Knjige, romani, članci, tekstovi, priče, pričice i filmovi kojima je glavna tema ljubav.
Karakteriše ih:
- sveobuhvatna zamršena radnja;
- neviđene komplikacije i tumbanja od kojih se pada u nesvest zbog neverovatne mašte spisatelja/spisateljice koji se svojski trude da ljubavne veze, koje su inače veoma često komplikovane, prikažu još komplikovanijim;
- sladunjavo-romantični limunada detalji kao vrhunac opisivanja romantičnog "idu mi suze na oči" trenutka između dve osobe;
- stvaranje osećaja da kada pročitate delove koji se odnose na raskid / rastavu / razdvajanje dojučerašnjih ljubavnika pomislite da je vaš najbolniji raskid bio ništa u odnosu na u tekstu opisane "bolne momente";
- neverovatni hepiend (u fazonu - živeli su srećno i dugovečno) koji dolazi posle takvih konflikata, tolikih ljudsko/materijanih žrtava, suza radosnica, krvi, znoja i psihološke tiranije i kada sa osmehom na licu zatvarate knjigu sa osmehom na licu.
I najbitnije: pročitao si jedan - pročitao si sve (u slučaju filmova pogledao jedan - pogledao sve).
Nekada su veoma popularni bili ljubavni časopis-romani, svake nedelje je izlazio novi broj, a bilo je više izdavača. Dosta devojaka, žena, pa čak i mlađih baka je kupovalo i prosto "gutalo" takvu literaturu. Glad nije mogla biti utoljena za takvim sadržajem. Stvaranje nekih "standarda (kvazi) romantike" realnih samo čitateljkama (ako ne i čitateljima) pored takvog štiva je bilo neminovno.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
Kul defka, onako kao istorijski zapis:-)