Prijava

Шта је правилно а шта не?

пример 1: Идем код Радета или Идем код Рада

пример 2: Идем код Ђорђета или Идем код Ђорђа

Pravilan je drugi primjer.

Што рече Меша.

Или Павла, а не Павлета.

Na primer mi u Jagodini kažemo "idem kod Radeta",a u nekim delovima Vojvodine kažu "idem kod Rada"...

Hm... Imala sam taj primer na jednom testu. Mislim da nam je profesor na fakultetu rekao da se prihvalta i jedno i drugo, mada je pravilnije kod Radeta.

У првом примеру су правилна оба израза.
У другом примеру је правилан само други израз.

I jedno i drugo se mora prihvatit. U nasem pravopisu ima masu dubleta tj. Moze i vako i nako

Ne može, jer je u pitanju promena imenica po prvoj deklinaciji, gde je nastavak za genitiv - a. Dubleti i lokalizmi su dva različita pojma. Dakle - pravilno je 'od Rada, Pavla'... I da, ne postoji pravilnije ili manje pravilno u jeziku, postoji pravilno i nepravilno, nemojte komplikovati.

Ako je u Nominativu - Rade , onda se u istočnim (štokavskim) govorima dodaje sufiks -ta u Genirivu(Radeta), a u zapadnim se ne dodaje (Rada)i oba su pravilna, ali ako je u Nominativu Pera , onda je u Genitivu Pere, a ako je u Nominativu Pero, onda je u Genitivu Pera (dugosilazni naglasak sa dužinom) itd....

Što se Đorđeta tiče to može da bude pravilno samo ako se radi o nekom italijanu Đorđetu.

Iz koje si to literature iščupao? Pričaš o lokalizmima, a ne o pravilima. Ne postoji nastavak '-ta' u genitivu jednine prve deklinacije. I nazivi padeža se pišu malim početnim slovom. :)

A da li je pravilno da je neko sa ili iz Novog Beograda? Nova sam na ovom sajtu, ne mogu još da pronađem kako se postavlja nova tema foruma, a hitno mi je! Hvala!

To je već relativna stvar. Neki kažu iz NBG, neki sa. Neki kažu iz Žarkova , neki sa. Predpostavljam da je ključni razlog uzvišenost nekog mesta, ali u tom slučaju NBG nikako nije na visokom mestu. Najbolje je da vidiš kako govore ljudi odatle.

Па, ако је критеријум узвишеност, што се онда каже СА Дорчола? :)

Haha, sviđa mi se ovo zapažanje za Dorćol. Većina ljudi koja je odatle govori SA Novog Beograda, ali nisam sigurna da je pravilno. Logikom da je neko iz Beograda, rekla bih da je i iz Novog Beograda. Pridev stoji uz imenicu i samo je dopunjuje, zašto menjati predlog?

Pa verovatno to SA zvuči opasnije:)

Ne postoji pravilo za korišćenje predloga 'iz' i 'sa', kao i 'u' i 'na', postoji kao nešto čisto odokativno to za uzvišenja, ali se takve sintagme usvajaju kao lokalizmi i stiče se vremenom 'osećaj' kad se šta koristi. Ovo sam baš ispitivala, jer me je jedan dečko zamolio da mu ispišem pravila kojima bi mogao da objasni nekom strancu koji uči srpski jezik, kad se koristi koji predlog. Ali eto, pravila ne postoje, fraze se uče napamet. Ko npr. u engleskom jeziku što upotrebu predloga 'on', 'at' i 'in', učimo napamet po frazama. Mada, to sa uzvišenjima ne pije vodu, jer ja npr. uopšte ne poznajem Beograd.

To sa uzvišenjima nikako ne pije vodu u Beogradu :). Nadmorska visina je oko 150m, a ljudi su uglavnom "SA" nekog naselja ( Dorćola, Zvezdare, Liona, Karaburme, Nbgda, Dedinja, Vidikovcaovca, Medaka, Senjaka, Čubure, Krsta...plus sa svih brda, što je logično)."IZ" ima dosta manje( Rakovice, Bataje, Višnjice, Kumodraža, Zemuna ). E sad, kojom logikom je napravljen raspored, 'bem li ga.

Ajde ne pametujte više:)

Mnogo je kulje reći da si SA Marinkove bare, nego iz Marinkove bare.

BRATE, JA SAM SA ISPOD GAZELE.:p

Правилно је рећи овако:
Идем код Радета, идем код Ђорђа, код Павла, код Дулета.
Објашњење: надимцима (Раде, Дуле) се додаје наставак "та" у генитиву, а правим именима (Ђорђе, Павле) се не додаје.

Дакле, Мило: код Мила, дати нешто Милу... А Миле: код Милета, дати Милету...

Баш ме је занимало, тако да сам питао некога веома стручног, ово је њено објашњење.

Čije, bre, njeno?! Ovo Ćorićevo objašnjenje od pre par nedelja. :D lažove! :)