Prijava

...рече свети Тома Фила Аквински.
Како је код нас дефинисана нужна одбрана, зашто мораш да одговараш за провалника ако га повредиш (а што се он намерио да повреди тебе и да ти отуђи нешто што си ти зарадио, то ником ништа) и, уопште, зашто нисмо сви прешли у провалнике јер је из многих примера очито да им држава даје подстрек својим нечињењем ничега поводом тога? Или, што нисмо отишли у другу крајност- прво пуцаш, па онда провераваш јел то провалник или тетка коју ниси видео две године? Постоји ли неко стручно и подробно објашњење кроз коју рупу у систему треба да се провучеш да провалник добије заслужено а да истовремено не одговараш за псето?

Dasupišem. Kasnije ću da napišem o nekim upadima na moj posed. Pozz

Mozes da ga ubijes samo ako je i tvoj zivot u opasnosti tj da bi uzeo pistolj i roknuo ga(i to ne smes da mu saspes ceo sarzer u vugla) mora i on imati pistolj "koji namerava da upotrebi". Ne izrazavam se mozda pravnicki ispravno ali to je poenta.

Ne smes cak ni ako si fizicki jaci od njega da ga zadrzis dok policija ne dodje a ne smes ga ni tuci. Ja sam jednog gospodina uhvatio na delu i tukao ga sve dok gospoda iz intera nisu stigla a malo i dok su oni bili tu i dobio sam prijavu jbg. Moja radnja i restoran u kojem je on radio kao nocni cuvar imaju zajednicke "magacine" i lik je krao iz oba svako drugo vece mesecima, cak je to vece imao i spisak sta sve planira da uzme :D

U principu treba da mu kazes: izvinite gospodine da li mogu da vas zamolim da ostavite moje dragocenosti i napustite objekat u mom vlasnistvu nadam se da se ne vredjate ali ja ne zelim da te stvari budu vase.

Moze da ih bude i 5 brate ne smes stanglom da odvalis nekoga jbg to sto ces em biti pokraden em ima te odvale od batina je jbg.

Dobrodošao nazad Jankoviću.
Znao sam da je nešto falilo ovom forumu ali ne mogu da se setim.
To ti je kao ono kada se probudiš mamuran a ne znaš šta ti organizmu fali. Nije baš kiselo, nije gazirano. Neštooo neštooo

Znamo svi da su zatvori puni. Država je u kurcu jer ima više zaposlenih u zatvoru nego zatvorenika. Da praviš sebi dodatni trošak i trpaš sitne šibicare iza rešetaka o svoj trošak - ne braćala.
To što oni pojedu i popiju ti nećeš moći da platiš iz poreza.
Da im daš da nešto rade, opet ih moraš platiti za rad jer je to pravo a ako ih teraš da rade za dž za kaznu onda će te smarati višegodišnja-auto-put-kurčeva-usta tipa kandićka ili tako neka domaća poturica.
Kriminal je neraskidivo povezan sa velikom stopom nezaposlenosti.

Treba uvesti kao u Americi. Svi imaju pistolj i spremni su uvek da pucaju.

Dobrodošao nazad Jankoviću.

А вртим се ја ту стално, не брини, пратим те лолололо

Znamo svi da su zatvori puni. Država je u kurcu jer ima više zaposlenih u zatvoru nego zatvorenika. Da praviš sebi dodatni trošak i trpaš sitne šibicare iza rešetaka o svoj trošak - ne braćala.

Има смисла, ал опет, што одговорност мора да буде и на оном ко је жртва а морао је да се самоодбрани или да одбрани имовину? Што овом једноставно не заплене имовину, а њега оставе да лута по свету док сам не увене?

nužna odbrana je jako jeben pojam i zavisi umnogome od pajkana koji vrše uviđaj. Ali zakonski u rs ide ovako, Smeš da pucaš u čoveka samo ako ti je život neposredno ugrožen. Tako recimo, ako te ljudi tuku, i ti uspeš da izvučeš pištolj i pucaš to odbrana, ali ako prestanu da te tuku na par sekundi, i ti onda tek pucaš onda je to ubistvo.

Заоставштина комунистичког схватања вредности које се штите. Објашњење је било да је људски живот, као и телесни интегритет, изнад свега, што обухвата и свако материјално добро.

Сви виде да је овакво схватање увелико превазиђено и штетно, и да одговара неком другом систему и неком другом времену, али да сад неки судија донесе одлуку која иде против праксе од седамдессет година а да се при том закони нису мењали, укинуће му одлуку за два минута, колко год добро да је образложи.

Једини пут који ја видим јесте у промени законских одредби, после којих ће морати да се пише нова пракса, заузимају нови ставови и слично. То је једини начин за темељну промену система, јер еволутивни пут овде не би могао да се спроведе. Ал ко и свака ствар која је битна - код нас се одлаже унедоглед, ал зато је битно да се по хитном поступку усваја Закон о поморској пловидби.

Мада, ако опет освојимо Црну Гору и ако се спремамо да отмемо Дубровник и Далмацију, можда доношење тог закона и није глупост.

Има смисла, ал опет, што одговорност мора да буде и на оном ко је жртва а морао је да се самоодбрани или да одбрани имовину? Што овом једноставно не заплене имовину, а њега оставе да лута по свету док сам не увене?

