Prijava

Шта мислиш да не разумем у теорији да је ајкула заправо један од ретких преживелих врста најсроднијих диносаурусима?

nađi mi gde si ovo pročitao.
I da opet ponovim možda mi odgovorite: DAJTE NEKO VAŠE OBJAŠNJENJE AKO VAM JE SMEŠNA SAVREMENA TEORIJA EVOLUCIJE, možda je vaše objašnjenje manje smešno (mada sumnjam, zato i izazivam da iznesete tu hipotezu)

Po struci sam nesvršeni pravnik, evo završavam lagano faks. Što?

Skauser, tvoj problem je što evoluciju posmatraš kroz individuu.
Jeste, riba je skapirala da joj više odgovara da se kreće bliže morskom dnu ili priobalnom području ili da se čak ukopava ali to ne znači da su joj snagom volje porasle noge.
Ne, to se dešava kroz čitav niz generacija i kad kažem čitav niz, tu mislim na možda čak i par stotina hiljada kroz prirodnu selekciju, adaptivnu vrijednost i ostale evolucione faktore.
U tom slučaju i genetički drift i preraspodjela gena unutar određene populacije igraju itekako značajnu ulogu jer ne znači da će se od nekog zamišljenog broja "n" koji odgovara ukupnom broju svih riba te hipotetičke vrste, svih 100% porasti noge kroz milion godina fazon. Ne, neke jednostavno se odvoje i žive na staništu gdje su im noge potrebnije od peraja i tu polako kroz niz generacija dođe do njihovog postepenog preobražaja u pomenute jer prirodnom selekcijom ostaju one sa perajima koja više liče tim primitivnim nogama.

Isto treba objasniti scouseru da nisu ribi tek tako ''iznikle'' noge ili nastala pluća ni iz čega, već su se postepeno menjale u tom pravcu već postojeće strukture, peraja, riblji mehur i slično.
EDIT: i po milioniti put mu objasniti da se nisu menjale na jednoj ribi, niti da je da riba prešla metamorfozom iz crtanog filma nindža kornjače prvo u žabu a posle prešla sama od sebe u kokošku pa u čoveka.

Darline, zasto lazes, Darline?

Brate, ka što sam reka, skaoser je tip kojem objasniš uzrok nečega a onda on postavi pitanje šta je uzrok tog uzroka i sad da mu ođe dovedeš najveće stručnjake iz svih naučnih disciplina da mu objasne sve do nastanka univerzuma on bi opet pitao "a zašto je nastao univerzum"
Ja čak mislim i da mu rečeš da je Bog stvorio univerzum da bi onda pitao "A kako je nastao Bog?"
Samo kontrira na silu jebi ga

Znači Granjka, ti veruješ u Boga jer misliš da je ovaj svet bez njega ružan i jadan?

"Savršeni svet" koji je stvorio bog.
http://www.atheistmemebase.com/wp-content/uploads/2014/02/090-Infallible-creation.jpg

Alternativa evoluciji je to da je bog stvorio sve, što je naravno mnogo komplikovanije jer uvodi u sistem potpuno nerealnu stvar kao što je svesno, svemoćno i sveznajuće biće koje je stvorilo sva ova sranja i sav život sa svima lošim delovima, poput slepog creva, dlaka koje urastaju, rakova i ostalih gluposti. Bog je samo komplikacija svemu što postoji.

ja neđe baš rekoh da vjerujem u Boga jer ako postoji Bog onda neđe postoje i moje slatke anime princezice :3

http://fuwanovel.org/assets/images/vn/64/mainArt.jpg

Da se i ja upisem, nijesam strucan ali mi je logicno ovo sa mutacijama. Zato je i trajalo milionima godina, mislim to, prelazak jedne vrste u drugu. Te su mutacije spore, pa jos da se desi neka povoljna, pa jos da taj prezivi da nastavi tu promjenu... Sigurno su se neke mutacije i desavale vise puta.
Zasto nam to sada izgleda logicno? Upravo zato sto se dogodilo, da se dogodilo da ljudi hodaju cetvoronoske i to bi nam bilo logicno.
Edit: da dodam i ovo, pitao me nekad neko, ako je covjek nastao od majmuna zasto i danas ne nastaju ljudi od majmuna? Valjda je odgovor da hoće, ako se utrefi mutacija i još sijaset nekih drugih okolnosti, tj. za milion godina.

