto samosvest? Što se mene tiče, čisto posmatrajući, mogu zaključiti da su moji bližnji lutke koje se tako kreću same od sebe, bez emocija i samosvesti, samo sa obrascima ponašanja. Druga stvar je to što VERUJEM da su moji bližnji isti kao ja i u sebi imaju ono što i ja imam. Samo, kako ćeš znati to za mašinu?

pa cak i konceptualnog umetnika (iako ne vidim ni jedan razlog da ti umetnici postoje na ovome svetu)

Au, kako si me sad razočarao!

Значи у тренутку читања тог пасуса, одмах сам помислио на то како ће Брус да одреагује. :)

dispajzer.
ultracentrista.

Zašto moraju da budu "inteligentni". Ne treba mi robot koji se bavi umetnošću. Treba mi robot koji će da cepa drva i ide na Mesec. Kad bi još i inteligentne mašine postale, ljudi bi samo zarasli u salo, a kako bi zarađivali sredstva za život... Ne znam kako bi to bilo regulisano, kad bi mašina mogla sve što možeš i ti, samo sto puta bolje.

''Zašto'' na polju nauke nema nikakvog smisla, slično kao u umetnosti. Pravljenje veštačke telegencije je godinama naučni izazov broj jedan (pored kloniranja čoveka i nalaženja leka za neizlečive bolesti, što je da se ne lažemo do sada garant već postignuto).

Ovde je glavno pitanje šta je veštačka inteligencija. Naučnici, sa jakim razlogom, veruju da je razvoj veštačke inteligencije sasvim izvestan u narednih 20 godina. Medjutim, ono što je teško reći je da li će ta V.I. biti ''ljudska inteligencija'' ili ''nad-ljudska inteligencija'' (nisam siguran oko pravih termina za ovo).

A možeš možda isprogramirati mašinu da ima toliko komplikovane i ljudskima slične obrasce ponašanja da nikad ne prepoznaš da čovek nije u pitanju, da pokazuje sve ljudske reakcije, emocije, samo nikad ne možeš znati da li je ta mašina živa i svesna.

Zapravo, to i nije tako lako kao što pretpostavljaš.
''Lakše'' je napraviti mašinu ''pametniju'' od čoveka nego humanoida.