Prijava

Pih, taman sam neku govedinu misleo započeti na ovaj spori petak

Handžar ili 'andžar.
To bi bilo otprilike ovo:
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D0%BD%D1%9F%D0%B0%D1%80

Ханџар је двосекли оријентални нож са валовито завинутом оштрицом. Има богато украшену ручку. У поједностављеном значењу ханџар је закривљена бојна сабља.

У овим крајевима, осим као хладно оружје ханџар је део фолклора у муслиманским кућама (код Бошњака и код Албанаца) као део турског наслеђа.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Hand%C5%BEar_%28tur._hancer%29.jpg

Inače ranije sam čuo za Handžar diviziju, ali nisam imao pojma šta znači handžar.
A samu riječ handžar, našao sam u ovoj pjesmi Đure Jakšića:

PIJEM

Pijem, pijem… al’ u piću
Još se nikad ne osme’nu’ —
Kao da je rujnim vinom
Bog polio hladnu stenu!

Posrne l’ mi katkad noga,
Družina se luda smije —
Al’ se brzo smeha trza,
Kô od jeda ljute zmije…

A ja pijem, jošte pijem —
U tom mi se srce para —
Ćuteći se samo igram
Ljutim vrhom od 'andžara…

Imaš i kod Zabranjenog Pušenja 'zbog tebe sam trzno handžar na jarana' ili generalno po Bosni u dijelovima u kojima je miješano življe sa Turcima postoji fraza 'potezanja handžara' kad neko nekoga dobro uvrijedi

svaki dan se nešto nauči :)
U Banjaluci se nisam susreto s tim izrazima...

Autore Jovo, dan ga jebo. Nije u pitanju škafiškafnjak, nego handžar, standardna reč na svim područjima de je tursko kopito gazilo.

Predlažem da ponovo pročitate Ivu Andrića i obratite pažnju na rečnik na kraju

Za ovakve se prijetnje handžar poteže na nekim mjestima

može i kao neki eufemizam, ma povučeš me za handžar malo

Ma stipu jovu, glumi velikog srbina tako sto šatro ne zna turcizme ee ko te ne zna skupo bi te platio

Naviknite se da ce za svaku novu rec koju cuje Jovor dolaziti ovde da ispise km tekst o tome.

Naviknite se da ce za svaku novu rec koju cuje Jovor dolaziti ovde da ispise km tekst o tome.

hahaha brace yourself

ma gde da Joviša šalje kilometarske romane, ne bi on to.

Ovdje stavljajte nove parne brojeve koje ste naučili, parne brojeve koje niste prije znali, sa njiovim osobinama. Ako se ko zajebe u računu pošto su brojevi slični, možete ispraviti. Kontam da nije loše da ima i ova tema... Da kupimo jedni od drugih nove brojeve i malo širimo znanje...

Broj 2. Pravi, jebački broj. Deljiv samo sa 1 i samim sobom.
Broj 4. Intrigantno, 2x2 i 2 na kvadrat daju isto 4.
Broj 6. Osim sa dva, deljiv je i sa tri, što ga čini posebno zanimljivim. Ovde u Banjaluci, ja kao srbenda nisam često sretao broj 6, većinom taj broj obitava tamo de se po gebiru ide i čekmedže vadi kad se alva plaća.

Ima još mnogo parnih brojeva, ali nisu svi na ćirilici, pa ih i ne znam baš sve

Ono kad sam saznao da je ћ realan broj

Svet: skrenuli smo asteroid sa putanje
Bosna: pile... zivo pile

Ovdje stavljajte nove parne brojeve koje ste naučili, parne brojeve koje niste prije znali, sa njiovim osobinama. Ako se ko zajebe u računu pošto su brojevi slični, možete ispraviti. Kontam da nije loše da ima i ova tema... Da kupimo jedni od drugih nove brojeve i malo širimo znanje...

Broj 2. Pravi, jebački broj. Deljiv samo sa 1 i samim sobom.
Broj 4. Intrigantno, 2x2 i 2 na kvadrat daju isto 4.
Broj 6. Osim sa dva, deljiv je i sa tri, što ga čini posebno zanimljivim. Ovde u Banjaluci, ja kao srbenda nisam često sretao broj 6, većinom taj broj obitava tamo de se po gebiru ide i čekmedže vadi kad se alva plaća.

Ima još mnogo parnih brojeva, ali nisu svi na ćirilici, pa ih i ne znam baš sve

Kvalitetna parodija, slatko sam se ismijao.

Zna li neko šta znači burle? Tražio sam na internetu definiciju i nisam našao.
Time opozicija u RS etiketira Dodika, znači nešto je pogrdno, al ja ne znam tačno značenje tog termina.

Ma to neki seljački vulgarizam

Evo ja. Ne znam kakve bi veze sa Dodikom imalo ali nije nešto ni važno.
Naburlil se, ili naPurlil se ( varijanta prvog) u našem lokalnom govoru znači naduo se od besa, srdžbe, ljutit, gnevan, razgnevljen, podbuo. Burla se vezuje i za neko kiptenje, ključanje, klobučanje - kada se diže neka pena ili testo kaže se da odstoji da se naburli ;ovo je sad lično moj zaključak da ima neku istorijsku vezu sa rečju BUBRI, pri čemu je došlo do neke metateze kojima je čitav naš jezik podložan. Takođe nije isključeno i da je turcizam, buduići da si iz RS ima ih dosta tamo kao i u Pirotu.

Ma to neki seljački vulgarizam

Ipak je jezik nauka, ne možeš ni da zamisliš koliko složena.
Pozdrav. :)