Prijava

sporan je valjda clan koji se odnosi na pravo preceg zakupa koji dozvoljava lokalnim samoupravama da 30% zemljista da u zakup stranom kupcu ili lokalnom tajkunu po niskoj ceni, posto uslovi eliminisu gotovo sve lokalne poljoprivrednike. tako sam ja razumeo zamerku. mozda se drzava zastitila od prodaje, ali to ionako niko nece da kupi nego ce za 20 godina doneti novi zakon po kom ce kupiti jeftinije (i to ako budu hteli). naravno, ako ti nije jasno zasto se donosi ovaj zakon samo izracunaj koliko je trebalo da se donese, a koliko je u medjuvremenu opstina dobilo novu vlast na ovaj ili onaj nacin.

Truc mozes li u nekim crtama konkretno na sta se bune to da mogu za dz bukvalno da im daju 30% nije nista novo, tj. nista radikalno drugacije od principa naseg "privlacenja investicija" do sad.

Ima tu dosta faktora od toga da se stranom inv podrazumeva da je veliki zemljoradnik (jer zna posao i manja vrv da ce popasti) do toga da se inv obezbedi ne samo besplatno zemlj i kom infrastruktura nego i besplatna struja/voda/gas.

Aeribni kako ti tako informisan i vazan da ne spomenes da je Matijevic kupio zemljiste od oko 10m evra u Hrv i vec podneo zahtev fondu za razvoj ruralnih oblasti EU, da ce da ulaze u turizam i sl?

Na stranu to sto je sa jos nekim nasim tajkunima zajedno ucestvovao na tenderima (na nekim tek treba da ucestvuje) upravo da bi ispunili uslove i sl.

Mora da te mnogo spijuniraju nista ne smes da nam kazes. :(

Tu ima previše pravnih gluposti da bi neko kao mi to laički pravilno protumačio. Evo jednog primera: "Lice koje ostvari zakup po osnovu prava prvenstva zakupa nema pravo ostvarivanja prava prečeg zakupa". Da li neko ovde to razume? Opet kažem, daj bože da imaju dobre pravnike uz sebe da bi isterali to što žele a ne političare željne svojih 5 minuta na tv.
To za Matijevića u HRV nisam imao pojma. Što je to loše ako je to tako? Koristiš povoljnija sredstva da bi unapredio proizvodnju i naravno maznuo što veći profit. To što se takvi kao on razvijaju i u turizmu i poljoprivredi i preradjivačkoj industriji je po meni sasvim ok. Zaokružiti lanac proizvodnje. Priča o monopolu i zakoni koji to sprečavaju su u domenu pravne države. Normalno je da treba da bude svakodnevno kontrolisan od države. Kontrola i korumpirana država..je već drugi problem.

Skoro sam čuo odličan predlog koji nije nažalost usvojen jer živimo u uverenju da je socijalizam svuda oko nas. Prema tom predlogu u nerazvijenim opštinama je država trebala da da nekorišćenu zemlju (do 1 ha po zakupcu) za industrijsku proizvodnju zajedno sa kompletnom infrastrukturom. Put, struja, voda.. Uslov, da zaposliš bar 500 ljudi sa min prihodom od 2 proseka SRB i naravno plaćaš za njih sve zakonom predvidjene dadžbine kao i sve račune za ind.struju, vodu i sl plus eko zakon da ne sme da zagadjuje okolinu. Porez 0 (nula) ako sve izvoziš. Za korišćenje domaćih poluproizvoda i sirovina u proizvodnji još dodatnih 3% na pdv. Ako se ne držiš ugovora 3 meseca sve ide na doboš. Svi čuju samo ono da se ne plaća porez i džabe zemlja a niko ne razmišlja šire. U takvim nerazvijenim opštinama masa mladih odlazi ili gluvari jer nema posla. Ako im daš posao rešio si ne samo njihov problem već i obezbedio dobar prihod državi i toj opštini. Taj koji radi ima platu pa se odbija za penziono i socijano. On će da kupuje više pa je promet u opštini veći. Znači i tamo neki pekari, pijace i prodavnice rade bolje. Troše i plaćaju struju, energente, kupuju neki auto na kredu. Broj delatnosti eksponencialno raste. Da ne pričam da zemlja i objekat koji investitori tamo naprave ostaje na državnom zemljištu i u vlasništvu su zakupca samo dok radi. Al jbg bolje da komšiji crkne krava.

