Prijava

и једино што можеш да се сматраш апсолутном истином, а да је везано за људски род је смрт.

Lep, učen, komentar si napisao prethodno, i onda pobiješ sve do tada rečeno ovim.

Je l' možemo mi što smo putovali vremeplovom i bili svuda u svemiru da odemo s teme?

Ma zezams se, nego, bre, ti treba da budeš novi Ajnštajn, koliko si siguran u sve to :) Koliko puta do sada se iz temelja menjalo shvatanje materije, energije, prostora i vremena? A koliko puta će još? Nekako je glupo reći da smo na pravom putu, nanjušili i sad samo tim putem, i eto istine. Bar ako nisi Hoking, njemu svaka čast, iz invalidskih kolica za samo tries godina uspeo je da učini da se u modernoj astrofizici oseti nešto novo. Ali ako si samo neko ko mu veruje, zadrži bar malo skepse.

Чини ти се, није се скоро ништа из корена мењало, него неко ко се не бави тиме, као ја и ти, и не зна све о томе и на прати редовно, помисли да се мења из корена, док су заправо то само мале поправке и мали кораци који све боље и боље описују природу. Тако сам и ја мислио кад сам раније размишљао о атомима или теорији релативитета, али сам онда прочитао једну књигу која описује развој физике од старе Грчке па до Ајнштајна и како се лагано и логично дошло до свега тога, а не неким "Еурека!" моментима и сличним стварима, како иначе људи мисле да се долази до тога. Већина сматра да је Ајнштајну одједном на памет пало све то, али није. Имам ја довољно скепсе за све то, али мислим да ти не треба скепса у случају да неко говори да гравитација не ради. Није то баш случај.

Samo posmatrač koji svemir može da posmatra u njegovoj celovitosti izvan prostor-vremenskih ograničenja, može da ima uvid u apsolutnu istinu. E sad, pošto svemir postoji sa svim svojim vrednostima, to što mi posmatrači insajderi ne možemo da ga sagledamo ne menja njegove apsolutne vrednosti. A pošto te vrednosti postoje, to znači da postoji i mogućnost da se one sagledaju. Čim postoji ta mogućnost, znači da postoji i posmatrač. Jer, po kvantnoj fizici, do momenta merenja, postoji tzv. superpozicija stanja, a činom merenja, dolazi do kolapsa superpozicije stanja u jedno utvrđeno, izmereno stanje. Kako se svemir očigledno ne nalazi u superpoziciji stanja, to znači da je neko utvrdio sve njegove vrednosti. A taj neko mora biti iznad sistema. Eto vam dokaza o postojanju Boga. Od pravnika sa tri pročitana teksta o kvantnoj fizici.

Ок, али! Откуд ти знаш да се свемир очигледно не налази у суперпозицији стања, ако можеш да гледаш неке честице које су у суперпозицији стања? И закони квантне физике не делују баш тако једноставно и реципрочно и на макро свет.

Колега правник :)

Samo posmatrač koji svemir može da posmatra u njegovoj celovitosti izvan prostor-vremenskih ograničenja, može da ima uvid u apsolutnu istinu. E sad, pošto svemir postoji sa svim svojim vrednostima, to što mi posmatrači insajderi ne možemo da ga sagledamo ne menja njegove apsolutne vrednosti. A pošto te vrednosti postoje, to znači da postoji i mogućnost da se one sagledaju.

a kako ti znaš da postoje, ako si uvek unutar nekog sistema? to je prosto nagađanje, a i dogmatička iluzija. ne postoji meta-sistem, nit je svemir sistem svih sistema, već se raspada na interrelacije koje nemaju meta-instancu niti apsolutno jedinstvo

Kako se svemir očigledno ne nalazi u superpoziciji stanja, to znači da je neko utvrdio sve njegove vrednosti. A taj neko mora biti iznad sistema.

utvrdio je - čovek. jer čovek je biće koje se zaluđuje bežanjem iz 'sistema' i zato izmišlja apsolutne vrednosti.
je l bi se smelo reći da 2+2=4, ako čovek više ne bi postojao postojao? bilo bi jako antropocentrično, a i pomalo bogougodno tako nešto lupiti

Lep, učen, komentar si napisao prethodno, i onda pobiješ sve do tada rečeno ovim.

Не не, лоше сам се изразио можда.
Апсолутна истина је по дефиницији истина коју никаква наредна информација, сазнање и слично не промени.
И у свакој истини постоји субјективни моменат што је одмах отписује као апсолутну истину.
Кад сам рекао људски род, пре свега сам мислио на то да не постоји човек који никада није слагао. Који увек каже оно што мисли и слично. Значи, свака бела лаж, или било каква друга лаж, колико год минорна била, човека дисквалификује као искрено биће.
Сви лажу, неки мање, неки више, некога можда не лажеш, али некога другог сигурно лажеш. Итд.
У референтном систему, у ком је координатни почетак човек, апсолутна истина не постоји.

Онај коментар је био чисто физички, јер је опет истина, да човек зна јако мало о истој. И оно што примети као неку природну појаву узима здраво за готово, без икаквог објашњења зашто је то тако. Слично као религија Бога. Само што у овом случају постоји неки доказ постојања, али не постоји познати узрок истој.

Ок, али! Откуд ти знаш да се свемир очигледно не налази у суперпозицији стања, ако можеш да гледаш неке честице које су у суперпозицији стања? И закони квантне физике не делују баш тако једноставно и реципрочно и на макро свет.

Колега правник :)

E, upravo tako. Moj post je prepun očiglednih kontradikcija i nedorečenosti. Pre svega, primedba da kvantna fizika ne deluje na makro planu, pa onda sve ostalo. Iskreno, samo prvi deo mog posta predstavlja razrađeno razmišljanje a to je tvrdnja da apsolutnu istinu može da spozna samo neko ko se nalazi iznad sistema odnosno neko ko u sebi sadrži sistem. Sve ostalo je konstrukcija koju sam onako, u dahu, smislio dok sam kuckao post, čisto kao malu gimnastičku vežbu.
S tim u vezi, na mestu su i Oc Joilove primedbe, ali moram da primetim da ovo

je l bi se smelo reći da 2+2=4, ako čovek više ne bi postojao postojao? bilo bi jako antropocentrično, a i pomalo bogougodno tako nešto lupiti

može da se opovrgne od strane pobornika tzv. antropijskog principa.

Clannad

Brate, vidiš da trolujem. Bio sam fazon top 15 na državnom iz fizike lel

kolika drzava lolo

Nemoj tako. Ja vjerujem da je mogao biti i prvi, al je vjerovatno dobio neku povredu na treningu u kvalifikacijama...

Što misliš ti, da sam ja neki taksista pa da sam se povrijedio pa moram da vozim taksi...