Prijava

To onda znači da ribu iz ex machina ne smatraš tehnologijom?

http://vukajlija.com/forum/teme/61376-dnk-teorija-evolucije-po-darlingu-i-inace-mutacije-i-tako-to?strana=165#post_3249545

smatra,ali posto je uradila lose stvari na kraju to znaci da je tehnologija posto je zlo,da je bila dobar robot onda ne bi bila tehnologija

Ne. Ribu iz Ex machine smatram dobrim scenarijom za prodaju.

Možda je bog izmislio ljude, koji su izmislili tehnologiju i nauku, koja pravi nove organizme, da bi se ubrzao proces i da on više ne bi morao da interveniše kroz prirodne zakone i cimao se. Sve što postoji u prirodi, prirodno je.

da,posto ima smisla to jako...da vladar univerzuma postoji ko sto postoji kralj u dvorcu,jebes to sto su ziva bica nebitna cim se malo udaljis o bilo koje zvezde bitno je da zivo bice vlada citavim svemirom

Moguće, ali u evolucijskom procesu nije. Ako bi evolucijski proces bio baš takav kao što predlažeš, onda matematika koja se krila u njemu do sada više ne bi važila. Zamisli taj skok i nepredvidljivost u njemu kada bi bilo tako.

Umjesto nepredvidljivost neka druga riječ je bolja. Glatkoća u procesu, na primer.

ziva bica su za univerzum nista vrednija nego kamen...osim toga sto su slozenija i to je sve...univerzum boli kurac za to jako

cak i kamen ima prednost,duze opstaje i pre se stvara i kasnije unistava

glavni razlog zasto ne verujem u bilo kakvog boga

ziva bica su ravnopravan deo svemira kao sve ostalo sto postoji...jesu slozenija od svega sto je otkriveno do sad,ali kakvu to znacaj ima,nikakvu...sve ima svoje prednosti a prednost zivih bica je slozenost...+postoji guglpleks broj stvari koje ziva bica ne mogu podneti...plus nisu tu od samog pocetka niti ce biti tu do samog kraja...samo su jedan deo procesa nista bitniji nego ostali delovi...sve krece od jednostavnijeg do slozenijeg i od slozenijeg do jednostavnijeg na kraju stapa se...kad bi postojao bog to ne bi bas tako funkionisalo...sto se vise udaljavas u svemir sve je manje zemaljsko i sve je manje bilo cega i sve je samo prazan prostor koji dominira svemirom...prazan prostor dominira svemirom,unutar tog praznog prostora junece nezive materije i procesi i onda tek idu ziva bica i unutar zivih bica zilion nezivih materija i procesa i tako ides u beskonacnost,cak i zivo bice nema neko znacenje za svemir ko za nas,a bog je zivo bice tako da nema mi smisla nikakvog

vesnam

Ne. Ribu iz Ex machine smatram dobrim scenarijom za prodaju.

Bilo je dosta priče ovde na temu: šta je veštačka inteligencija, može li da postoji, da li je nešto živo ako ga percipiramo kao živo, vamo tamo, mnogo naširoko...

Na tu temu, a što se tiče filma: Taj scenario je mnogo bliži i opipljiviji nego što misliš. Ta inteligencija iz filma nije nikakva nepojmljiva magija koju treba usaditi u mašinu, već posedovanje dovoljno dobre baze podataka(ono što će gugl postati na kraju, recimo) i baratanje istom - takozvani data mining, savršeno brz i optimizovan(jako komplikovano, ali i shvatljivo). Nigde u filmu nije glorifikovana SVEST mašine, pošto se postojanje svesti u tosteru nikad ni ne bi moglo dokazati, već njegova INTERAKCIJA sa okolinom, što se definitivno može naučiti dovoljno precizno, samo(...) je pitanje veličine, kvaliteta i bogatstva tih baza podataka naučenih modela ponašanja ili realtime statističke analize ishoda pređašnjih postupaka. Kao kad ja sednem za komp, okrenem Bajagu telefonom i pravim se da sam njegov ujak, a u međuvremenu odgovaram Bajagi na pitanja iz njegovog detinjstva guglajući Bajaginu biografiju. Zato se toliko i naglašava pojam Tjuringovog testa - ne moraš da budeš živ, dovoljno je da me ubediš da si živ. Ne moraš da budeš lep da bi za mene bio pravi.

