U korpusu kockarskih pojmova makaze označavaju partiju kartaške igre ( Poker, Blekdžek, Bakara ...) čiji je ishod unapred isplaniran, tj. nameštena partija. S razvojem kockarnica, i sve manjim mogućnostima i manevarskim prostorom za varanje na igrama na sreću u ovlašćenim objektima, makazati je još jedino moguće u home made kockarnicama, tj. stanovima u kojima se održavaju partije daleko od očiju javnosti.
Ortak : Tebra, ae idemo večeras u zezanje, znaš kakve ribe će biti, ide mala Lena, imaš zicer čoveče !
Kockar : Može brate, al' da mi pozajmiš neki keš, upao sam sinoć u takve makaze kod Ćimija, nije zdravo, opelješili me ko vola, neću više ni na internetu igrati Texas Hold'em.
Ortak : Ae može al' da mi vratiš što pre.
Kockar : Važi tebra, nema frke, čim dobijem na kladži, znaš kakvu dojavu, imam prolazi sto posto !
Ortak : ...
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.