Prijava

Naravno, ubistvo ljudi na Majdanu i paljenje u Odesi izveli su Rusi? I taj avion... To mi liči na BBC, CNN. A otimanje teritorije, šta reći? Da je Srbija bila dovoljno moćna, sad bi se trećina Hrvatske i pola Bosne nalazilo u njenom sastavu. Kad već pričamo o raspadu ex Yu, tu je ispao u pravu onaj koga su podržali oni koji su imali dovoljno moći. Nema tu prava. Oteli su nam malo više od Kosova, za one koji se ne sećaju. Pišam se ja po nemačkom i američkom priznavanju raspada YU u avnojevskim granicama. To je pre svega bilo nelegitimno, podržavanje secesionističkih pokreta u suverenoj državi članici UN, a ostalo na stranu. Kakav su sistem ustanovili, sada se bune protiv njega? Napravim ja republiku Mala Moštanica, pa ako je priznaju Švabe, to može, a ako se protive, ja sam terorista? Ajde...

а ови про Руси ем убијали демонстранте на Мајдану

сумња се да су палили оне људе у Одеси,

E sad, ovo je kontradiktorno do bola. Na Majdanu imaš dokumentovane snimke naoružanih demonstaranta, i to naoružanih dugim cevima. A pro Rusa tamo nije bilo, već isključivo Majdanovaca i policije Ukrajine. A za drugi citat izvoli video:
https://www.youtube.com/watch?v=s-bpkx0d1fM
A uz takav dokaz niko nije čak ni optužen, a poput tebe (osim ako nisi trol, Vuka im je prirodno stanište), mnogo ljudi prima informacije samo sa jedne strane i slepo veruje jednoj strani.

срушили су путнички авион,

Dokaz? Bilo čiji?

ту територију за које тврде да је њихова

Pa oni žive tu. Rusa sa Ruskim državljanstvom i ostali plaćenika na strani prorusa imaš ispod 10%. Kao i u ukrajinskoj armiji. To jeste njihovo, e sad da li žele da to njohvo bude u jednoj ili drugoj zemlji je skroz druga stvar. Krim je klasična okupacija od strane Rusije a ne pro Rusa, tu nema spora, ali ovo gde je sad sranje je građanski rat. Ma koliko osuđivao Rusiju zbog aneksije Krima, ovo što radi Kijev potpomognut sa SAD mi je ogavno. A kad kažem neonacisti, dva ranija citata

Много су подељени и неорганизовани сви осим неонациста, Бандераша. Тако да пар хиљада људи прави срање у срединама где је руски доминантан. И то озбиљно срање.

Ових дана су хтели да расформирају дивизију Ајдар, ови се врнули у Кијев и зазвецкали оружјем, и ови се одмах укакише. Чисто да се зна ко је власт из Кијева и како су организовани.

Plus zabrana korišćenja maternjeg jezika za nekih 20 miliona ljudi (nije bre to 20 hiljada), koji dodatno čine preko 45% naroda jedne zemlje.

Suma sumarum, žao mi ljudi. Al šta je mogao Srbin da očekuje u Zagrebu 93, ili Bosanac u Srpskoj iste godine? A uz sva zverstva, svi su bili smireniji na Balkanu za razliku od Desnog sektora i Bandereša u Ukrajini.

E sad, ovo je kontradiktorno do bola. Na Majdanu imaš dokumentovane snimke naoružanih demonstaranta, i to naoružanih dugim cevima. A pro Rusa tamo nije bilo, već isključivo Majdanovaca i policije Ukrajine. A za drugi citat izvoli video:

Moram samo dodati da ima dosta suketanja na sve strane ovde. Pogotovu ovo... tu zive rusi a tu ukrajinci...
Sedeo sam sa ruskinjom i ukrajinkom... 3 sata su pokusali da mi objasne kako to funkcionise, i dalje nemam pojma kako ko sebe uopste tamo vidi.
I mislim da mi to ne mozemo da razumemo, kao sto oni neke nase stvari i odnos ne mogu.

Сједио са Рускињом и Украјинком и причао о политици, који нелол.
Јеси јебо макар једну?

Ja sam imao jednu drugaricu Ukrajinku, kad je počelo ovo sranje, ladno me izbrisala sa Fejsbuka, eeeeej. Valjda što sam iz Srbije, ko zna. Ko da ja imam veze bilo sa čime što se tamo dešava. Posle hteo da je napušim što me brisala, kad ono, vidim na Fejsu, aktivista Desnog sektora, jebi ga. A pričali međusobno na ruskom, nije izgledala kao ekstremista.

Сједио са Рускињом и Украјинком и причао о политици, који нелол.
Јеси јебо макар једну?

