Prijava
  1.    

    kaljeva pec

    Starinska pec odlicnih grejnih karakteristika. Koristi se...pa od vajkada, mahom na prostorima Vojvodine, Slavonije, Madjarske... Naziv joj potice od kaljeva, tj prepecenih glinenih ploca koje se postave u unutrasnjost u odredjenom rasporedu, koji ce omoguciti najbolje cirkulisanje toplog vazduha prema masivnim spoljnim zidovima peci. Cela konstrukcija je poprilicno velika, kao kamin maltene. Primerak u mojoj kuci je 1.65 m visok, 50 cm debeo i 1.5 m sirok. U pec se loze cuke, drva i ugalj. Trosi mnogo ako je stara i neociscena. Ali ako se odrzava, greje perfektno. Jos u kombinaciji sa debelim zidovima starih kuca (50-60cm), zime nema!

    Meni je pravo zadovoljstvo ocistiti pecku, doneti ogrev, naloziti, zagrejati se dok to sve uradis... Sednes posle za komp pored i das defku o kaljevoj na Vuki. :-)

  2.    

    kaljeva pec

    Kaljeva pec je jedna od onih stvari koje danas posmatramo kao stvar proslosti i hvalimo se kako se moderno grejemo na daljinu sa centralnim grejanjem..........Ali,kad udari prava zima ,a skotovi u toplanama krenu da zezaju sa grejanjem,retko ko se ne seti te divne peci i toplote koju je ona sirila,cak se zaborave i sve muke oko ciscenja,donosenja drva i uglja.

    Jos uvek imam jednu,ali,nazalost, u podrumu,u delovima,posto smo je skinuli kad smo adaptirali stan.
    E,jesmo glupi......!

  3.    

    kaljeva pec

    Spomenik na sred kuće.
    Jedna od tri stvari za koje kolonisti nisu našli primenu u švabskoj kući. Starosedeoci, Nemci, a i pojedini Madjari zanatlije su ostavljali pečat na svojim proivodima, na kom se nalazio naziv firme, što je verovatno naziv majstora i datum osnivanja firme. Jedan od kaljeva na svakoj strani pećo imao je pečat. Zbog toga su mnoge peći bile razvaljene motikom.
    Druga stvar je sijalica, a treća je klizav pod pored limenih jasli.
    Sistem prekidača i sijalice koja po celu noć gori najstarijim kolonistima zadala je mnogo muke.
    Klizav pod kod jaslica predstavljaju keramičke pločice oko kade u kupatilu, koje su razbijali da se ne bi klizale koze koje su se hranile iz kade.

  4.    

    Kaljeva peć

    Kaljeva peć – jedno od sredstava koje vas oslobađa brige od zimskih komšijskih svađa između Rusije i Ukrajine, ukoliko imate s čime da je naložite (uglavnom na drva, ali ide na sve, od tužbi do uglja).

    Dakle, kalijeva ili kaljeva peć je velika, zidana (dakle nepomična) peć, koja služi za grejanje ali i akumulaciju i isijavanje topline na duži period, recimo preko noći. Skuplja je, ali bolja alternativa železnoj peći.

    Rađena od komada pečene gline sa sjajnom glazurom, koji su spojeni malterom za peći. Iznutra su vatrostalne cigle koje čine kanale za dim.
    Ima dvoje železnih vrata. Gornja su veća i služe za ubacivanje drveta. Donja su manja i služe za čišćenje peći i podešavanje dotoka zraka na rešetku.
    Na kanalu koji spaja peć i dimnjak u zidu može da se ugradi „leptir“, koji se zatvori kad od drveta ostane samo žar, pa onda duže drži. Samo nemojte da zatvarate leptir kad drvo još gori, jer će se stvara ugljični monoksid, koji je otrovan!
    Izvrsna za opuštanje uz ugodnu toplotu, brzopotezno sušenje veša, a u nuždi može da se i kuva kafa na njoj (otvoriš okno i staviš džezvu na žar, zakipi odmah!)

    Najčešće radi na drva, ali može da radi na ugalj (samo šta onda smrdi soba). Stari parket je idealan za potpalu. Može da se ugradi i plin, samo treba da se pazi da se ne ostavi jako upaljeno po noću. Ma nije zahtevna što se tiče goriva, može i novine, stari Playboji, a može da bude i krematorij za žohare.
    Za grejanje na drva treba da se pazi na duljinu cepanica, jer znaju da budu preduge, a onda bude muke cele zime! Dakle ne nasedajte na oglase o jevtinom pilanju, raspitajte se na koliko režu!
    Inače ukoliko se greje na drva isijava „najprirodniju“ toplinu, bolju od centralnog grejanja ili rada na plin.

    POZOR! Papagaji treba da imaju zabranu letenja dok je peć vruća, inače....

    Priprema drva:
    Je jedan od neizostavnih rituala vezanih uz posedovanje peći na drva. Nakon što vam ljubazni čike u subotu u osam ujutro parkiraju kamionom u ulicu i dostave oko tri do pet metara drva, sve slože i odu, drva ostaju da se suše par meseci na suncu.
    Neki moraju, zbog nedostatka mesta, da ih stave odmah u podrum, no ipak je pravilno da se ostave na letno sušenje u avliji ili na parkingu u svojoj ulici gde smetate komšijama kad parkiraju, ali oni neće da prigovore, jer i oni rade isto. Oni savesniji drva pokriju debelom folijom da ih kiša ne nakvasi, ali to se većinom ne radi.
    Tada se pozove pilare koji obično dodju u subotu u 7 ujutru na svojem banceku (tako se zove vozilo koje koriste za pilenje drveta) i bude susede bukom ARAN-10 diesel motora rađenog pre 35 godina u Rijeci, tvornici Torpedo.
    Dok su oni u postupku, već pristignu nadničari, komšije i ili rodbina koja vam pomaže taj dan. Drva se pune u korpe, kace, tačke ili se već na neki drugi način prenose do šupe, gde se slažu slij po sloj.
    Nakon pauza za pivu i sok, kad posao završi lepo se ruča, i uživate u saznanju da vam ove zime neće da bude hladno.

    Mnogi prave drame oko održavanja peći na drva, ali to sve spada u rutinu na koju se čovek brzo navikne. Uskoro će da vam bude normalno da čistite peć, idete s papučama u podrum po nova drva, i posipate pepeo po ledu pred ulazom.