Prijava

Svi ti superheroji su parodija pravog koncepta herojstva, stvoreni su da bi zgrtali pare industriji zabave i promovisali vrednosti liberalnog kapitalizma, i američke bljutave priče o slobodi i pravdi. Heroji u antici jesu imali božansku krv i natprirodnu snagu, ali, neko je rekao: pokaži mi heroja, pokazaću ti tragediju. Kod ovih američkih uvek postoji hepiend, što je ljigavo samo po sebi. Kasnije, kad ljudi više nisu verovali u antičke bogove, heroj je postao običan čovek koji se bori za svoju veru, ideale, naciju, šta god, koji strada zbog toga i šalje svetu poruku o borbi za pravdu. A ne razbibriga koju nude ovi upicanjeni američki likovi utegnuti u neka fensi odela. Uostalom... http://www.svet.rs/wp-content/uploads/2015/06/betmen.jpg
http://www.svet.rs/wp-content/uploads/2015/06/emporio.jpg
http://www.svet.rs/wp-content/uploads/2015/06/mek.jpg
http://www.svet.rs/wp-content/uploads/2015/06/cola.jpg

Heroji u antici jesu imali božansku krv i natprirodnu snagu, ali, neko je rekao: pokaži mi heroja, pokazaću ti tragediju.

Kod ovih američkih uvek postoji hepiend, što je ljigavo samo po sebi.

Kako rekoh ranije, čitaj malo stripove, Grant Morison i Alan Mur (koji su porijeklom iz UK, doduše, ali pisali za DC), ili Frenk Miler, i nemoj da ti samo filmovi budu reper.
Generalno, Under the Red Hood, The Killing Joke, ili još neki skoriji stripovi o Betmenu su zaista skoro ravni modernim literarnim remek-djelima.

Nemam pojma. Nešto nisam lud za stripovima, kao klinac sam odrastao na Alanu Fordu, to mi je to. Čujem da tog Milera hvale, gledao obe ekranizacije Grada greha, ok je (mada je prvi bolji). Ovo pišem o mejnstrim superherojima, koliko sam upoznat i koliko stigne do mene kroz medije. A sigurno ima andergraunda i u toj krupnoj industriji stripa, koji, naravno, pokriva konzumente stripa odane andergraundu. Sad, šta mi i dalje smeta kod tih američkih superheroja: franšize. Napraviće sve da bi zgrnuli pare. Ranija vremena znala su za ograničenost, bogova, heroja i ljudi. Danas to nisu likovi u klasičnom smislu reči, već bestelesne figure koje ne oličavaju ništa, a služe za zabavu, javljaju se ponovo i ponovo. S porukom ili ne. A prava herojska priča ima nekoliko epizoda, i tragičan mada moralno poučan kraj.

Svi ti superheroji su parodija pravog koncepta herojstva, stvoreni su da bi zgrtali pare industriji zabave i promovisali vrednosti liberalnog kapitalizma, i američke bljutave priče o slobodi i pravdi. Heroji u antici jesu imali božansku krv i natprirodnu snagu, ali, neko je rekao: pokaži mi heroja, pokazaću ti tragediju. Kod ovih američkih uvek postoji hepiend, što je ljigavo samo po sebi. Kasnije, kad ljudi više nisu verovali u antičke bogove, heroj je postao običan čovek koji se bori za svoju veru, ideale, naciju, šta god, koji strada zbog toga i šalje svetu poruku o borbi za pravdu. A ne razbibriga koju nude ovi upicanjeni američki likovi utegnuti u neka fensi odela. Uostalom...

na ovaj komentar mora da ide ovako neka slika:
http://cdn.ipetitions.com/user-images/petitions/callum-holbrook-change-your-party-to-22nd-of/vr8x0lUNQLu7Zcor87m7_68.jpg

Celte, zašto? Misliš da bi dva ruska skvoting šabana napisala tako nešto? Il su oni u fensi odelima?

ma ne kazem da je los, naprotiv, nego odaje taj vajb anti-kapitaliste koji cuci dok pije votku/rakiju. slazemo se, svi smo mi pomalo to.

Haha, Srbin koji čuči i pije rakiju, ajd prekrsti se i urazumi, dijete! :) To bi moja baba rekla.

dobro jeste to rezervisano za ruse...