Ma kakvi... Ukrajinka mi je od drugara zena, al ovu drugu bi pocepao al i nemam bas prostora. Realno, sedim sa njih dve i o cemu bi drugom... od koga bi mogao da saznam vise ako ne od njih.
I iskreno, nisam skroz skapirao celu pricu.. na neka moja pitanja su mi se uglavnom smejale ili jednostavno nisu umele da objasne.
Nekako... kao tuca brace od tetke koji su se pokacili i onda dosao random lik sa strane na stranu manjeg i mesa im se u svadju. I oboje su u fazonu, sta koji kurac ovaj oce..ovo je izmedju nas u familiji...
Tako nekako otprilike

Није мени до Украјине колико до принципа - ако је на нас неко извршио агресију и отео парче територије (1999 - Косово), мало је огавно да навијам за Русе кад то раде Украјинцима (који нам убр ништа лоше нису урадили).

Ti spoljnu politku posmatraš kroz prizmu istorije svog naroda. Ako je tako i ako si stvarno tako liberalistički nastrojen onda bi trebao shvatiti i da je ekstremna desnica koja je širom Evrope na usponu podjednaka ako ne i veća prepreka društvenom razvoju Ukrajine u odnosu na "rusku agresiju".

Postoje ljudi koji će da tvrde da neonacizam uopšte ne postoji u tolikoj mjeri u kolikoj se nekim drugim ljudima čini ali to su obično ljudi koji neonacistima smatraju klince koji se šišaju na nulu i pričaju kako mrze jevreje iako im najbliži jevrej živi fazon 50 kilometara od kuće a oni su se od nje zadnji put toliko udaljili na ekskurziji... (e da ako nije neko znao postojanje jevreja nije preduslov za postojanje bilo kakvog oblika nacizma)
Neonacizam postoji itekako i nije rezervisan samo za vladajuću klasu kako to teoretičari zavjere misle nego je daleko pristuniji fenomen u srednjoj klasi (u zadnje vrijeme čak i u Italiji i nordijskim zemljama).
Recimo da sumnjam da bi u Poljskoj naišao na prijatan doček ako bi se izjasnio kao musliman ili Rus... a i u ostatku evrope sloveni, muslimani, crnci pa čak i azijati koji nikome van svog tla ništa nijesu skrivili sem pearl harbora nijesu najpoželjniji gosti. Možda Somalija svjetsku kulturu nije obogatila koliko jedna Njemačka ali to ne znači da neki random njemac koji je jedva završio srednju školu više vrijedi u odnosu na nekog radnom Crnju iz pomenute države.

E sad u cijeloj ovoj priči meni se Rusi i dalje čine daleko civilizovaniji od ostatka istočne Evrope jer oni svoje lidere ne biraju zbog agresivne retorike nego efikasnosti (koja možda jeste upitna donekle u zadnje vrijeme). Recimo da sumnjam da bi u Rusiji partija koja bi svoj program gradila na mržnji prema Ukrajincima ili Poljacima uzela preko jednog procenta glasova na izborima dok se ekstremna desnica u Ukrajini veliča od strane jednog dobrog dijela populacije.

Možda je ustvari jedini način da jedno društvo napreduje kroz rivalstvo sa drugim društvom... Realno, ako ne bi imali potrebe biti bolji od nekoga zašto bi imali potrebe i da napredujemo (po društvom podrazumjeva i manje društvene grupe od naroda logično). Ako ne jedini, onda barem najznačajniji.
Rusija svoju poziciju u spoljnoj politici najviše i duguje rivalstvu sa Njemačkom u prvoj polovini 20. vijeka i SAD u drugoj polovini 20. i 21. vijeku.
Sa druge strane ostatak istočne Evrope u Rusiji vidi svog rivala ali za razliku od nje u toj svojoj borbi traži saveznike što im odmaže po ovom pitanju.

A i to američko-rusko rivalstvo je zdravije zbog geografskog položaja. Prinuđeni su da se nadjebavaju u tehnološkom i privrednom smislu a ne u pogledu agresivne retorike. Uostalom kad god se između Amera i Rusa provuče neka debata po pitanju "ko je bolji" uvijek krenu da govore o kulturi, tehnologiji (naročito svemirskom programu)... kad krene priča "ko ima veći kurac Rusi ili Ukrajinci" postaje prava misterija kako Rusi od očtio školovanih ljudi koji dobro razumiju engleski postaju "idi na hui mamku ebal" likovi... kapiram da u Rusiji to "rivalstvo" zanima samo intelektualne midžete i obskurne političare koji se nadaju da će agresivnom retorikom dobiti svoje mjesto u parlamentu.

I da, ne sviđa mi se taj termin agresija. Sa stanovišta međunarodnog prava ukoliko bi Rusi i sami krenuli na Ukrajinu to bi se moglo tumačiti kao agresija ali ono "prirodno" pravo je opet malo drugačije... zapravo ostaje isto ali izraz "agresor" gubi tu ružnu konotaciju koju ima u prvom slučaju.