Vucic trenutno u top3 politicara u evropi

Skoro sam čuo odličan predlog koji nije nažalost usvojen jer živimo u uverenju da je socijalizam svuda oko nas. Prema tom predlogu u nerazvijenim opštinama je država trebala da da nekorišćenu zemlju (do 1 ha po zakupcu) za industrijsku proizvodnju zajedno sa kompletnom infrastrukturom. Put, struja, voda.. Uslov, da zaposliš bar 500 ljudi sa min prihodom od 2 proseka SRB i naravno plaćaš za njih sve zakonom predvidjene dadžbine kao i sve račune za ind.struju, vodu i sl plus eko zakon da ne sme da zagadjuje okolinu. Porez 0 (nula) ako sve izvoziš. Za korišćenje domaćih poluproizvoda i sirovina u proizvodnji još dodatnih 3% na pdv. Ako se ne držiš ugovora 3 meseca sve ide na doboš. Svi čuju samo ono da se ne plaća porez i džabe zemlja a niko ne razmišlja šire. U takvim nerazvijenim opštinama masa mladih odlazi ili gluvari jer nema posla. Ako im daš posao rešio si ne samo njihov problem već i obezbedio dobar prihod državi i toj opštini. Taj koji radi ima platu pa se odbija za penziono i socijano. On će da kupuje više pa je promet u opštini veći. Znači i tamo neki pekari, pijace i prodavnice rade bolje. Troše i plaćaju struju, energente, kupuju neki auto na kredu. Broj delatnosti eksponencialno raste. Da ne pričam da zemlja i objekat koji investitori tamo naprave ostaje na državnom zemljištu i u vlasništvu su zakupca samo dok radi. Al jbg bolje da komšiji crkne krava.

Uhhhh...

Dve prosecne zarade po zaposlenom velis? Prema ovome http://www.paragraf.rs/statistika/01_stat.htm to bi bilo oko 120000 din BRUTO (znaci sa doprinosima placenim drzavi) to je 60000000 mesecno ili 500000 E mesecno.

Na hektar povrsine, znaci kazi kocka 100x100 m, radi 500 ljudi, i pravi nesto. Placaju struju, vodu, ekolosku taksu jebemliga koliko, ali samo WC za 500 ljudi racunaj da niko ne krade toalet papir pa ce opet 1000 E samo za to da ode (na stranu to sto bi klonja zauzela cirka 10% raspolozivog poslovno-proizvodnog prostora). Parking za vozila zaposlenih ne postoji, jer bi zauzeo 2 hektara, ali dobro sto mora da svi voze kola.

Porez za izvoz 0, koji porez? Na dodatu vrednost? Ako ne taj, onda koji drugi? A ako je on 0 kako od njega oduzeti jos 3% na domace sirovine? Mozda na dobit?

Da rekapituliramo: napravis halu od 100x100 metara u pripizdini, koja zaposljava 500 radnika i pravi minimalni profit od pola miliona E samo za plate svakog meseca, bez ostalih troskova i dazbina? I ako se ne drzim ugovora za tri meseca ode sve?
Pazi, nije nemoguce, postoji jedan covek koji ume i zna i ima prozvodni program i trenutno je na slobodi: http://arhiva.alo.rs/vesti/hronika/doktor-za-drogu-na-slobodi-posle-12-godina/97705

Ali pitanje da li bi i on mogao da zaradi toliko.

inace da znas, da vecina opstina u Srbiji daju zamlje koliko ti volja i mnogo bolje uslove samo da zaposlis ljude. A bolje da ne znas sta je sve Fiat dobio samo da bi napravio fabriku u Kragujevcu...