Jeste, riba je skapirala da joj više odgovara da se kreće bliže morskom dnu ili priobalnom području ili da se čak ukopava ali to ne znači da su joj snagom volje porasle noge.
Ne, to se dešava kroz čitav niz generacija i kad kažem čitav niz, tu mislim na možda čak i par stotina hiljada kroz prirodnu selekciju, adaptivnu vrijednost i ostale evolucione faktore.

Веле да се неке комплексне ствари требају разложити на просе чиниоце ради бољег разумевања. Тест 1,2,3

Риба бр.1. Биће са шкргама, крљушти, рибљим мехуром и ајфоном 4.

Та риба се укопава ближе морском дну или приобалном подручју. Укопава се данима, недељама, месецима и на крају цркне после пар година. Пре тога је оставила потомство.

Генетски материјал те рибе и њеног потомства је и даље исти осим ако ова прва риба на морском дну није шмркала уранијум. Не, овој првој риби перо није задебљано јер је живела сувише кратко да би се то десило а то што је она својом вољом пришла ближе обали не чини њен генетски материјал другачијим. Чак ни после рибања Ариелом у хладној води.

Онда се њен потомак исто тако укопава. Риба бр.2. Он схвата предности морског дна. И његов потомак исто. Риба бр.3 Онда се овај следећи мало мање укопава али ту је негде. Следећи се већ озбиљно укопава. И даље имају исти генетски материјал. Рибљи генетски материјал. Ова задња чак помало и личи на пра ђеда.

После 10 генерација и даље имамо рибу број 143, пра пра унуку ове прве рибе илити Рибе бр.1. И она има исти генетски материјал као и она риба бр.1. И она је исто биће са шкргама, крљушти, рибљим мехуром и ајфоном 4. Не знам јесу ли овој риби бр 143 пераја задебљана али је она и даље риба са истим генетским материјалом као риба бр.1

Замишљам како се иста радња одвија милионима година и не могу да замислим како од те првобитне рибе настаје нека 'тица. Или гуштер. Нити видим потребу за тим.

ШТА ЋУ КАД НЕ РАЗМЕМЕМ ЗА МЕНЕ СУ САМО СПОРТСКЕ ТЕМЕ ОПРОСТИТЕ МИ МОЈУ РУЖНУ ПРА ПРОШЛОСТ

Позз

A je l' su tvoje ruke iste dužine u milimetar kao ruke tvoga oca? (Ako ne poznaješ svog oca onda izvini.)

Nije im isti genetski materijal, tj materijal jeste, ali nije identičan, niti se identično kopira, niti se aktivira. Tom tvojom logikom nikad ne bi mogli da imamo nasledne bolesti, ili ako jednom nastanu, nikad ne bi preskakale generacije. Ne bi postojale razlike među ljudima nego bi morale da postoje porodice ljudi koji generacijama imaju iste potomke i ništa se ne menja. Jesi ti lud?! Tom logikom dvoje ljudi sa X osobinom mogu da dobiju samo dete sa X osobinom, a znamo da to nije 100% jer može da dođe do greške u kopiranju, raznih mutacija, aktiviranja ili deaktiviranja određenih gena ili jednostavno prirodne selekcije kroz mnoštvo generacija. Ako prežive samo ribe sa debelim perajima, naravno da će se menjati, jer ako je recimo u populaciji prosek debljine peraja 2 cm, a imaš plus-minus 0.5cm, i ove sa debljim imaju šansu da prežive, a ove sa tankim umiru česće, kroz 100 generacija imaćeš prosek od recimo 3.2 cm, jer ostaju samo ove sa debljim. Na primer, sadašnja generacija ima peraja 2cm, i rodi se 15% sa 2.3cm, i preživi 90% tih, a ostale umru većinom, i onda ta generacija rodi 15% sa 2.6 i tako dalje sve dok se ne podebljaju ili promene u nešto što više i nisu peraja nego neke debele nogice koje liče na peraja.

Jesi ti lud?! Tom logikom dvoje ljudi sa X osobinom mogu da dobiju samo dete sa X osobinom, a znamo da to nije 100% jer može da dođe do greške u kopiranju, raznih mutacija, aktiviranja ili deaktiviranja određenih gena ili jednostavno prirodne selekcije kroz mnoštvo generacija.

ako si ti plav, i zena ti je plava, a komsija crn, i dobijete crno dete, ne mora biti u pitanju mutacija

Dobro Sose, to je pitanje koje osobine mogu da se prenose, a koje ne.

glup si ko kurac, pozz, i ne smaraj više na temi
(milion i prvi put - ne evoluira pojedinačan organizam, ne prenose se stečene osobine, ne kapiraš što ti se objašnjava, znači zaista si glup pa ako zaslužim ban makar sam rekao istinu, a mogo sam da se izvučem i prećutim je, ali bi to bilo u suprotnosti sa principima objektivnosti na ovoj temi)

Трулексу:
Тако су нас учили на часу биологије. Атеисти. Биолози. Ако су они лагали мене, и ја лажем вас.