Nešto neverovatno vam se desi između prve i poslednje strane. Nikada više necu gledati na život istim ocima

Evo meni moje vesne, jeste da malo mudruje, al neka je :-)))

Ja sam bishop iz ejliena

ne moraš da budeš živ, dovoljno je da me ubediš da si živ. Ne moraš da budeš lep da bi za mene bio pravi.

Nije to isto, kao kad bi išao oko savršene makete neke zgrade, recimo zgrade Vlade Srbije, u koju ti ne bi bilo dozvoljeno da uđeš, a ona iznutra šuplja, nema ljudi, nema nameštaja, samo kulise. I onda ta zgrada tvojim čulima izgleda isto kao prava zgrada, prevarila je tvoja čula, ali to ne menja činjenicu da ona nema ništa unutra. Nije stvar samo u onome što mi možemo pod ovim ili onim uslovima opaziti, stvar je u tome šta to iznutra jeste. A ako kažeš da je stvar samo u mojoj percepciji, onda verovatno ne postoje ni ljudi oko mene, i svako je potencijalni robot, jer ja ne mogu ući u njegovu psihu, a on se ponaša kao ljudsko biće.

A ako kažeš da je stvar samo u mojoj percepciji, onda verovatno ne postoje ni ljudi oko mene, i svako je potencijalni robot, jer ja ne mogu ući u njegovu psihu, a on se ponaša kao ljudsko biće.

Pa ono...
Dokaži da ja nisam robot dok ti sad pišem ovaj post. Kako bi tačno promenila tvoje postojanje i interakciju sa mnom činjenica da nemam svest(a da ti toga nisi svestan), nego da ti odgovaram na osnovu neke funkcije koja iskopava potencijalne rečenice iz Radjard-Valdemar foldera?
Za tematiku koju je vespa pokrenula i o kojoj sam ja iznad pisao, konkretno, veštačkoj inteligenciji u obliku robota iz tog filma(ne o duši, svesti i sličnim magijama), jedini njen cilj je da te prevari, i meni je ta ideja u potpunosti shvatljiva, mogu zamisliti mehanizam po kom radi takva mašina, iako je to sizifovski posao za realizovati.

vesnam

Moguće, ali u evolucijskom procesu nije. Ako bi evolucijski proces bio baš takav kao što predlažeš, onda matematika koja se krila u njemu do sada više ne bi važila. Zamisli taj skok i nepredvidljivost u njemu kada bi bilo tako.

I ako može vesnam da malo detaljnije objasni ovaj post, ja nisam ništa razumeo.

edit: malo mi posprdački delovalo ovo iznad, al ozbiljan sam

samo da kažem nešto što se dotiče tih robota i toga a to je da sam nedavno sanjao neke robote koji su upili sve najbolje što su ljudi dijelili na internetu i da je to društvo negdje u vidokrugu mog sna zajebavalo neko društvo živih ljudi i ovi ''naši'' im nisu mogli ništa

Samo jednu stvar ja želim da kažem. Stvaranje takve mašine nije dio evolucijskog procesa. I onda jedino može biti primitivnija pomoć nama, a ne nikako zasebna vrsta. Sve što si rekao mi zvuči lijepo ostvarljivo, ali i to mi zvuči kao ova Valdemarova filozofska ideja, iako si je umotao u nauku. Ako je moguće stvoriti, vjerujem da ćemo do tada izumrijeti kao vrsta. (a to je dio evolucije)
Taj moj post, da. Voljela bih da sam se do sada dublje bavila evolucijom, njenim zakonitostima i naukom iza nje. Sigurno je neko razmišljao i o tome.
Nego, evolucija je postojala i postoji i djeluje glatko. Ne bi se smjelo zanemarivati ono na šta nailazimo svuda oko nas, a to su zakoni prirode. Iako u nekim slučajevima nijesu apsolutni, zavisno od nivoa na kom posmatramo svijet ipak je evolucija proces koji dugo traje, iznad čovjeka je, naravno, i važi uvijek i svuda takva kakva je, bez drastičnih skokova od njene osnovne funkcije i oblika.
To ti ja ne mogu dokazati osim ako ti je dovoljan dokaz evolucija koja je objašnjena do sada i analogija koju možeš da napraviš sa nekim drugim prirodnim zakonitostima.
Ljepota evolucije je to što možeš da je objasniš tj. što su je ljudi objasnili. Zahvaljujući pravilima kojima je podložna. Ali to bi bio puno teži posao kada bi dio nje odjednom postao i stvaranje vještačke inteligencije.