Gramatički ispravan način pisanja popularnog "cool". Od staroslovenskog "тё олуя". Ovim su izrazom Stari Sloveni najavljivali zahlađenje koje je dolazilo sa Severnog mora (njihove pra-postojbine). Vremenom, kako su se počeli ukrštati sa Spartancima, Stari Sloveni su počeli da gube svoju blagoglagoljivost i postajali sve koncizniji, stoga je "тё олуя" dobilo skraćeni oblik "тёолъ". Kada je Vuk Karadžić smislio latinično pismo (ukrao ga od Bugara, po onom smradu Basari), ovo je transkribovano u "ćool" (Rečnik Satice Mrpske, 17. tom). U poslednje vreme, pod uticajem engleske sperme gube se dijakritici, te mutant teletabis omladina umesto ispravnog "ćool" koristi neispravno i rogobatno "cool".
Riječ koju koristimo da "skinemo" nekoga, kada nam je razgovor koji vodimo toliko dosadan da boli. Takođe se koristi i onda kada nemamo pojma o temi o kojoj se razgovara, a želimo da drugi steknu dojam da o tome znamo apsolutno sve.
- Jučer sam pronašla mače na ulici.
- Cool.
- Konstruisao sam mašinu za ispiranje zlata! Prije dva dana priznata je od Međunarodne zaštite patenata.
- Cool.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.