Mnogo je loše što bilo koji narod, npr. Rusi, mora da troši svoje intelektualne i materijalne resurse na jebeno naoružavanje. Već skoro sto godina Rusiji je najveći izdatak vojni budžet, a zašto, pa treba pitati one koji imaju deset puta veći vojni budžet i ništa im je oboriti njima nenaklonjenu vladu u nekoj suverenoj zemlji, Ameriku. Ili ranije, Nemačku. Ili još ranije, Francusku. Izgleda da svako ko hoće da dominira svetom, mora da proba da zgazi Ruse. Sad, da se ne zavaravamo, Amerika hoće da uništi Rusiju kao jedinstvenu državu koja može da joj se suprotstavi, igraju šaha, Rusi su sada u nekom slabom pokušaju kontraofanzive, nego i u šahu može da bude zajebano kad se neko iznervira i prevrne tablu s figurama, i a u pičku materinu. Toga se treba bojati, da Amerikanci ne dovedu Ruse do takvog scenarija.

Pa dobro, ali ako oće da za 20 godina koriste iste te resurse za nešto drugo, moraju prvo da osiguraju njihovo postojanje u tom periodu.
A i mnogo tih vojnih tehnoloških otkrića kasnije nađe svrhu i u našem svakodnevnom životu...
Mislim, koliko god da nas je 2. svj. rat (i hladni koji ga je pratio) unazadio u društvenom, toliko nam je doprinio u tehnološkom smislu... mada možemo reći da nam je doprinio i u ovom prvom jer su se pojavile ideje o nekim slobodama, koje na žalost nijesmo uspjeli da zadržimo... Hladni je više donio jednu globalnu ksenofobiju koja se i dan danas pomoću medija zadržala.

A i nema Amerika neku pretjeranu potrebu da sruši Rusiju. Rusija je čak i korisna Americi ovakva kakva je, jer dok god je Rusija tako prkosan (i kvalitetan) igrač, Ameri će imati izgovor da ulažu u polja u kojima im je Rusija blizu ili je bolja od njih.
Šta će npr. jednoj Americi toliki nosači aviona i onakva avijacija? Za te pare koje ulože mogli bi da riješe problem siromaštva u potpunosti.
Al sad da nema Rusije i Kine u ovakvom obliku kakvom su danas, sigurno bi jedan prosječan Amer bio u fazonu "šta će nam ovo koji kurac kad nam niko baš ništa ne može? Daj da mijenjamo nešto!!"

Inače čisto sumnjam da će bilo ko "prevrnuti tablu"... Baš zbog toga što se toliko ulaže u mehanizme konvencionalnog ratovanja.
Ono, šta je poenta da ulažeš tolike pare u nešto što ti neće trebati kad lansiraš nuklearke, osim ako ih ne čuvaš za potencijalne praunuke koji prežive nuklearnu zimu lol.

Sva poenta tolikih ulaganja u vojsku je da se što lakše "uvede demokratija" odnosno da se što lakše "spase od američkog imperijalizma", narodi koji se još nijesu jasno opredjelili na čijoj strani "table" se nalaze... jer na kraju ipak novac dobija ratove, a oružje samo rješava bitke.

Rusi su sada u nekom slabom pokušaju kontraofanzive, nego i u šahu može da bude zajebano kad se neko iznervira i prevrne tablu s figurama, i a u pičku materinu. Toga se treba bojati, da Amerikanci ne dovedu Ruse do takvog scenarija.

Јако добро речено. Ја сам до прије пар мјесеци вјеровао да је могућност глобалног нуклеарног сукоба 0%, да ће се атомско оружје заувијек користити само као "дипломатско" средство, сад нисам нешто сигуран у то.

Mislim da ako ikad i dođe do nuklearnog, ili kakvog drugog rata u kojem se koriste oružja za masovno uništenje (a prilično sam siguran da neće dok smo mi živi), da će južna Amerika biti sigurica. Boli njih kurac

А нуклеарна зима, распад читавог свјетског система и поретка, стотине милиона избјеглица? Уосталом они нису сигурица ни сад а камоли у таквом сценарију.
И ја сам прилично сигуран да до тога неће доћи, али нисам 100% сигуран као раније, сад сам 98%. Поготово како сам се више информисао и схватио да све ове силе имају планове за најгори сценарио: "како преживјети нуклеарни рат", "како спријечити могућност другог удара" "како побиједити у нуклеарном рату". Језиво.

Da se hoće zarati globalno, da svi izginemo. Ko nam jebe mater maloumnu

"како преживјети нуклеарни рат", "како спријечити могућност другог удара" "како побиједити у нуклеарном рату".