A da jurim i postavljam ozbiljne eseje kulturologa koji nisu Srbi, i koji se kritički osvrću na američku superherojsku hiperprodukciju, pa sad me malo mrzi da tražim, a i ništa nije na srpskom, a i bilo bi verovatno tldr od strane ljubitelja stripa.
Al mislim da nije ni potrebno. Jbg, ko voli strip, voli, ali postavljanje paralele između mitskih figura koje su oblikovale narative kompletnih civilizacija, ili modernijih figura koje su određivale tokove istorije svojim junačkim delima, sa jedne strane - i Marvelovih i DC mutanata sa druge, neodrživo je. Još i samo ime - superheroji... Pa čekaj, šta ga to čini herojem, što može da leti i ispaljuje laserske zrake iz očiju, i nema devojku? To može i neki napredni dron. Ne, ne, herojstvo nije razbijanje glava negativcima usled svoje natprirodne snage, pa natrag u svoje skrovište, već svesno žrtvovanje, a recimo i tragička krivica (ovo već teorija književnosti :). Nema Herakle, Edip, Kraljević Marko, Tanasko Rajić franšizu.
EDIT Uglavnom, u ceo koncept herojstva vrti se oko sakralnog, a novokomponovani koncept superherojstva oko komercijalnog i većim delom površno moralističkog.

Matori, umjesto što čitaš tuđe izvještaje o stripovima, pogledaj malo radije sam, možda ti se promijeni pogled. Sve to što si naveo da heroji treba da imaju, može da se nađe kod određenih autora. Samo treba znati gdje tražiti.
Mada opet, čini mi se da već imaš debelo formirano mišljenje i bez obzira na to šta ti drugi govorili, nećeš ga promijeniti. Mislim, možeš ako sjedneš i prelistaš neke stvari, ali cijenim da je slaba vajda da se to desi.

Pa, načitao sam se stripova dok sam bio mlađi. Sa druge strane, kao stariji, ili paralelno, načitao sam se antičke književnosti i uopšte književnosti, kao i dosta kulturološke literature. Nisam mišljenje formirao nasumice. A i generalno ne volim mejnstrim produkte kapitalističke industrije zabave, jbg.

Budi volja tvoja, ali onda pusti ostale koji vole mejnstrim produkte kapitalističke industrije zabave, kako reče ranije, da diskutuju ovdje i ne mrači previše sa stvarima poput: superheroji su parodija pravog koncepta herojstva, stvoreni su da bi zgrtali pare industriji zabave i promovisali vrednosti liberalnog kapitalizma, i američke bljutave priče o slobodi i pravdi, jer realno, kao što ti nisi voljan da razuvjeriš svoje stavove, vjerovatno ni oni sa suprotnim gledištem isto nisu voljni da budu razuvjereni u svoje.

A i to što kažeš.

Meri Dzejn ili Lois Lejn?

Oba, mada naginjem malo više ka Marvelu, vrv jer sam odrastao uz

https://youtu.be/DZGN9fZvQhc

https://youtu.be/sAkL2-vh2Sk

shazam...

Ma jebo lika čija je glavna sposobnost da ti pronađe pesmu s radia XD

SKECH

ahhahahahah marvel ili dc pa ja msm da je ovo naj zapata tema na vukajliji ikad ubedljivo

Moze lock na ovo smece od teme

omiljeni superheroj: goku

Jesam ja jedini kome je malo previše glupo i nerealno to što se u ovim sad novim Marvelovim filmovima superheroji šetkaju ko selebritiji, i živo im se jebe da kriju svoju tajnu (kao što su svi superheroji uvijek radili kroz istoriju)? Raja se slika sa njima, a i oni sa rajom, ljube djecu, ćuke, mace, ko naši političari pred izbore, i sve je kul, nikome nije jebeno čudno da npr Hulk, zelena mrga od 15 metara i 15 tona, hoda ulicom. Znam da ćete reći da sama činjenica da superheroji postoje u filmu implicira da istom realizam nije baš jača strana, al jebiga, meni to baš bode oči. Čak i naša paraplegična retardirana abominacija od države sakrije i ućutka ljude koji imalo talasaju (ili koji se zajebavaju na račun Vučića), a kao neće Amerika, nego svi podržavaju superheroje kao najnormalniju stvar na planeti.
Jeste kurca moga. Svi se krili uvijek i po stripovima i po crtanima i po filmovima/serijama, i onda dođe Toni Stark i napravi se pametan sa svojim pušite-mi-kurac-ja-sam-ajron-men fazonom.