Prijava

Dorothy Boyd: You had me at 'hello. - Jerry Meguire

Clyde Barrow: We rob banks. - Bonnie and Clyde

Tiana: The dog just spoke to me.
Prince: If you are going to let every little thing bother you its going to be a very long night. - Princess and the Frog

"You want the truth you can't handle the truth"-neki sa tom kruzom
"You talkin' to me"-Taxi driver
"You come to me and you ask me for a favor"-The godfather
"Your father knew Hayman Roth your father did buisness with Hayman Roth but he never trusted Hayman Roth"-The godfather 2

E moj Bogoje.Citajuci nenapisane knjige zaboravio si one napisane.A u tim si knjigama mogao da procitas da je pastir bio i dvaput krsteni,veliki zupan srpski Stevan Nemanja.I njegov sin Stefan prvovencani kralj.I Sveti Sava ravnoapostol i Stefan Uros drugi,kralj Milutin i Stefan Dusan silni,srpski car.Mogao si da vidis i da procitas da ti pastiri nisu gubili ovce,da srpski narod sa njima nije bio stado ovaca sto blejeci ide na klanje.Da su pred njima uzmicali i lavovi.Pa bi na osnovu onoga sto je bilo mogao da vidis i ono sto ce biti,a bice...bice da ce se i danas na Kosovu naci pastir pred cijom ce rukom ustuknuti onaj koji dosad ni pred kim nije ustuknuo,a Murat i njegov sin,porod kujin i aspirin,stene lavovo i vasiliskovo i da ce neko sunce makar i kroz mnogo stotina godina,goneci s vrhova te gavrane i pacove izgrejati i obasjati srbiju,ako ga ukresemo danas.

Kosovski Boj,Obilic.

Uostalom kompletan scenario je remek delo.

"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Don Vito Corleone, The Godfather

- Danas žene mogu biti šta god požele.
- Znam, moja mama je vodoinstalater!

Some kind of Wonderful, 1987

Dragi, hoću da ti izbalavim kočić.

V for Vendetta

V: (Evey pulls out her mace) I can assure you I mean you no harm.
Evey Hammond: Who are you?
V: Who? Who is but the form following the function of what and what I am is a man in a mask.
Evey Hammond: Well I can see that.
V: Of course you can. I'm not questioning your powers of observation I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is.
Evey Hammond: Oh. Right.
V: But on this most auspicious of nights, permit me then, in lieu of the more commonplace sobriquet, to suggest the character of this dramatis persona.
V: Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.
(carves V into poster on wall)
V: The only verdict is vengeance; a vendetta, held as a votive, not in vain, for the value and veracity of such shall one day vindicate the vigilant and the virtuous.
(giggles)
V: Verily, this vichyssoise of verbiage veers most verbose, so let me simply add that it's my very good honor to meet you and you may call me V.
Evey Hammond: Are you like a crazy person?
V: I am quite sure they will say so. But to whom, might I ask, am I speaking with?
Evey Hammond: I'm Evey.
V: Evey? E-V. Of course you are.
Evey Hammond: What does that mean?
V: It means that I, like God, do not play with dice and I don't believe in coincidences.

Ova scene je tako fenomenalna i genijalna. Makar po mom mišljenju.

"Da se nosiš u pičku materinu i ti, i pičke, i obrazovanje, i... Mrš u pičku materinu!!"
"Mi smo sedeli tu i duvali.. duvanili.. smo cigarete."
"Ljudi vi ste mene vadno popišavi danas"
"Mogli bi na piće?" "Mogli bi da ja nisam klošar"
"B'ate.. Bože"

Ma ima ih dosta nmg sve da ih nabrajam, Kad Porastem Biću Kengur, mnogo je epski film.

"-Је ли , што те зову Мачак?
-Шта те боли курац!"

