
Стари српски обичај који услед глобализације и европизације је практично исчезао са наших простора. Обичај је био у томе да када ти дође гост у кућу, прво га послужиш са домаћим слатком (не битно од чега) и чашом воде. Тек касније се послужи кафа са ратлуком, или неки сок.
Овај обичај је данас остао евентуално у мањим срединама (мање урбаним), где слатако и воду нису заменили чипс и кока кола.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.
+ za stare srpske obijcaje!
*nebitno
+
toga još ima kod mene na selu