Prijava
  1.

Momčilo Tepavica

Prvi Srbin učesnik prvih modernih Olimpijskih igara u Atini 1896. godine. Bio je diplomirani gradjevinski inžinjer, rodom iz Novog Sada, takmičio se pod zastavom Mađarske. Prijavio se da učestvuje u nekoliko disciplina, rešen, onako samouveren, da osvoji nekoliko medalja. Bio je apsolutni favorit u disciplini dizanja tegova ali je, nažalost, precenio svoju snagu. Naime, želeo je samo jednom rukom da podigne teret predviđen za dizanje sa dve ruke i u trenutku izbačaja, pukao mu je mišić u ramenu leve ruke. Istog popodneva takmičio se u drugoj kategoriji dizanja tegova i uprkos svim nagovorima da odustane on je osvojio peto mesto koristeći samo desnu ruku, podigavši 80 kilograma. Sutradan je, sa zavijenom rukom, učestvovao na rvačkom takmičenju i osvojio četvrto mesto! To mu nije bilo dovoljno pa je na teniskom turniru posle par dana došao do bronze i tako postao i prvi Srbin osvajač medalje na Olimpijadi.