Prijava

То ти зависи од окружења у ком живиш и још битније где си рођен и провео прве године живота, имаш бројне примере у којима су људи који су били напуштени у дивљини, а које су нпр. усвојиле животиње, касније нису били у могућности да се привикну на живот у модерном друштву. Исто тако, тог Египћанина да пребациш као новорођену бебу у данашње услове где би био подвргнут другачијим условима живота, он би се сигурно привикао, чак би можда завршио и факс, све би то зависило од његове воље.

Istina, ali tu se vraćamo na nešto što se zove instinkt ako već oćemo tako.
Čovjek može da se vrati na taj stepen evolucije da živi u divljini sa životinjama ali čovjek od prije 3000 godina ne može da nadomjesti razliku od 3 milenijuma napretka i prirodne selekcije.
Koliko smo samo imali ratova i katastrofa?
Koliko je zbog toga snažnih i inteligentnih ljudi preživjelo umjesto onih slabih i... pa aj da ne kažem glupih ali manje inteligentnih.

Jebi ga, čovjek živi u daleko dinamičnijem društvu od bilo kojeg drugog živog bića. Većina životinja koje pripadaju istoj vrsti se ni ne bori organizovano između sebe, niti osjeća posljedice katastrofa kao čovjek.
Npr. zemljotres ako pogodi zoološki vrt i tu su 3 međeda od kojih umre jedan, ova dva će poslije nekog vremena nastaviti da žive kao da se ništa nije desilo, dok će ljudi na tom području morati da se prilagode iznova renovirajući grad.

Ок. Објасни ми шта је потребно да се деси да било која животињска врста почне да еволуира?

Potrebno je da nastanu uslovi za život a to se već desilo.
Pomenuo sam oparinovu teoriju, pa evo obasniću ti ođe kako to funkcioniše (a eksperimentalno je dokazana!) i tako ću ti pokazati da evolucija postoji i prije nastanka života kakvim ga danas znamo.

Naime, oko 30% istorije zemlje od njenog nastanka je prošlo u hemijskoj evoluciji.
U tom periodu nije bilo kiseonika u količini u kojoj ga ima danas ali je ipak postojao, pa si u atmosferi najviše ima vodonika, amonijaka i nekih ugljenih hidrata.
E sad, koji su to elementi koji grade te molekule? H, C, N i O, je li tako? Tako je.
Vremenom su od tih elemenata i jedinjenja krenule da se stvaraju prve aminokisjeline a za njima i proteini koji su vremenom dobili sposobnost autoreplikacije, tj. tako su polako nastajali prvi molekuli DNK i RNK.
Sposobnost autoreplikacije znači da jedan molekul može da stvori istovjetan takav molekul (ne iz ničega, već ukoliko ima odgovarajući materijal za to, a imao ga je i u tim uslovima).
Vremenom su ti molekuli krenuli da prave određene membrane oko sebe i tako su nastale prve proste ćelije, a udruživanjem tih novoformiranih "mikro-mikroorganizama" sa drugim aminokisjelinama i proteinima koje su imale neke korisne funkcije za njih nastale su prve prave ćelije.
Ostalo vjerujem da i sam znaš.

EDIT: Postoji još mnogo naučnih teorija o nastanku života. Jedina koja pored Oparinove djeluje snažno jeste teorija panspermije, prema kojoj je život došao iz svemira, tj. prvi mikroorganizmi su na zemlju stigli preko nekog meteora npr.

Bukvalno sam odrastao sa psima. U svakom slučaju, alfa ne alfa, pas te shvata kao dominantnog, da te ne shvata, ne bi te slušao. Koliko ima primera da neko nahuška psa na nekoga, apsurdno je pričati drugačije. A ako neko svom psu ne predstavlja člana čopora koji je u hijerarhiji viši od njega, onda bolje da pozove Cezara Milana :)

Naravno da je čovek podredio psa sebi, ja sam ti odgovorio jer među vlasnicima pasa postoji mišljenje da moraš da iskažeš dominantnost nad psom da bi te on slušao jer tako to funkcioniše u čoporima (samo je jedan alfa).
To je pogrešno razmišljanje proisteklo iz falične naučne studije zbog koje mnogo pasa pati.

to tucmalji, glumite pametne ljude na forumu, preko neta
kasnije ga izdrkajte na ovacije
haha
to je ta kompenzacija za neuspjeh u životu, aj na netu da glumim mudo. niko ne zna kakav sam kurac u stvarnom životu