torazulu
To je bio predlog na jednom od poslovih foruma koje je Jagodinac Palma pravio prošle godine i žalio se kako mu to nije prošlo. Verovatno (ne sećam se tačno) je 1ha od države a ako hoćeš više moraš da zakupiš ili.. Koliko sam shvatio 3% pdv je od tog poluproizvoda ili sirovine koju bi koristili u proizvodnji.
Soma ojra ne neto nego bruto tebi velika plata? E jbg. Baš mislimo u okvirima svog malog mesta. Da ti kažem da bi se pola firmi na zapadu ubilo da imaju takve rashode. Cilj i jeste privući nekoga sa ozbiljnim programom koji je održiv u dužem roku. Tipa brbocni ili unterštricni za Hondine automobile. Ne da ja krenem sa 5-10 ljudi i 3 rodjaka već za neku veću industriju koja bi rado alocirala deo programa zbog pojeftinjenja proizvodnje.

EDIT:
Zaboravih, tada je pominjao nemački Bosch kao zainteresovanog za to da pravi neke alternatore za Fiat i Mitsubishi i radi deo programa iz Madjarske

Ma u pitanju je druga stvar. Stavi se u ulogu VLASNIKA svega toga. Ako ja mogu da platim radnika 200 E, zasto bi ga platio 500? Evo ti najsveziji primer, firma Johnson koja ima pogone u KG, salje radnike odavde u pogon u Slovacku. Zadrzali su platu ovde (oko 40-50000 neto) plus su imali dnevnicu 22 E tamo, ali nisu imali hranu, tako da im je ostajalo oko 10 E dnevno preko, plus su daleko od kuce u pizdicima, ali ko njih pita. Nesto sam ugrubo racunao kad sam pricao sa jednim, vlasniku firme je kad sve plati (te dnevnice, smestaj, osiguranje i avionski prevoz), na celoj zajebanciji ostalo preko 2 miliona E zato sto nije platio Slovake. Jel znas sta je zaraditi dva miliona?

Sta je soma evra bruto mesecno? To je OGROMNA lova, treba da ti radnik zaradi najmanje jos dvaput toliko (a i to je malo) da bi ti se isplatio. Uzmi, navedi mi jedan biznis kod nas, (bilo koji) ukljucujuci od pekara do IT sektora gde bi ti radnik tebi kao poslodavcu zaradjivao 3000 E?

U svetu je normalno da svoj uložen kapital vratiš za 10 do 20 godina a ne za 1 ili 2. Nije cilj odrati od para nekoga pa nemati kupca sutra nego imati kontinuiranu proizvodnju za (ako je to moguće) poznatog kupca. Ja smaram da je zarada od 2-3% normalna, 5% super a 10 odskačem od sreće. U srbiji ni 100% nije dovoljno. Ako nije dinar na dinar to je sranje. Zato kod nas i nema realnog tržišta i pravih vrednosti za poredjenje. Tj..to što ti pitaš naravno da nema. Prvo zbog države koja kasni u svim obračunima pa su dugovanja, ti meni i ja tebi pa prebijamo preko čarapa od posla sa praškom, neminovna. Država mora da popravi stanje. Onda bi realno bilo da imaš ne soma nego i više jer se lova brže okreće.

EDIT: Pa tvoj primer sa Slovacima je baš to što i računa Palma. Sve to saberi-oduzmi-podeli mislim na prevoze, smeštaj, dnevnice i sl pa ispade da je jeftinije da radi kod nas a ne u Slovačkoj. I bilo bi oko soma ojra bruto po radniku a ne soma ipo ili više ko u Slovačkoj

