Izraz koji se koristi da se opiše da li je neka droga dobra, tačnije da li radi uopšte. Naravno, sud se daje posle određenog vremena, jer neke droge počnu da rade tek pošto prođe određeno vreme od konzumiranja.
Šone: Daj bre Cope, šta je ovo? Kakav ti je ovo Paja Zombi čaj uvalio? Nije me ni čačnula.
Cope: Stani bre malo Šone, pa pre dva minuta smo zavarili. Možda je sačekuša.
Šone: Ma kakva bre sačekuša. Prvo je bila puna semenki, pa mi pucketa ovde kao da je Nova godina, a drugo, mirisala je bre k'o čaj.
Cope: Pa ako ne čačne za pet minuta idemo da ga izujemo i ćao.
Šone: Ma jašta.
Свршени вид глагола чачкати. Глагол чачкати представља неку радњу која траје одређено време, док чачнути значи дирнути неког или нешто на тренутак и потпуно променити ситуацију.
- Да ли је могуће да си завршио у затвору? Па како онолико унакази ону будалу од комшије? Главу си му разбио, ребра и десну руку поломио, Па ти који си мањи од маковог зрна, који се плашиш и сопствене сенке да то урадиш. Па како?
- Ма пусти ме... Трпео сам и ову будалу све ове године. Ћутао сам му што ми је прешао међу, отрпео сам и то што ме је к'о пичка заједно са својим џукцима од кумова пребио ономад у кафани, а да му ни реч нисам рек'о. Нисам му могао ништа, има своје људе и у суду, и у полицији, испало је да сам их ја провоцирао. Све, све, али да дира моју ћерку, моју јединицу. Отишла да оперише слепо црево, а он ми ми је дошао да ми каже како је завршила у болници па неће више да шири пицазјле по комшилуку. А то све због оног његовог билмеза од сина који се мотао око ње, а она га игнорисала. Чачнуо ме је где не треба, ја узео лопату и у потиљак.
____________________________________________________
- Мајсторе, хоће ли нешто бити од тог замрзивача?
- Тешко. Јеси ли ти нешто чачкао овде?
- Ја видео да нешто слабо хлади, отворио сам доле, само сам мало чачнуо те жице и мотор и он скроз престао да ради.
- Па чачнуо си га толико да сад комотно можеш да купиш нови замрзивач.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.