To pitanje kako prva riba nije umrla je ravno onom kako je oko evoluiralo. Verovatno misliš da je nemoguće da se oko razvije jer je previše komplikovano, ali nije tako. Evo recimo postoji u koži pigmentacija ili neko sranje koje reaguje na svetlost, prima toplotu ili šta već. I onda se malo po malo promeni u rupicu, udubljenje, u kome ima nekoliko tih ćelija za svetlost, pa onda se poveća rupa, smanji otvor na koji ulazi svetlost i poveća broj i gustina ćelija. Onda se izluči neka tečnost koja služi kao sočivo, kao što se svetlost prelama i fokusira kroz vodu, kao kapljica vode, neka loptica koja fokusira, onda se ta loptica generacijama stvrdnjava i bistri da bi postala sočivo kakvo mi sad imamo, a duplja se pretvara u prostor iza sočiva, dok se ćelije poboljšavaju da bolje prepoznaju svetlost i boje, otvor se smanjuje zbog fokusa i količine svetlosti i tako dalje sve to današnjeg oka. U glavonošcima imaš primer skoro svakog oblika ovih očiju koje sam opisao, od nekih puževa koji imaju samo "crno-belo" ili "svetlo-ne svetlo" oči preko jednostavnih očiju koje vide samo oblike, pa do oka hobotnice koja ima oči skoro kao mi savršene. Isto tako i ta riba, nije riba sa škrgama odjednom iskočila na kopno i čudom preživela, nego je recimo u vodi nastao problem manjka kiseonika jer se zagrevala i život je bujao, bilo je podzemnih izvora metana i ko zna čega. I onda se škrge vremenom prilagode da bolje uzimaju kiseonik, pa onda generacijama opstaju ribe koje mogu da uzimaju kiseonik bolje, pa onda jedan deo riba pogodi mutacija koja im dozvoljava da uzimaju kiseonik direktno iz vazduha ili kako god, šta god. Hiljade i hiljade i milioni godina i generacija su uticali da malim, ali sigurnim koracima riba razvije prvo neke jednostavne oblike škrgo-pluća i udova koji niti su peraja niti noge, i tako sve dok nisu nastale ribe kao onaj Tiktalik koje su imale vrat i noge i sve i koje mogu da dišu lepo. Eto kako radi evolucija. Postoji sigurno logično objašnjenje za svaki fenomen koji te zanima i svaki problem koji imaš, ali dok se ovde ne uloguje evolucioni biolog ili bar neko ko zna dovoljno o tome, ostaje ti na tome da slušaš priučene ljude kao mene ili Krpu, ili relativno učene kao Clannad. A na internetu imaš na tone dokumentaraca i članaka o ovome, samo što nećeš da ih pogledaš.

Добро, реци ми та прва риба (неко мора бити први, јел) која је кренула да напушта воду и полако почела да прелази на обалу, шта се са њом дешава? Ако би се одмах запутила даље ка копну а да нема развијена плућа (да не говорим даље) угинула би. Како то функционише?
Шта, мало се копрца по копну па се врати, почну да јој се развијају плућа и ноге? После колико времена_ Колико она мора да живи да би ту мутацију пренела на своје потомке, да би после тај њен потомак наставио да излази на копно и настави где је она стала?

Кажем, занима ме али ми све ово у старту никако нема логике.

Prvo, nije postojala samo jedna "riba".
Postojalo je više sličnih organizama koji su zajedno krenuli da napuštaju kopno.
Oni su vjerovatno u početku izlazili samo na obalu i ja vjerujem da su se ukopavali u pjesak gdje ima određena vlažnost koja im odgovara ili tako nešto.
Noge im se nijesu razvijale odjednom. Ne postoji neki gen koji je trebao da se aktivira odjednom i da nekoj ribi izrastu noge.
Zamisli to ovako. Imaš ribu koja pliva u dubokoj vodi i ribu koja se nalazi u plitkoj vodi i npr. hrani se sitnim algama u tom području ili tako nešto (sad ti baš banalizujem što više mogu).
Ona vremenom shvati da je lakše da se kreće bliže tlu kako bi lovila i vremenom njena bočna peraja kreću da zadebljavaju (tj. one sa debljim i pokretljivijim perajima prenose tu osobinu na svoje potomstvo) kroz ko zna koliko miliona godina ta riba postaje riba sa malim primitivnim nogama i izlazi na kopno u većem broju.
Kada one tamo, a ono međutim. Ne mogu dovoljno dugo da ostanu tamo izbjegavajući predatore jer se nijesu navikle na nedostatak kiseonika iz vode pa se polako vraćaju nazad u vodu i sve tako. One u vodu tamo predatori, one na kopno nema kiseonika. Vremenom su počele da opstaju one koje su mogle najduže izdržati na kopnu i stići da se najbrže nahrane u vodi i te ribe su se odvojile od ostalih i postale prvi kopneni organizmi.
To naravno ne znači da je samo jedna jedina vrsta riba krenula putem evolucije koji je vodi ka kopnu. Ne, mnogo vrsta je to isto učinilo od kojih su neke vjerovatno bile snažnije od ostalih pa se tako i na kopnu stvorio lanac ishrane.