Zarada od 2-10% je okej samo za trgovinu, i to veleprodaju sirovina i repromaterjala. Ako se bas hvatas za svetske standarde, evo recimo Evropi u ugostiteljstvu se minimumom smatra 34%. To je MINIMUM ispod koga se ne isplati, a normalno je 50% i preko. U proizvodnji sve zavisi, ali recimo za preradu sirovina (livnice, valjaonice, rudnici) gde su sunken costs ogromni i 100% ume da bude malo. Normalna maloprodajna trgovacka marza za robu siroke potrosnje je 25-40%. A moze da bude i 300% ako ti zakon ponude i potraznje dozvoli. Izadji ujutru na pijacu. Cega ima najmanje to je uvek skupo, a ipak se proda.
Obicna doradna prozivodnja tipa kupujes zicu i pravis ograde od pletene zice se ne isplati bez 40% zarade u odnosu na cenu materjala, i to sa za nase prilike solidnim mesecnim obrtom. Najjednostavnija masinska proizvodnja tipa pravis neke delove, strugovi, glodalice, erozimati minimum 50%.
Ako te zanima teorija, uhvati se ti makroekonomije to je mnogo lepa nauka, mada beskorisna, inace dok ti sam u praksi od 100E ne napravis 200 bez da prodajes vutru neces skontati kako to radi i sta sve jebe starog svata...

Ako te zanima teorija, uhvati se ti makroekonomije to je mnogo lepa nauka

Da me interesuje ja bih bio ekonomista ili nešto slično a ne ovo što sad radim. Interesuje me da li uopšte postoje makar i teoretske šanse da u SRB ostanu mladi ljudi. Jbg iskreno rečeno..ako je budućnost samo da ih školujemo i šaljemo u svet, ode SRB za kratko vreme u pm. Ne znam da li si svestan koliko ljudi ima u svetu koji bi sutra uložili pare u SRB samo da je privreda koliko toliko normalna? Ja prvi! Rodjeni brat mi ima priv.firmu i kuka kako mu niko ne plaća ništa pa čak ni država sa kojom radi neke stvari. Da li je moguće da narodu nije dosta rasula, praznih obećanja, kamiona, aviona i muljanja?

torazulu, ove zarade sto pominjes su dodata marza na robu ili ono sto ti ostane nakon sto isplatis plate i troskove? jer ovo drugo je zarada, i brate ako je 50% konstantno to znaci da ces za 2 god da osvojis svet svojom firmom.

Što je to loše ako je to tako?

Nisam rekao da je loše, nego ako brineš o ceni troškova hrane u dalekoj budučnosti (a meso je hrana jelte) onda je bitnije šta trenutno radi "Srpski kralj mesa", nego koje zakone priprema država, o kojima se tek raspravlja, koji možda neće ni biti usvojeni, a i ako budu usvojeni treba da stupe na snagu, da počnu da se primenjuju, da prođe X godina da bi osetio neku promenu.

Ovo dalje ne mogu da komentarišem, ostaću dugo. Uglavnom se slažem sa torazuluom, a kad je već spomenuo FIAT i pogodnosti koje je dobio, samo ću ti reći da je poveći broj naših "preduzetnika", (ne tajkuna, oni se sami bore za što veće benefite) koji bi otvorili X radnih mesta sa recimo tim premijama po svakom radnom mestu.

I ako misliš da će bilo ko da proizvodi nešto, od kurčevih sirovina da napravi završni proizvod, a sve to za 1-2% profita ti si luđi nego što sam mislio.

Poyy ostavljam vas na milost i nemilost monopolistima... :'((((

Dionysio
I ako misliš da će bilo ko da proizvodi nešto, od kurčevih sirovina da napravi završni proizvod, a sve to za 1-2% profita ti si luđi nego što sam mislio.

Sad ti dam primer. Svi uloženi materijali koštaju reda vel 10e... struja, gas, pogon, prirezi, razrezi, procenat za patent, amortizacija mašine od 70k na 10god ... sve oko 30K mesečno + plata radniku 4500e bruto. Napravi taj radnik 350 do 400 kom dnevno (može i više jer je automatizovno ali ne zbog obaranja cene na tržištu) po vp ceni od 15e komad. Da li sam isplatio sve i imam sebi makar istu takvu platu + tih 2% čiste zarade?

Dionysio
Ne.

