Prijava

Dilane, pričamo o razlici između vašeg i našeg folklora, ne ogovaramo vas. I nije ovo tema o srpskom ili srbijanskom uopšte folkloru. Ovo je tema o svim folklorima, neki Turčin da se javi ovde protolerisaćemo. Aj evo ti pričaj čoveče o prednostima toga, a ja ću o lošim stranama, pa 'de se sretnemo, što bi rekli kod mene.

Taj Milan Lukić, ja stvarno ne znam koji je, ali jeste psihopata. Ali nisu ni svi Crnogorci takvi, kao što nisu ni svi Srbi kao onaj iz onog sela pored Mladenovca što je iš'o iz kuće u kuću i ubijao. Ne tvrdim da su čak ni svi Šiptari loši, ili svi pripadnici bilo kog naroda. Svud ima ludaka.

uvek sam imao jednu od fantazija(ostvario sam je) da jebem neku od ovih riba u narodnoj nošnji, komplet sa onim braon opancima
dobar osjećaj guziti tako, nisu ludi ovi što održavaju tradiciju, znaju šta valja
moja preporuka
ima nešto u tim nošnjama, majke mi

Dodjite 23. pa se uverite.

наравно да нису сви исти, само што је њима део фолклора тај понос због бруталних убистава, код нас није

Makaronac, ko ti brani! Njih lako savatat, ima ih na svakom koraku!

Vraćam se na ono što Valdemar reče da je čovek iz ravnice podjednako hrabar kao i bilo koji Crnogorac, brđanin ili neki treći đavo. Nisam Valdemare na to mislila. Iako Crnogorci tvrde da su se Turaka oslobodili na Martinićima i Krusima 1796. oni su mnogo duže ostali tamo, evo čist primer ratovi knjaza Danila i Omer-paše Latasa. Dakle, oni su više ratovali, dok je kod nas za to vreme vladao mir.
A toga stvarno ima u Šumadincima - brani oranicu, pšenicu, kućni prag - po cenu života. Ja znam da to može da se vidi kod mene u selu da ljudi pričaju o ratnim doživljajima svojih predaka (fazon: moj čukundeda Ilija oslepeo u Prvom svetskom ratu, bla bla bla).

A te naše, što od njih ne umemo da se branimo - sami smo ih birali! Kad tražiš da te jebu, trpi da te jebu. Ja tvrdim da kad bi iz mog sela ili što se toga tiče, iz bilo kog sela, uzeo poštenog domaćina čoveka, bolje bi vodio državu nego trojica sa FON-ovima i ostalim đavolima.

Dakle, oni su više ratovali, dok je kod nas za to vreme vladao mir.

otprilike 500 godina je u srbiji bio mir. dobar kurac mir u kuci.

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

E, pani ne seri, leba ti! Izvini što moram tako da ti kažem, al' nemam drugi izlaz!

Jeste, dok smo mi bili u "miru" 500 godina vi ste, okoreli ratnici, ratovali s Turcima. Da je se samo sultanu isplatilo, omandali bi Turci to za pola sata, pogledaj šta vam je Latas radio, vaše gore list, i to u vreme kad je Crna Gora bila "slobodna država". Da vam nije bilo Rusa da traže "prekid nasilja nad Crnom Gorom" danas bi na mestu Crne Gore bio anekumeničan prostor!

A da ste neki junaci, vi biste Skadar osvojili bez srpske pomoći, a ne biste se krljali oko njega sa Šiptarima sto godina!

u stanju ste da se posvadjate nacionalno na temi za folklor. jebemtilebac, seljaci smo ostali u dusi ko narod, komplet na balkanu

Dakle, oni su više ratovali, dok je kod nas za to vreme vladao mir.

To nije istina. Posle propasti Turaka pod Bečom Srbija je stalno bila poprište borbe između Austrijanaca i Turaka, a ratovali su jelte između ostalih Srbi za Austrijance, i to ovi iz Srbije i ovi iz Vojvodine. Otkud one sve seobe, nisu ljudi bežali iz mirnih krajeva, već od turske osvete?
http://sh.wikipedia.org/wiki/Veliki_turski_rat
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%90%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%98%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%80%D0%B0%D1%82_(1716%E2%80%941718)
http://sh.wikipedia.org/wiki/Austrijsko-turski_rat_(1787-1791)
Srbija je bila skoro stalno pustošena.

A da vi malo o folkloru popričate?

Ako ima zainteresovanih. Ja nisam, nego ako nekoga zanima ta tema.

Valdemare, od Drugog srpskog ustanka na ovamo ti pričam! Eeeeehej! Što se tiče Velikog ili Bečkog rata, slažem se sve to! Posle ustanka je nastupio relativno miran period. Dok su se Crnogorci bili sa Smail-agom Čengićem, Omer-pašom Latasom, Bušatlijama i ko zna s kakvim sve Turcima ne, mi smo pokretali oslobodilačke ratove, ako smo ih uopšte pokretali i ako ne računamo onaj glupi rat Milana Obrenovića protiv Bugara. Na prostoru Šumadije, Zapadne i Velike Morave nije bilo ratova.

A da vi malo o folkloru popričate?

Ako ima zainteresovanih. Ja nisam, nego ako nekoga zanima ta tema.

A pa, jes' ono bio bi red, nego smo Valdemar i ja udarili u smućenija. I ovo je folklorna zaostavština, pod uticajem ovoga je nastajao folklor. Istorija je čudo!

otprilike 500 godina je u srbiji bio mir. dobar kurac mir u kuci.

Pa da, otprilike vazda tako bilo, zato se i manje ložite na krvne osvete i manje ubijate međusobno od kad su vam Rusi uzeli pola zemlje.

E, stvarno, što reče Johnny, mogao bi da se javi neko zainteresovan za folklor, bez pljuvanja bilo koga, samo čisto da ćaskamo o igrama i sl. stvarima.

Ja sam igrao, da ne kažem trenirao, folklor 12 godina, al' ne razumem ljude koji se lože na foklor, na te priče o nošnji, igri i ostalim diskusijama, štajaznam. Doduše malo nelogično s moje strane.

Ja nikad nisam igrala folklor, što se toga tiče imam dve leve, ni moravac ne znam kako treba. Ali volim da gledam ljude koji igraju. Nije fora u loženju na nošnje i stvari, već u očuvanju istorije iz koje se uči nešto, učiti od predaka, shvatiti zašto ovakva nošnja, zašto onakva, to je ono što mene kod folklora privlači.

I nije folklor samo grupa ljudi koja skačka po bini, da ponovim osamstoti put. To su i igre, priče, pesme, običaji. Običaji su naročito interesantni meni npr.

A to što je nelogično, nije ne brini. Moja drugarica "trenira" folklor da bi smršala, a smršala nije ni pet kila od kad igra taj folklor, a još nije za pet godina to ukapirala. Ima čudnih ljudi...

Kad kažeš običaji, bio sam danas na sahrani, mlad čovek umro, kad ga spustili u raku, jedan počeo tako profesionalno da nariče, jeste sa tugom u glasu, bio mu valjda stric, ali kao bre iz knjige da čita, pa sve kiti, stilske figure pršte, poezija, eeeee jbt, a ovi što plaču prestali da plaču pa ga slušaju, čude se. Umetnost. A crnogorska neka familija u Maloj Moštanici.