Ovo je baš ono najprostije što sam ti mogao objasniti i puno rupa jer nemam živaca sad da ti smišljam realističniji primjer koji bi se uklopio u moje raspoloženje i da ga ti ne popljuješ sa "nema smisla"

Naime, oko 30% istorije zemlje od njenog nastanka je prošlo u hemijskoj evoluciji.
U tom periodu nije bilo kiseonika u količini u kojoj ga ima danas ali je ipak postojao, pa si u atmosferi najviše ima vodonika, amonijaka i nekih ugljenih hidrata.
E sad, koji su to elementi koji grade te molekule? H, C, N i O, je li tako? Tako je.
Vremenom su od tih elemenata i jedinjenja krenule da se stvaraju prve aminokisjeline a za njima i proteini koji su vremenom dobili sposobnost autoreplikacije, tj. tako su polako nastajali prvi molekuli DNK i RNK.
Sposobnost autoreplikacije znači da jedan molekul može da stvori istovjetan takav molekul (ne iz ničega, već ukoliko ima odgovarajući materijal za to, a imao ga je i u tim uslovima).
Vremenom su ti molekuli krenuli da prave određene membrane oko sebe i tako su nastale prve proste ćelije, a udruživanjem tih novoformiranih "mikro-mikroorganizama" sa drugim aminokisjelinama i proteinima koje su imale neke korisne funkcije za njih nastale su prve prave ćelije.
Ostalo vjerujem da i sam znaš.

Evo nešto slično, uspeli su da naprave "nežive" ćelije od "neorganskih" materijala.
https://www.youtube.com/watch?v=dySwrhMQdX4

to tucmalji, glumite pametne ljude na forumu, preko neta
kasnije ga izdrkajte na ovacije
haha
to je ta kompenzacija za neuspjeh u životu, aj na netu da glumim mudo. niko ne zna kakav sam kurac u stvarnom životu

Molim te, pričaj mi o tome kako je svijet nastao prije 6000 godina i kako je za taj relativno kratak period od dvoje ljudi došlo do brojke od 7 milijardi...
Ako sam pogrešno procijenio tvoj post, opraštaj.

Nijesam rekao da je iko to potvrdio ali po meni je tako.

Izvini onda.

Nema šanse da bi neki lik koji je u egiptu nosao blokove da se prave piramide mogao danas da završi srednju školu. Nema šanse jednostavno.
Čovjek je toliko napredovao jer je mnogo puta mijenjao sredinu. Imaš jebenu agrikulturalnu, naučnu, industrijsku, informatičku i sl. revoluciju. Je l' misliš sad stvarno da je nekih desetak prvih generacija homo sapiensa sličnije nama danas ili čovjekolikom majmunu?
Čovjek nije napredovao samo u intelektualnom nego i i fizičkom smislu. Ako ne napredovao, onda se bar promijenio.
Danas postoje ljudi sa svijetlim očima, plavom i crvenom kosom...
Mnogo smo se izmjenili a vjerujem da ćemo još više što dalje budemo napredovali jer današnjem čovjeku više nijesu potrebne iste sposobnosti kao onom od fazon 5000 godina, da ne pominjem pećinske ljude i tu svako ko vjeruje u postojanje evolucije zna da postoji nešto što se zove sposobnost prilagođavanja.