Ah što!
Što?
Zato što je odgovornost jako zajebana u današnje vreme. Niko je ne želi.
Nedostatak muda. Jer ako prihvatiš nešto onda moraš da ideš do kraja.
Najlakše je pustiti sve da ide svojim tokom i tako ne moraš da se potrudiš.
Imamo gomilu govana koja smrde ali ne odgovaraju za to. Ako baju sa fantomkom na tvom posedu metak i močuga nateraju da odgovara za svoje postupke onda bi moraju isto tako onog baju sa kravatom i rukom u tuđem džepu a takvi baš i pišu zakone. Lopovska solidarnost.

Po mom laickom misljenju, samoodbrana je jedan od onih zakona koji bi trebalo da je relativno opste napisan, sa smernicama a ne clanovima i postupcima ili kako se vec zove to, kako bi se ostavilo sudiji da proceni sta je u datom slucaju pravda, gledajuci samu situaciju, a i istoriju ljudi koji su ucestvovali u tom dogadjaju.

To je zato jer je nemoguce u zakonu predvideti svaku situaciju kod ovakvih slucajeva, a ne smeju se sudiji vezati ruke da nekog mora da posalje u zatvor iako svi vide da nije kriv, ili da bude obrnuto.

Ja ne znam kako je kod nas u zakonu, ali kapiram da jeste tako ipak. Dosta je sto krivce pustaju, ne verujem da dodatno osudjuju neduzne.

Ali recimo, totalno sam protiv americkog prenapregnutog sistema. Ne bi trebalo da oni koji nose oruzje budu povlasceni (jer oni mogu da se odbrane) jer to vodi mnogim drugim sranjima.

Tojest, neko nekog napao nozem, ovaj ga upucao. Iako ovde treba da bude oslobodjen ovaj sto je pucao, ako ga je ovaj stvarno napao dubije, ne sme se olako pustiti medijima da odjednom rese slucaj, jer mora da se vidi dal je ovaj nozem napao ili je mozda ovaj sa pistoljem neko ko ima odavno neke nerazjasnjene probleme sa ovim drugim, i provocirao i samo cekao da se ovaj uhvati za noz, iako su obojica znali da samo preti. I na kraju, koj kurac nosi ovaj pistolj ako je posten covek?

Ima dubine, treba da se pogleda i istorija prekrsaja svih sto su ucestvovali, i eventualni motivi i sto kuraca u svemu ovom pre nego sto se donese presuda. Samim tim cela ova moja prica da bi zakon tu trebao da bude labav, i da daje dosta slobode sudijama.

Ubosni je bio jedan slučaj da je provalnik tužio baju što ga je dobro idegenečio u svojoj kući, apsurd. Također sjećam se slučaja kad su dvojica mangupa krenuli neku kladionicu da opljačkaju(sa pištoljima) i djevojka što je tu radila sasula im šaržer u tijela, jednog je ubila, a drugi se borio za život. Djevojku su kasnije uhapsili, ali zbog pritiska javnosti taj slučaj je ostao kao samoodbrana..

ocu kazem, nije los zakon koji ipak ne daje apsolutno pravo onom ko se brani. jer, uvek postoji mogucnost da se nije branio.
ne valja ni na drugu stranu, odma u zatvor iako se iz aviona vidi da covek nevin.

mislim da je po tome nas zakon ok, a da su za slucajeve koje vidimo po novinama uglavnom krive lose sudije.

Naravno da treba odmah krenuti u napad.
Ko još normalan ulazi u 3 ujutro "na prstima" kroz prozor u goste kod familije?

Uu caletu su upadali pet puta u firmu.
Najcesce su laptopove krali i neke cekove, nesto novca i to je to. I sto je najgore, dodje pandur pet dana kasnije kao da uzima otiske haha. Koji mozak ispareli. I sve sto mu je rekao: Mozes da ga bacis na zemlju i pozoves nas.
A oni su toliki lenjivci sa bolom u kurcu da bi im trebalo barem petnaest minuta.

Ja sam čuo da je neki lik ulazio kroz prozor da pljačka, pao na nož u kuhinji i tužio vlasnicu.

mislim da je po tome nas zakon ok, a da su za slucajeve koje vidimo po novinama uglavnom krive lose sudije.

Ne ne ne!
Ne sme se nečija sloboda oslanjati na promišljenost jedne osobe.
Sistem nepristrasne porote je dobro smišljen ali loše realizovan u našem sistemu jer su porotnici penzionisani panduri i tako te ostale njuške koje su debelo upletene u korupciju. Nepristrasnost al u kurcu

nisam za američki sistem jer bi isti mogao da u drugi plan totalno potisne instituciju lova.

mozda sam rednek ali kapiram da bi trebalo da u moj kuci ja budem pandur, sudija i porota. Ako vidim da mi je porodica u opasnosti ubijem ga pa nek posle razmislja sto je ulazio

Sistem nepristrasne porote je dobro smišljen ali loše realizovan u našem sistemu jer su porotnici penzionisani panduri i tako te ostale njuške koje su debelo upletene u korupciju. Nepristrasnost al u kurcu

Je l' porota baš toliko kritična? Moja baba se prijavila za porotnika, kaže da traže baš njih penzionisane prosvetare i tako te neke obrazovane, a nebitne glave sa viškom slobodnog vremena, nisam stekao utisak da se i tu ide preko veze i da su matore pandurske drtine glavno porotničko tijelo. :S