'' Слушај ти, Стаљин вас је убијао, ал вас није убио довољно '' - Балканси шпијун

"Bogu fala, vek i po proživeh u radu i sreći. Slutim da mi je vreme umirati pa ovo govorim u pero, advokatu Miliću, jer u vas deco nemam nimalo poverenja. žao mi je što ste moji , a ne deca mog neprijatelja. Ko je vas poznavao ni pakao mu neće teško pasti. Sto se tiče moje imovine, a to vas najviše zanima, mogu vam saopštiti sledeće:Svu svoju imovinu ostavljam.. samom sebi"

"Koji njihovi, a koji naši? Kako među svojima razlučiti, ko je dželat, a ko osvetnik? I ko je prvi započeo?" film Nož.

"Сретно Назиме. И да нам се вратиш....Једном."

"We had two bags of grass, seventy-five pellets of mescaline, five sheets of high-powered blotter acid, a saltshaker half-full of cocaine, a whole galaxy of multi-colored uppers, downers, screamers, laughers… Not that we needed all that for the trip, but once you get locked into a serious drug collection, the tendency is to push it as far as you can. The only thing that really worried me was the ether. " Raoul Duke-Paranoja u Las Vegasu

"Tebi magla smeta zato sto je vidis,a ja je ne vidim,pa mi i ne smeta"-Boj na Kosovu

"To sto ti svoju rec placas glavom,ne znaci da je tvoja rec skupa,nego da je tvoja glava jeftina" Bajazit-Boj na Kosovu

"Budices ti mene kada od gladi ne mogadnes da zaspis.Od gladi se dobija ognica efimera.Ognica efimera,jazejavlaevca!" Vidar-Boj na Kosovu

"Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti,vec koliku svetinju branim." Lazar Hrebeljanovic-Boj na Kosovu

Kultni film... :)

Ово је најдуховотија реплика, не само из неког филма, НЕГО ИЗ ЦЕЛЕ СВЕТСКЕ КИНЕМАТОГРАФИИЈE. Траје 25 секунди. Обратите пажњу и на очајну глуму.

http://www.youtube.com/watch?v=m6syRRHTTic

Snatch:

Sol: What the fuck is that?
Vinny: Heh heh. This is a shotgun, Sol.
Sol: It's a fucking anti-aircraft gun, Vincent.
Vinny: Well I wanna raise some pulses, don't I?
Sol: You'll raise Hell. Never mind pulses.

Memento:

Leonard Shelby: I have this condition.
Teddy: (examining Jimmy Grantz) I hope it's not as serious as this guy, because he's dead.
---------------------------------------------------------------------------------
Leonard Shelby: I don't think they'd let someone like me carry a gun.
Teddy: I fucking hope not.
---------------------------------------------------------------------------------
Leonard Shelby: There are things you know for sure.
Natalie: Such as?
Leonard Shelby: I know what that's going to sound like when I knock on it. I know that's what going to feel like when I pick it up. See? Certainties. It's the kind of memory that you take for granted.
---------------------------------------------------------------------------------

zadnja rečenica najjača :D ko nije gledao Memento obavezno da pogleda :D

Da se vi školovani šta pitate,otišli bi i Srbi i Srbija u kurac odavno!-lepa sela

Sitkom Dear John
TAJ RAD
TAKAV SAM PO ČITAVOM TIJELU
DO YOU HAVE ANY SEXUAL PROBLEMS?
.....
Munje
A ovo je moja nova devojčica...
Što ti dobra maj'čica i
http://www.youtube.com/watch?v=_ft-EuP5qa4&feature=related
.......
Sjećaš se Doli Bel
NEĆEMO TAKO, DINO, NEĆEMO TAKO...
ŽENE SU K'O SO, MOŽE I BEZ NJIH, AL JE BLJUTAVO.
..........
Otac na službenom putu
Dajdža donio bicikl
Ne hapsimo mi zbog pičke, druže
.........
Profesionalac
A ti ne znaš ko sam ja?
Siđi dole beng beng beng
.........
http://www.youtube.com/watch?v=SfaAse3Uvs4 legendarna, svaka rečenica iz ovog filma, Lepa sela lepo gore- skoro, ma ima ih....ima...

'My name is Turkish. Funny name for an Englishman, I know'. Jason Statham...Snatch.