Prva stvar je ta što 5000 godina je premali period za bilo kakvu ozbiljnu mutaciju bilo koje vrste (skoro sve današnje biljke i životinje su postojale i u to vreme).
Druga stvar je to da je čovek izašao iz evolucije onog trenutka kada je počeo da se bavi poljoprivredom i monogamijom. Ne postoji nikakva selekcija ko se razmnožava (što je dobro), samim tim ne postoji selekcija pozitivnih i negativnih osobina.
Ako uzmeš bebu od pre 5000 godina i odgajaš je u savremenom dobu u prosečnim uslovima, ona će verovatno da: bude visoka 190cm, završi fakultet, ima troje dece, umre u 85oj.
Ako uzmeš bebu iz savremenog doba i odgajaš je pre 5000 godina u prosečnim uslovima, ona će verovatno da: bude visoka 160cm, bavi se poljoprivredom ceo život, ima šestoro dece, umre u 35oj.
EDIT: Mušku bebu.

Molim te, pričaj mi o tome kako je svijet nastao prije 6000 godina i kako je za taj relativno kratak period od dvoje ljudi došlo do brojke od 7 milijardi...
Ako sam pogrešno procijenio tvoj post, opraštaj.

Ma samo kažem da je besmisleno pričati o ovome, bezbroj teorija postoje i naravno nijedna se ne može dokazati. Pričanje u prazno i svako ganja svoju teoriju i drži se nje. Priča vodi u beskraj.

Evo nešto slično, uspeli su da naprave "nežive" ćelije od "neorganskih" materijala.

Dobro me podsjeti, ne objasnih da je Miler dokazao da je oparinova teorija moguća još prije fazon skoro vijek ako se dobro sjećam.

Potrpao je jedinjenja koja su postojala u tadašnjoj atmosferi u neki sud i simulirao uslove za "život" koji su vladali u tom periodu i stvorio organska jedinjenja (najznačajnije su tu aminokisjeline koje ulaze u sastav proteina).
A da ne pričamo da je mnogo teže to izazvati u jednom sudu nego na planeti ogromne površine sa gomilom različitih stimulišućih faktora za stvaranje života i daleko većim brojem čestica od koji bi isti mogao nastati.

Vidim na klipu baš pomenu viruse lik a kasnije ću viđeti i do kraja. Oni su baš onako najprimitivniji oblik "života" jer mogu živjeti samo unutar drugog organizma đe im odgovaraju uslovi za život.
Tako su funkcionisali i ti kako ih ja nazvah "mikro-mikroorganizmi" koji su imali slične čaure koje su ih štitile od štetnih uticaja dok ne naiđu neki povoljni.
Rekao bih da su virusi baš najsličniji tim praorganizmima... barem po pitanju građe.

E'o pogledah još nešto prije no kliknuh "pošalji" i podsjetih se da i ta "praevolucija" podliježe prirodnoj selekciji.
U suštini, što je više neki molekul sa sposobnošću autoreplikacije mogao da sintetiše različitih jedinjenja, to je šansa da preživi bila veća.
Vjerovatno su u početku bile to neke brojke od 10 ak molekula koje je mogao imati oko sebe ali vremenom su krenule da prelaze u neke veće.

Prva stvar je ta što 5000 godina je premali period za bilo kakvu ozbiljnu mutaciju bilo koje vrste (skoro sve današnje biljke i životinje su postojale i u to vreme).

Brateee... mutacija nije glavni mehanizam evolucije kod višećelijskih organizama naročito. A eto, ako ništa mutirali su aleli za boju očiju, kose, kože i sl. Rekoh neđe da su tarantule koje se razlikuju samo po boji dlake na gujsci klasifikuju kao različite vrste.

Druga stvar je to da je čovek izašao iz evolucije onog trenutka kada je počeo da se bavi poljoprivredom i monogamijom. Ne postoji nikakva selekcija ko se razmnožava (što je dobro), samim tim ne postoji selekcija pozitivnih i negativnih osobina.

5000 godina ratova? 5000 godina katastrofa? 5000 godina genocida? Koliko je samo iskorijenjenih civilizacija u potpunosti čiji geni danas skoro i da ne postoje.
Ne kažem ja da je to veliki period. Ali naših 5000 godina je mnogo više od 5000 godina jednog lava koji je i tad kao i danas jurio antilope po savani, bez obzira na sve zemljotrese, poplave i sl.

EDIT: A što se tiče toga da nema selekcije... želim ti puno sreće da se oženiš modelom viktorija sikritsa.