Ја лично верујем да је свет створило узвишено биће које зовемо Бог, јер ми то има логике, будући да код мене не може да прође прича о милијардама година еволуције из којих је настало милијарду сложених система, просто због скучености мог мозга који је учен да систем не може постојати сам од себе. Ни биолошки ни друштвени. Увек мора имати своје креаторе. Нисам толико затуцан да тврдим да разумем како је настао свет, јер сам убеђен да ни ти, а ни било ко други овде не може до детаља, рационално и разумно да објасни како ради најобичнији мотоцикл. У ситна црева. Зато само нагађамо, јер смо тако у прилици.
Осим тога, уверен сам да је свет жив и да узвраћа ударац. Неки верују да је Бог природа. И то ми има логике, иако се православље са тим не слаже. Верујем да је свет у коме живимо одраз нашег односа према природи, да је природа жива, свесна и врло интелигентна. Божанска. Уради зло, вратиће ти се зло, у неком тренутку, на неки начин. Уради добро, и оно ће ти се вратити. Можда нећеш бити свесан свега тога, али вратиће се. По том размишљању, моја веровања се најближе могу упоредити са веровањима северноамеричких Индијанаца.

И ти Кланаде а и ти Крпо показујете класичне знаке затуцаности према Соску, који верујем да тролује, али ипак пита. Па шта ако пита све у ситна црева? И какав је то аргумент да он мисли само на једну рибу? Нека је и милион риба, ипак еволуција односно промена креће од једне јединке, а не од милион, зар не? Уосталом, религија се критикује управо зато што не воли превише питања. Мислим да сада схватате зашто. Немојте бити ограничени, одговорите човеку стрпљиво, учено и педагошки, као да има 3 године, али га научите, ако већ мислите да не зна. Немојте га осуђивати и вређати.

Чаче, питам јер ми делујеш као да завршаваш биологију. Уствари ти и ниси стручан за ову тему, зар не? А ја још мање.

Pišem Uz Vetar
Znači Granjka, ti veruješ u Boga jer misliš da je ovaj svet bez njega ružan i jadan?

Не, ја верујем у Бога, јер видим живот у Њему и смисао када успем макар и делимично да будем онакав човек какав је угодан Богу. Добар. Насмејан. Ведар. Човечан. Тиме се може рећи да не верујем у Бога, већ да знам Бога. Оно што сам рекао за старе људе значи да им таква вера даје неко уточиште и утеху. Не свима, али већини да. Ко си ти да им то одузимаш? И зар се не осећаш ружно када друге људе убеђујеш да буду безверни, мртви и хладни? То је тако злочиначки и мрачно.

e, da, sad se setih zanimljivosti, dzingis kan je svaki dan trazio novu robinju da jebe, smatra se da je jebao oko 20.000 zena, i da je svaki 800ti covek na zemlji potomak dzingis kana

Jesi ti lud?! Tom logikom dvoje ljudi sa X osobinom mogu da dobiju samo dete sa X osobinom, a znamo da to nije 100% jer može da dođe do greške u kopiranju, raznih mutacija, aktiviranja ili deaktiviranja određenih gena ili jednostavno prirodne selekcije kroz mnoštvo generacija.

Mendelova pravila za početnike

Npr. jednu osobina određuje jedan par alela kao što je slučaj sa bojom očiju.
Alel "A" je dominatan a alel "a" recesivan.
Domiantan alel određuje fenotip u homozigotnom i heterozigotnom stanju, što će reći da tamna boja očiju odgovara sljedećim genotipovima AA i Aa, dok svijetla boja očiju odgovara genotipu aa.

To će reći da dvije osobe sa svijetlom bojom očiju mogu imati samo potomstvo sa svijetlom bojom očiju jer potomstvu mogu predati samo alele "a", dok osobe sa tamnom bojom očiju mogu imati potomstvo sa svijetlom bojom očiju u slučaju da su oboje nosioci genotipa Aa.
Ako bar jedan roditelj ima genotip AA potomstvo će uvijek imati tamnu boju očiju bez obzira na genotip drugog roditelja.
Naravno jedan alel dolazi od jednog a drugi od drugog roditelja ako to nijeste skapirali.
I da, postoje osobine koje su određene sa više parova alela ali ovakav način nasljeđivanja i jedini.