Sve je to preveliki rizik da bi se neko upuštao u tu priču. Nuklearno oružje je samo garancija da nećeš morati da vodiš konvencionalni rat (barem ne većeg obima) na svom tlu... naročito ne protiv onih drugih država koje imaju nuklearno oružje.
Jedino vidim eventualnu upotrebu nuklearki ukoliko se Rusi i Ameri nađu na istoj strani protiv nekoga, npr. ukoliko ova islamska država previše ojača i shvate da "bombardovanje strateških ciljeva" i naoružavanje pobunjenika nije baš najbolji mehanizam borbe. Ni tad to ne bih opravdao jer je to najgori izgovor za genocid ali mislim da je najvjerovatnije da nuklearke tu padnu.

Čak i konvencionalni rat velikih razmjera mi je sad poprilično teško da zamislim. Ne mogu zamisliti u budućnosti ogromne vojne formacije. Sve razvijenije zemlje imaju dobro obučene vojnike i naprednu tehnologiju tako da vojne operacije tih država sve više liče na policijske intervencije.
Recimo kako da Ameri napadnu Ruse? Možeš da pošalješ i stotinu hiljada vojnika i vrhunsku mašineriju da ih isprati ali Rusi opet imaju ko zna koliko puta toliko jer ratuju na svojoj teritoriji.
Ameri imaju više dobro obučenih vojnika zbog većeg broja stanovnika ali koliko bi mogli da ih pošalju u Rusiju i koliko bi im vremena trebalo za to? Da ne pričam da Rusi bukvalno za to vrijeme mogu samo da pokupe rezerviste (a pokazalo se kroz istoriju da običan narod sasvim dobro ratuje protiv velikih svjetskih sila... čak i u skoroj i relativno skoroj prošlosti u Avganistanu npr. gdje su muku mučile i SAD i SSSR) i da imaju prednost što ne moraju da se cimaju po pitanju transporta vozila, oružja, municije jer bi im sve bilo na pišometar.

Isto dođe i u obrnutom scenariju... Bukvalno sva tri najozbiljnija igrač (SAD, Rusija i Kina) imaju tu prednost kod kuće koju jednostavno ne možeš da nadomjestiš bez nuklearki... a onda i tebe čekaju iste te nuklearke.

Francuska recimo kapiram da može da izgubi konvencionalni rat... Britanija malo teže zbog ostrvskog karaktera. Njemačka ima ono ograničenje po pitanju broja vojnika al ako makne opet ne vidim kako može da se nosi sa "velikom trojkom" čak ni na domaćem terenu.

Ono što piše Paun91 bi napisao samo neki slepi retard.

Није мени до Украјине колико до принципа - ако је на нас неко извршио агресију и отео парче територије (1999 - Косово), мало је огавно да навијам за Русе кад то раде Украјинцима (који нам убр ништа лоше нису урадили).

Kakvi principi liče? Ti gledaš na politiku kao da postoji neko svetsko pravo koje je svetinja u odnosima između država. Gledaš na sve kao onaj mučeni Slobodan Samardžić iz DSS-a. U međunarodnim odnosima je otprilike jasna stvar- imaš prijatelje i neprijatelje. Što je Rusija u boljoj političkoj poziciji- to bi trebalo da pogoduje i srpskim nacionalnim interesima. Koliko god zvučao rusofilski ili kao jebena Mila Alečković, SAD jednostavno hoće da sjebu Srbiju i zato bi trebalo u ovim govnima podržati Ruse u sjebavanju novog američkog satelita Ukrajine.

Zanima me dal bi u ono vreme (da je ovo sve postojalo) bila otvorena tema o ratu u Vijetnamu, i dal bi ista bila ovolko popularna?

Ukrajna je mogla da bude ono što je Jugoslavija bila od 48-89.
Znači most istoka i zapada, prokockana šansa, jebi ga što se tiče njih.

Они су још глупљи од нас јебига. Него, нешто се тај мост између истока и запада све више помјера у правцу истока.

Zanima me dal bi u ono vreme (da je ovo sve postojalo) bila otvorena tema o ratu u Vijetnamu, i dal bi ista bila ovolko popularna?

Pa da nije bilo filmova o Vijetnamu ljude bi za to bolio kurac otprilike koliko za onu propast francuza u pomenutoj državi koja je prethodila američkoj intervenciji... znači malo manje nego za ovo sa Ukrajinom.
Ukrajina nam je ovako zanimljiva jer je to pored ratova koji su pratili raspad SFRJ jedino sranje većeg kalibra u Evropi otkad se Hitler predozirao na koncertu Ramštajna pa na ovamo. Istripovali smo da je rat endemski fenomen vezan za bliski istok pa nam sad ovo strašno jer smo mi kao nešto napredniji od nekih tamo Talibana.