Ma samo kažem da je besmisleno pričati o ovome, bezbroj teorija postoje i naravno nijedna se ne može dokazati. Pričanje u prazno i svako ganja svoju teoriju i drži se nje. Priča vodi u beskraj.

nije besmisleno, samo postoji još jedan veliki problem koji se i kod tebe (na žalost) uočava, a to je pogrešno tumačenje reči TEORIJA. U naučnom svetu teorija NE znači - lupanje, pretpostavka, mož da bude ne mora da znači, već je to objašnjenje bazirano na eksperimentalnim dokazima. Dakle naučna teorija se temelji na dokazima, a ne kao što kažeš ''ni jedna teorija se ne može dokazati''.
http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_theory

Ae Clannade mađijo. Palim Steam.

EDIT: A što se tiče toga da nema selekcije... želim ti puno sreće da se oženiš modelom viktorija sikritsa.

Da, ali i model viktorija sikritsa i gabor iz Grdelice će najverovatnije imati potomstvo, što u prirodi nije slučaj.

Naravno da je čovek podredio psa sebi, ja sam ti odgovorio jer među vlasnicima pasa postoji mišljenje da moraš da iskažeš dominantnost nad psom da bi te on slušao jer tako to funkcioniše u čoporima (samo je jedan alfa).
To je pogrešno razmišljanje proisteklo iz falične naučne studije zbog koje mnogo pasa pati.

Ako je ijedan moj pas ikada patio zbog mene, sečem sebi glavu. Ali morao je uvek da zna da sluša. Ne diraj kokošku, ne seri tu, ne ulazi u kuću, ne kopaj po bašti, ostavi ovu mačku na miru, ostale teraj... Oni se ne povinuju rečima "molim te, ajd uradi to", ili "molim te, nemoj", već naređenjima i autoritetu, a tako je i u svakom čoporu lutalica, sad ih imam oko zgrade koliko hoćeš, tačno se vidi hijerarhija. I kad recimo glavni pas nasrne na nekoga prvi, svi skaču, isto kao kad bi ti psu rekao: DRŽ GA!!! Ne razumem šta u stvari kažeš? I kod ljudi čak i u neformalnim društvenim skupinama postoji neka hijerarhija, dominacija i submisija, u ovom ili onom vidu, kamo li u ljudskoj državi, i dete vaspitavaš, pa si mu u početku apsolutni autoritet. Nije mi jasno zašto bi u odnosu između ljudi i pasa bilo drugačije? Pas je stvoren tako da razume taj jezik, čovek je stvoren tako, samo je drugačiji nivo sublimiranosti kod čoveka i psa.

Ako je ijedan moj pas ikada patio zbog mene, sečem sebi glavu. Ali morao je uvek da zna da sluša. Ne diraj kokošku, ne seri tu, ne ulazi u kuću, ne kopaj po bašti, ostavi ovu mačku na miru, ostale teraj... Oni se ne povinuju rečima "molim te, ajd uradi to", ili "molim te, nemoj", već naređenjima i autoritetu, a tako je i u svakom čoporu lutalica, sad ih imam oko zgrade koliko hoćeš, tačno se vidi hijerarhija. I kad recimo glavni pas nasrne na nekoga prvi, svi skaču, isto kao kad bi ti psu rekao: DRŽ GA!!! Ne razumem šta u stvari kažeš? I kod ljudi čak i u neformalnim društvenim skupinama postoji neka hijerarhija, dominacija i submisija, u ovom ili onom vidu, kamo li u ljudskoj državi, i dete vaspitavaš, pa si mu u početku apsolutni autoritet. Nije mi jasno zašto bi u odnosu između ljudi i pasa bilo drugačije?

Kad guglaš "How to be an alpha to your dog" sledeći članak iskače kao prvi:
http://www.dogbreedinfo.com/topdogrules.htm
Nadam se da ne moram da ti objašnjavam zašto su mnoga ova pravila pogrešna.

Jbg, nikad se nisam baš bavio vaspitanjem psa, samo sam imao neki normalan odnos prema njemu. Pogotovo se nisam bavio teorijom, a dresuru nikad nisam upražnjavao. Zato sam valjda uvek imao normalnu, pomalo razmaženu životinju, koja hoće da dođe na moj poziv, ode kad joj kažem i kidiše na nekog ko ugrožava mene ili moje vlasništvo :)