400 kom dnevno X 5e razlike X 22 radna dana = 44K - 30K fix.troškova - 9K plate
Jbg bude čak i prostora za nekog da ti pošteno vodi papire i tih 2% da ti ostane

ja mislim da jedan prica o neto profitu, a drugi o bruto. sto je neka firma veca to ima manji neto profit, uz oar izuzetaka, tipa gugl, fejsbuk itd, koji imaju 20ak % neto profita, jer imaju neverovatno velike prihode a male triskove. i taj profit je obicna brojka jbg, nisu neke realne pare, pa se to uglavnom ulaze u sirenje, kupovinu drugih firmi i tako to.
uspesne velike firme, sa velikim obrtom, sasvim fino zive sa 2-3 % neto profita. zive i sa 0%, ali onda ne mogu da rastu, pa su generalno na gubitku ako trziste raste.
u principu, ako ti profit manji od rasta trzista u gubitku si.

ako si mala firma i zelis ekspanziju, onda radis sa vecim profitima koje ulazes u tu ekspanziju. kad se zasitis pada i ovo.

ono, vosto moje laicko iskustvo, koje je verovatno vece od vaseg teorijskog znanja i proseravanja nakom 3 procitane knjige.

o cemu pricam? fiat, vrlo prosecna auto firma, ima bruto profit od 10%:
https://ycharts.com/companies/FCAU/gross_profit_margin
sto izaziva neto gubitke od oko -1%
https://ycharts.com/companies/FCAU/profit_margin

pa i dalje zivi, jedino sto mce morati malo da se smanji ako ostane ovako dugo.

tojota sa druge strane kao vrlo uspesna firma ima bruto profit od 21%
https://ycharts.com/companies/TM/gross_profit_margin
sto daje neto profit od "malih" 9%
https://ycharts.com/companies/TM/profit_margin

i investitori su poprilicno srecni sa tih malih 9%

torazulu, ove zarade sto pominjes su dodata marza na robu ili ono sto ti ostane nakon sto isplatis plate i troskove? jer ovo drugo je zarada, i brate ako je 50% konstantno to znaci da ces za 2 god da osvojis svet svojom firmom.

Da, ja sam mislio na dodatu vrednost u odnosu na cenu repromaterjala u proizvodnji, odnosno na marziranje robe u odnosu na nabavnu cenu u cistoj trgovini BEZ plata i troskova, a oni su mnogo varijabilni od slucaja do slucaja.

Pa da, osvojio bi i Mile pekar svet sa svojom konstantnom zaradom od 50%, ali ga jebe to sto nikako ne moze da proda vise od 40 tepsija bureka dnevno.:) Svako trziste ima svoje granice, markets ima limits...

Aeroplan jedna ti je istina, a to je da je svuda onako kako se snadjes, ja recimo uopste ne brinem za buducnost zemlje, a svoju decu cu da posutiram napolje iz zemlje da se skoluju, jer nam je obrazovanje em lose, em se prilicno ne priznaje. Ako su blesavi, nek se vrate posle, bas me briga.
I jos nesto jako bitno. NEMOJ drzava nista da pomaze nikome kad te molim! Samo nek prepise necje zakone, odredi nekog da ih sprovodi i onda nek se kobejnuje, NEMOJ samo ona da nesto misli jer to na dobro da izadje nece, a ona racunica u zadnjem postu ti je toliko multilevel pogresna da necu da je analiziram... Samo cu da ti kazem jedno: da li mislis da u danasnjem vremenu umrezenih informaciono-trgovinskih sistema mozes da nadjes neki proizvod koji ces praviti tempom koji tebi odgovara da ne bi "obarao cenu"? A dok ti to radis, konkurencija ce da cese jaja. Da li si svestan da je rat cenama taktika koja se cesto primenjuje cak i u ovoj nasoj usranoj drzavi? Da je neophodno da razvijes jedinstvene i konkurenciji nedostizne asete i komparativne prednosti da te ne bi sjebali?
Eeeeeeeeee...

Sto bi reko moj brat Zocko, ti to mislis "Stisnes dugme-izadje pecenje, stisnes drugo ono kokakola... A mi nosimo kozne pantalone i jebemo kurve."