Prijava
  1.    

    Genealogija srpskih naselja, sela i zaseoka

    Slažem se da u svakoj zemlji ima gradova i sela sa pomalo čudnim nazivima i da u stvari nisu tako kul kao što zvuči na prvi zvuk, ali držim da su imena domaćih sela, jasno razumljiva samo stanovnicima srpskog govornog područja, posebna i intrigantnija, ispunjena iskonskom ljubavlju prema zavičaju.

    Genealogija je, za neupućene, nauka o poreklu naziva ljudi, biljaka i životinja, ali sam za shodno našao da upotrebim ovu reč, uskoro će vam i biti jasno zašto. Istorijski i politički značaj pojedinih mesta se menjao tokom godina, neretko i njihovi nazivi, ali Srbija u kakvoj sada živimo i dalje je bogata mestima interesantnih naziva.

    Reklo bi se da su osnivači bili maštovite i posve duhovite persone, ali da nisu imale ukusa. Sa druge strane, o ukusima se ne raspravlja.

    Slepčević

    Dobro, da je ''Slepac'' kao što nije (ili možda jeste?) još bih i razumeo, ali ovaj familijarni vid naziva omanjeg mačvanskog sela u najmanju ruku je nerazumljiv strancima. Ipak, nama Srbima je jasna ideja autora imena, ali ne konkretno i cilj. Jedna od mogućnosti je da ime potiče od nadimka očigledno popularnog meštanina ne baš najboljeg vida, no i od njega i od savremenika ostao je samo naziv sela. U svakom slučaju privlači pažnju kao govno muvu.

    Vučja lokva

    Ne, ne šalim se. Ovo je zaista naseljena 'oblast' u okolini Novog Pazara. Epitet 'vučja' je manje-više jasna asocijacija i ne bih se na tome zadržavao, ali 'lokva' je nedefinisan pojam u ovom slučaju. Da li je reč o obimnoj količini mokraće ili je pak lovac hedšotovao nekog vuka, ostaće nepoznanica, ali hteo sam da ukažem na još jednu teoriju. Svima je jasno na šta prosečni Srbin misli pod ''vukojebinom'', ali nije isključeno da su lokalci nabasali na lokaciju koja se vukojebinom može nazvati bukvalno. Kako vukovi žive u čoporima, tu bi se, po nekoj logici mogla zateći poveća količina vučje semene tečnosti.

    Donji Tovarnik

    Naselje u opštini Ub, na prvi pogled ne toliko neobično, ali druga reč u imenu me strašno asocira na ''jebarnik'', pa sam odlučio da više posvetim pažnje Tovarniku. Naziv se nije mogao stvoriti sam od sebe, a kao jedinu realnu teoriju o poreklu imena vidim činjenicu da svuda postoji ljudska potreba za pražnjenjem, te da je od davnina moralo biti određeno mesto specijalno za te stvari. Jer, jelte, u malim sredinama svako svakog zna, a sa druge strane privatnost je osnovno ljudsko pravo.

    Jajčić

    Veoma duhovit naziv za ovo ljiško naselje. Gotovo sam siguran da su osnivači naselja umirali od smeha kada su doneli odluku o njegovom budućem imenu kojim će biti upisivan u opštinske i državne registre. Jedna od definitivno mnogobrojnih priča o imenovanju Jajčića možda bi bila: neko je imao zaista omaleno spolovilo za koje bi i reč ''kurčić'' bio augmentativ, pa je smišljen ''jajčić'' kao opis kite koja ne izranja mnogo iznad muda. To se proširilo po selu, pa tako ostade sadašnji naziv.