Prijava
  1.    

    Spram sile i namet

    Feng-šui velikih igrača koji navode na nezahvalno slaganje domina jedne iza druge, koje rezultiraju formiranju konačno dugog puta od strane mnogih njuški ispred kojih se nalazi šargarepa ka kojoj se teži. Nije bitno što postoji neko iznad, neko ko šefuje i mlati mamcem, kad magarci teže ka tome, treba to tako. Najlakše je utopiti se sa većinom, biti prvi glas naroda, plivati niz stuju i time ne plaćati namet.

    Na početku igre postoji pravo izbora i po tome se vrši klasifikacija koji magarac će se prikloniti kojem putu i sili, da li ići rame uz rame sa belim ili crnim pešacima. U oba slučaja biće raznih topova i kraljica, razlika je ko može da vidi mimo ivice šahovske table. Svaki pokušaj odstupanja od pravila, preskakanja figura umesto njihovog obaranja biće sankcionisan kroz namet. Dodeliće se ludačka košulja, skresati krila koja zaobilaze navodne aksiome vladajuće sile, kome još trebaju ljudi.

    Zato, ne lipši magarče do zelene trave, oslobodi se se nameta, stegni rukave od košulje, pre toga pojačaj farmu i uživaj.

  2.    

    Spram sile i namet

    Od kako postoji država postoje namet i sila koja njome upravlja. Namet, odnosno dažbina ili porez, postoji zbog finansiranja budžeta u državi radi njene zaštite i funkcionisanja. Porez u staro doba i nije bio od velikog značaja kao što je današnjih dana. Dolaskom novog vremena pojavljivali su ratovi koji su često nastajali kao razlog nesuglasice između dveju sila. Pojavom ratova sila nije imala dovoljno prihoda da se izbori protiv druge sile pa je morala da zatraži pomoć od svog naroda da bi se zaštitila od ropstva. Narod da bi zaštitio i svoje interese davao je pare za rat i zaštitu svoje domovine ne imajuću na umu da će sila na taj način stvoriti nešto što će vremenom stvarati nezadovoljstvo kod naroda prema vlasti, a to je porez. Od jednog poreza koji je služio kao prihod za rat su nastali različiti drugi kojima je vremenom rasla cena. Stanovništvo je postajalo nezadovljno porastom poreza što je dovodilo do revolucija. Revolucije bi se utišale na neko vreme i nova sila bi stupila na vlast i ceo ciklus između sile i naroda bi se ponavljao više puta. Promenom vlasti dolazi i do promene vrednosti poreza i zadovoljstva, odnosno nezadovoljstva naroda koje će se vrteti godinama poput prstenaste kompozije romana nekog pisca.